• تیر ۳, ۱۴۰۳ ۱۲:۳۴

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

پیامدهای رد توافق هسته‌ای در کنگره آمریکا از نگاه موسویان

روتیتر:عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان در یادداشتی با پرداختن به پیامدهای رد توافق هسته‌ای در کنگره آمریکا نوشت: این توافق به تاثیرات بسیار مثبت در خاورمیانه و روابط ایران منجر خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر ، سید حسین موسویان در یادداشتی که در روزنامه واشنگتن پست منتشر شده است با اشاره به این که توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ بعد از تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل به طور قانونی الزام آور شده است ، نوشت: ادامه اختلافات داخلی در آمریکا بر سر توافق هسته‌ای نشان می‌دهد که کنگره آمریکا بزرگترین تهدید برای موفقیت این توافق است. توانایی کنگره برای ایفای یک نقش مخرب نه تنها از قدرتش برای نابودی توافق هسته‌ای بلکه از تلاش‌هایش برای ایجاد یک فضای نامطمئن در خصوص لغو تحریم‌های ایران نشات می‌گیرد.

میزان تاثیرگذاری توافق هسته‌ای تا حد زیادی به اعتمادزایی گروه ۱+۵ در جامعه تجارت جهانی درباره‌ی لغو تحریم‌های ایران و باز بودن این کشور برای تجارت بستگی دارد. رفع تحریم‌ها به گونه‌ای که منافع محسوسی برای ایران به همراه داشته باشد نیازمند این است که سرمایه گذاران اطمینان داشته باشند سرمایه‌هایشان در معرض خطر قرار ندارند و در برابر تدابیر سیاسی کنگره یا رئیس جمهوری بعدی آمریکا شکننده نخواهد بود.

برای این که توافق هسته‌ای موفقیت آمیز باشد، بسیار ضروری است که ایران از مزایای واقعی و قابل توجه لغو تحریم‌ها بهره‌مند شود. دولت رئیس جمهور حسن روحانی با اقدامات عملگرانه خود توانسته است رونق اقتصادی را به ایرانی‌ها تقدیم کند. توافق هسته‌ای و عادی سازی روابط ایران با غرب به عنوان یک عنصر حیاتی برای نیل به این هدف دیده می‌شود.

درواقع نتیجه موفقیت آمیز مذاکرات هسته‌ای به توسعه‌ یک عملگرایی جدید در ایران منجر شده است که توسط تصمیم گیرندگان برجسته که دارای دیدگاههای هوشیارانه‌تر و عملی‌تر در سیاست داخلی و خارجی هستند به وجود آمده است.

این دستاورد حاصل به هم پیوستن شخصیت‌های سیاسی برجسته که تقریبا در مقابل یکدیگر قرار داشتند، به عنوان مثال حسن روحانی و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران است و می‌توان گفت که یک پیشرفت چشمگیر در دور نمای سیاسی ایران محسوب می‌شود و عملگرایی را به یک نیروی قابل لمس در ایران تبدیل کرده است.

موسویان در ادامه نوشت: هر چند توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ همانگونه که در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل مورد تایید قرار گرفته است، لغو تحریم‌های سازمان ملل و اتحادیه اروپا علیه تهران را در پی دارد، بسیاری نگران میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی هستند که در ایران انجام خواهد شد. بسیاری بر این باورند که شعارهای ثابت برای رد توافق هسته‌ای یا تهدید اعمال تحریم‌های بیشتر از سوی اعضای کنگره و یا نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا ممکن است موجب ترس برخی از این سرمایه گذاران خارجی از این مساله شود که تحریم‌های آینده سرمایه‌های آنها را نابود خواهد کرد.

اگر سرخط خبرهای اخیر درست باشد، به نظر می‌آید که سرمایه‌گذاران اروپایی نگران اعمال تحریم در آینده نیستند، چون آنها در حال حاضر نیز برای سرمایه گذاری در ایران هجوم آورده‌اند، با این حال دولت باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا و دیگر کشورهای عضو ۱+ ۵ باید آگاه باشند که آثار تحریم‌ها در تمایل آنها برای لغو آن در جهت مصالحه با طرف مقابل نهفته است. آنها تلاش می‌کنند تا با رفتاری عاقلانه، با هر مساله‌ای که مانع از برخورداری ایران از لغو تحریم‌ها آنگونه که در توافق هسته‌ای آمده می‌شود ، مقابله کنند.

این عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان در پایان یادداشت خود تاکید کرد که توافق هسته‌ای پتانسیل لازم برای دستیابی به تاثیرات مثبت بسیار زیاد در منطقه خاورمیانه پرآشوب در روابط ایران را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *