• خرداد ۲۷, ۱۴۰۳ ۲۳:۵۳

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

گردشگران از غار “یخ مراد” کرج فاصله بگیرند/ خطر مرگ در کمین گردشگران

روتیتر: موتور لودر هنوز خاموش نشده‌، اما معاون سرمایه‌گذاری استان البرز که مجری طرح توسعه گردشگری در غار “یخ مراد” است‌، با کمی تأمل برای ادامه طرح، تصمیم گرفته انجمن غار و غارشناسی ایران را به یاری بطلبد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر ، جواد نظامدوست‌، عضو انجمن غار و غارشناسی ایران پس از بازدید از غار یخ مراد و طرح توسعه گردشگری آن که در حال اجرا است، ایسنا را از خطرات اجرای این پروژه‌ مطلع کرد و در ادامه پس از رایزنی با مسؤولان استان البرز به خبرنگار گردشگری ایسنا‌ گفت: این پروژه‌ی معاونت سرمایه‌گذاری اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز است، اما قرار شده برای ادامه‌ی کار از نقشه‌ها و پیشنهادهای انجمن و غارشناسان استفاده کنند. همچنین قرار است معاون سرمایه‌گذاری بازدیدی از این غار با همراهی تعدادی از غارشناسان داشته باشند تا در جریان خطرات احتمالی طرحی که در دست اجرا است قرار گیرد.

او در ادامه اظهار کرد: “یخ مراد” روی گسل شکل گرفته و با گردشگری شدن آن، فقط جان گردشگران به مخاطره می‌افتد.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر لودری که اکنون برای جاده‌سازی تا ۱۰ کیلومتری دهنه‌ی غار پیش رفته‌، دقیقا روی یکی از دالان‌های این غار مشغول کار است که احتمال ریزش این بخش از مسیر با توجه به عملیات جاده‌سازی وجود دارد.

با آن‌که معاون سرمایه‌گذاری اداره میراث فرهنگی و گردشگری البرز از انجمن غار و غارشناسان که در حال تهیه نقشه‌های غار یخ مراد است طلب کمک کرده، اما فعلا دستوری برای توقف پروژه داده نشده و موتور لودر همچنان روشن است.

نظام‌دوست از مسؤولان این اداره خواسته تا تشکیل جلسه در استانداری و دریافت نظر ارشادی‌، تصمیم جدی برای این غار نگیرند.

او یادآور شد: قندیل‌های یخ مراد که فقط در سه ماه سال بهمن‌، اسفند و فروردین‌ تشکیل می‌شود، در این سال‌ها به دلیل حفاری‌هایی که توسط قاچاقچیان گنج صورت گرفته و همچنین با ایجاد مسیرهای جدید برای ورود گردشگران، تحلیل رفته و قطعا با توسعه گردشگری در آن به دلیل گرم شدن دمای داخلی غار تنها جاذبه‌ی آن‌، یعنی قندیل‌ها نابود خواهد شد و یخ مراد به یک غار خاکی تبدیل می‌شود. آن‌ها می‌خواهند اَبروی یخ مراد را درست کنند، اما می‌زنند چشم‌اش را کور می‌کنند.

به گزارش ایسنا، غار یخ مراد در نزدیکی دو روستای “آزادبر “و “کهنه دِه” در منطقه گچسر و جاده چالوس و در ۶۵ کیلومتری تهران قرار دارد. مردم محلی زمانی یخ‌های غار را در مراسم عزا و عروسی استفاده می‌کردند و بر این باور بودند که یخ‌های تیره رنگ موجود در اعماق غار، مراد زنان نابارور را می‌دهد؛ اما اکنون مردم محلی دیگر کمتر سراغ قندیل‌های “یخ مراد” می‌روند، چون تعداد قندیل‌ها در حال تحلیل است.

مردم محلی پیمانکار هنگام اجرای این پروژه گفته؛ قرار است یخ مراد شبیه غار “علی‌صدر” شود و با خود برای مردم روستا پول بیاورد. در طرح سرمایه‌گذاری این غار علاوه‌بر ساخت راه از جاده تا دهنه‌ی غار، احداث سرویس بهداشتی در نزدیکی آن نیز درنظر گرفته شده است، درحالی‌که نظامدوست درباره‌ی عواقب اجرای این طرح هشدار داده است، چرا که آب‌های زیرزمینی مورد استفاده مردم محلی را در معرض تهدید قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *