• تیر ۳, ۱۴۰۳ ۱۱:۵۰

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

دادگو خواستار تبدیل تهدیدهای فرهنگی به فرصتی برای توسعه پایدار کرج شد

روتیتر: شهردار کرج با امضای تفاهم نامه توسعه همکاری های مشترک با دانشگاه صنعتی شریف در حوزه فرهنگ، آغاز تعاملات رسمی و بیش از پیش این دستگاه با عرصه علم و دانش را رقم زد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر ،برقراری ارتباط و تعامل دو سویه بین علوم دانشگاهی و فضای کسب و کار و آبادانی، چند سالی است که دانشگاه ها و دستگاه های مختلف را به همکاری بیشتر با یکدیگر تشویق و ترغیب کرده؛ به طوری که شهرداری کرج همکاری های متعدد خود با یکی از قدیمی ترین و نامدارترین دانشگاه های سطح کشور را بویژه در حوزه فرهنگ به عنوان یکی از حساس ترین و مهمترین حوزه های فعالیت خویش، مد نظر قرار داده است.

بر همین اساس روز گذشته هیاتی از مسئولان ارشد شهری و استانی کرج در دفتر ریاست دانشگاه صنعتی شریف حضور یافته و تفاهم نامه همکاری های مشترک این دو بخش در عرصه فرهنگی را به امضاء رساندند.

رئیس شورای اسلامی شهر کرج در این جلسه، یکی از اصلی ترین و اساسی ترین شروط امضای این تفاهم نامه را قابلیت اجرایی آن خواند و تاکید کرد: تفاهم نامه باید قابلیت اجرایی داشته و به رد و بدل شدن تعدادی امضاء و جلسه محدود نشود.

محمود دادگو، با تصریح بر اینکه کرج شهری با ظرفیت های خاص و توامان مثبت و منفی است، خاطرنشان کرد: بسیاری از مشکلات و در عین حال بخش وسیعی از توانمندی ها و ظرفیت ها در این شهر وجود دارد که می توان از آنها به طور احسن بهره برد به طوری که در این شهر در عین برخورداری از تعداد زیادی دانشگاه، زندان های بزرگی نیز واقع شده و دو فصل جدی از جمله بزه و آسیب اجتماعی و نیز علم و دانش را در خود نهفته دارد.

وی، وجود این مشکلات و در عین حال ظرفیت ها را عامل حساسیت و خاص بودن شهر کرج در بسیاری از حوزه ها خواند به طوری که سیاست گذاران و کارشناسان فرهنگی شهر هنوز موفق به انتخاب و تعیین هویتی مستقل و همه گیر برای کرج نشده و وجه هویتی قالبی در این نقطه جغرافیایی از شهر وجود ندارد.

دادگو، از طرفین امضای تفاهم نامه خواست، اجرای مفاد و برنامه های مرتبط را با تکیه بر شناخت زیرساخت ها و بر مبنای توسعه پایدار رقم زده و از انجام اقدامات مقطعی و زودگذر بپرهیزند.

وی در عین حال، شکل نگرفتن مدیریت واحد شهری در جوامع شهری بویژه کرج را یک آسیب جدی برای این شهر ارزیابی کرد و بیان داشت: تا زمانی که این مدیریت واحد در همه جوامع شهری کشور بخصوص کرج شکل نگیرد، شورا از توان تصمیم گیری و تاثیرگذاری لازم برخوردار نبوده و نمی توان الگوی جامعی برای شهر ترسیم کرد.

دادگو ادامه داد: این نکته بخصوص در حوزه فرهنگی از اهمیت بسزایی برخوردار است چرا که تعداد دستگاه های تصمیم گیر و اجرایی در این عرصه بسیار متنوع می باشد، به طوری که موازی کاری و اجرای طرح های متعدد بدون شناسایی دقیق زیرساخت ها از آسیب های جدی در این بخش به شمار می آید.

به گفته این مسئول، از دیگر ضروریات کار در شهری با ویژگی های کرج، شناخت نحوه رفتار مدیران شهری و سیاست گذاری بر اساس این رویکردهاست.

رئیس شورای اسلامی شهر کرج در پایان با بیان اینکه برای کار علمی ارزش قائلیم، خاطرنشان کرد: هر فرد یا دستگاهی که بتواند نسخه ای عملی و موثر برای بخشی از موضوعات مطروحه در شهر کرج بپیچد، در واقع از قابلیت اجرای طرح های بسیار فراتر نیز برخوردار است و انتخاب این شهر به عنوان پایلوت در انجام طرح های مربوطه، آزمونی جدی برای مجریان محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *