• خرداد ۲۷, ۱۴۰۳ ۲۱:۵۷

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

رضاپور: پرداخت عوارض شهری همچون فرهنگ مالیاتی نیازمند نهادینه شدن در بطن جامعه است

روتیتر: قائم مقام شهردار کرج اظهار داشت: همانطور که طی سالهای اخیر مالیات در حال جایگزینی با درآمدهای نفتی است، باید به سمتی حرکت کنیم که عوارض شهری و نوسازی نیز به رکن اصلی اقتصاد شهری تبدیل شود، گرچه تدوین ابزارهای تشویقی و تنبیهی در این راستا ضروری به نظر می رسد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر ،محمدرضا رضاپور  ادامه داد: همانطور که شهروندان انتظار دریافت خدمات مطلوب را از شهرداریها دارند، باید این واقعیت را مد نظر قرار دهند که مدیریت شهری به بودجه های دولتی دسترسی ندارد و به عنوان نهادی خودکفا و مبتنی بر نظام هزینه و درآمد، موظف به تامین هزینه های جاری، عمرانی و خدماتی است.

وی با بیان اینکه شهرداریها و شهروندان حقوق متقابلی نسبت به یکدیگر دارند که باید ضمن احترام به آنها، به حقوق و وظایف ذاتی خویش عمل کنند، بیان کرد: قانونگذار بیش از ۳۰۰ وظیفه و خدمت متنوع را برای شهرداریها تعریف کرده و این نهاد در حوزه های فرهنگی، اجتماعی، عمرانی، خدماتی، مذهبی، درمانی، آموزشی و… دارای دغدغه ها و رسالت هایی است که عمل صحیح و جامع به آنها نیازمند مشارکت همگانی است. مشارکتی که طی آن شهروندان به موقع نسبت به پرداخت انواع عوارض مشمول اقدام نمایند و به اصطلاح قانون را دور نزنند.

این معاون افزود: در سالهای اخیر که اقتصاد ملی به شدت وابسته درآمدهای نفتی شده بود و روز به روز ضعیف تر و ناتوان تر می شد، مسئولان با انجام کارشناسی های لازم به این جمع بندی رسیدند که تکیه بر درآمدهای مالیاتی بهترین گزینه برای نجات اقتصاد کشور است و هر ساله بر سهم درآمدهای مالیاتی در بودجه سالانه افزوده می شود. در حوزه اقتصاد شهری نیز متاسفانه شاهد وابستگی شدید شهرداریها به جرایم کمیسیون ماده هستیم که واقعا شایسته نیست و منابع حقیقی شهر و شهروندان را تامین نمی کند.

قائم مقام شهردار کرج در ادامه خواستار فرهنگسازی، اطلاع رسانی و جهت گیری آموزش های شهروندی به سمت نهادینه سازی پرداخت عوارض شهری از سوی شهروندان شد و عنوان کرد: در صورتی که شهروندان در جریان کامل عملکرد و اقدامات مدیریت شهری در راستای تامین رفاه حال ایشان قرار گیرند، قطعا مشارکت بهتری در امر پرداخت عوارض شهری خواهند داشت، ضمن آنکه استفاده از سیاست ها و گزینه های تشویقی و تنبیهی باید مد نظر قرار گیرد.

وی، تقویت و گسترش فضاهای کاربردی شهر را مهم ارزیابی کرد و با تاکید بر دسترسی به این مهم، بیان کرد: افزایش فضاهای اجتماعی و عمومی، ایجاد سرانه های رفاهی و تفریحی، تقویت و گسترش فضاهای سبز شهری، ایجاد ساختارهایی مناسب به منظور داشتن ترافیک روان شهری و… از اقداماتی است که موجب تقویت و گسترش فضاهای کاربردی شهر و به تبع آن پیشرفت، آبادانی و توسعه شهری می شود.

به گفته این مسئول، بر اساس آنچه مطرح شد، باید گفت برای داشتن شهری ایده آل در گام نخست لازم است همه ارکان پیشرفت و توسعه شهری دیده شود، همچنین نیاز است دستگاهای ارائه دهنده خدمات شهری که شهرداری از مهمترین آنها می باشد در راستای توسعه، تجهیز و ایجاد فضای رفاه شهری اقدام کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *