• تیر ۳, ۱۴۰۳ ۱۲:۳۴

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

همایش موسسه نور و معرفت(حامی قالیباف) با حضور یک شخصیت سیاسی در تالار نژاد فلاح کرج/ موسسه نور و معرفت در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم حلقه اصلی حمایت از قالیباف بود

روتیتر:سید محمد میرحبیبی؛هرچه به انتخابات مجلس نزدیدک تر می شویم تلاش شبهه گروه های سیاسی و انتخاباتی برای تاثیر گذاری و یار گیری در انتخابات سرنوشت ساز دهم مجلس بیشتر و علنی تر می شود به طوری که دیگر نگاه دستگاه های نظارتی که وظیفه جلوگیری از انتخابات زودهنگام را دارند چندان برای این گروه های شبهه سیاسی که امروز با تابلوهای مذهبی و فرهنگی مسیر را برای خود باز میکنند ندارد.

موسسه نور و معرفت به لیدری کردمیهن که فعالیت خود را در کرج  چند سالی است آغاز کرده است در تلاش است تا امروز در تالار شهیدان نژاد فلاح کرج  ساعت ۱۹، برنامه ای مفصل و گسترده را با حضور رییس کمیسیون فرهنگی مجلس حجت‌الاسلام احمد سالک نماینده مردم اصفهان که یک شخصیت سیاسی به شمار می رود برگزار می کند .

برگزاری این برنامه در این ایام و با این شیوه و با این مهمان سیاسی از یک سو و  سوابق بیشتر سیاسی موسسه نور و معرفت که بر سوابق مذهبی آن چربش دارد از سوی دیگر گمانه زنی های گسترده و فضای منفی را در خصوص این برگزاری این همایش ایجاد کرده است .

موسسه نور و معرفت گرچه با تابلوی فرهنگی و مذهبی چند سالی است به فعالیت پرداخته است اما بررسی فعالیت ها و مراسم های این موسسه نشان می دهد که بیشتر فهالیت های مذهبی آن نیز رنگ و بوی سیاسی و باهداف سیاسی و انتخاباتی برگزاری می شود .

یکی از مهمترین فعالیت های برجسته و فراموش نشدنی انتخاباتی و سیاسی موسسه نور و معرفت در کرج که با محوریت و رهبری و لیدری حجت الاسلام کردمیهن اداره می شود، برعهده گرفتن محوریت فعالیت های انتخاباتی و تبلیغاتی دکتر محمد باقر قالبیباف در استان البرز و حتی در مشور با عنوان تشکیل ستاد های مردمی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم به شمار می رود.

در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری بود که فعالیت های انتخاباتی موسسه نور و معرفت علنی و تابلو دار شد در این انتخابات این موسسه مذهبی و فرهنگی به صورت علنی تابلو و بیرق تبلیغات و فعالیت سیاسی دکتر محمد باقر قالیباف نامزد انتخابت ریاست جمهوری را علنا در دست گرفت و در کرج اقدام به برگزاری همایشی انتخاباتی اما با عنوانی مذهبی – فرهنگی در سالن شهدای شهرداری کرج در زمان شهردار بودن آقازاده کرد.

هم ردیف با این همایش در مشهد نیز  این موسسه تحت عنوان فراخوان عظیم اعضاء خود مراسم گسترده ای را  در ایام تبلیغات کاندیداها برگزار کرد که همچون همایش کرج مهمان و سخنران ویژه آن کسی نبود جز محمد باقر قالیاف ؛ نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم .

بی تردید  اعطای مجوز برای موسساتی از این دست فلسفه ای به جز  استفاده ابزاری از مراسم ها و عناوین مذهبی و فرهنگی دارد و تنها می بایست به انجام وظایف خود در حوزه فرهنگی و مذهبی بدون چشم داشت و سوء استفاده سیاسی و انتخاباتی  بپردازند می بایست.

اما این موسسه در لوای برگزاری مراسم های فرهنگی -حداقل در انتخابات ریاست جمهوری گذشته وانتخابات شورای سوم- حداکثر استفاده سیاسی ، ابزاری و انتخاباتی از این مراسم های فرهنگی را به نفع کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم برد و  همایش های بسیاری را با حضور تبلیغاتی و انتخاباتی قالیباف در سراسر کشور برگزاری کرد .

گرچه این موسسه تحت نام فرهنگی اقدام به برگزاری این مراسم های فرهنگی و بعضا دینی می کند اما این مجوزی برای استفاده ابزاری و انتخاباتی از این مراسم ها به شمار نمی رود و از این جهت می بایست از سوی ناظران و دستگاه های نظارتی مرتبط مرود بازخواست و محدودیت قرار گیرد .

موسسه نور و معرفت کرج  اما به رغم شکست در حمایت از کاندیداتوری محمد باقر قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری پس از چند سال سکوت و حرکت در سایه امروز بنا دارد تا همایش بزرگی را با حضور یک شخصیت سیاسی(رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی) و در فضایی که فعالیت های انتخاباتی در کرج به شدت رو به  افزایش است  در تالار شهیدان نژاد فلاح  که تالاری متعلق به مردم و جزو اموال و اماکن عمومی و منع شده از فعالیت های سیاسی و انتخاباتی است  -مگر با مجوز شورای تامین – این همایش را برگزار کند.

گرچه این همایش تحت عنوان فرهنگی است اما سوابق فعالیت های این موسسه در ایامی که منتهی به انتخابات است و گرایش های سیاسی و انتخاباتی آن که بارها و بارها آنرا به منصه ظهور و بروز رسانده است ، نشان می دهد که اهداف سیاسی و انتخاباتی این همایش بر سایر بخش ها و ابعاد آن چیرگی دارد و احتمال قریب به یقین این همایش نمی تواند بدون حواشی سیاسی و انتخاباتی برگزار شود .

این احتمال با علم به گرایش سیاسی این موسسه به محمد باقر قالیباف که از رقبای سرسخت و دکتر حسن روحانی رییس جمهور ایران به شمار می رود و در همان ایام و بویژه در مناظره نیز بنای ستیز  رسانه ای را با دکتر روحانی آغاز کرد نه تنها قوت می گیرد بلکه امکان نقد منتهی به توهین نسبت به دستاوردهای تیم هسته ای و برنامه های اقتصادی و سیاسی دولت نیز  خیلی بعید به نظر نمی رسد که در این همایش فراهم شود.

از سوی ذدیگر نصب بنر هایی با مضمون زیر سوال بردن توافق هسته ای در تهران توسط شهرداری تهران به مدیریت دکتر محمد باقر قالیباف نشان می دهد که قالیباف و حامینش همچنان بر مدار نقد تخریب گونه و اما یکطرفه دولت و رییس جمهوری قایل هستند.

سوالاتی که در این میان مطرح می شود این است که آیا در این همایش همچور سایر همایش ها مانند دلواپسان ما به غرب باج نمی دهیم و غیره دولت تدبیر وا مید  و مهمترین دستاورد نظام و مردم یعنی توافق هسته ای مورد هجمه های یک طرفه و تخریبی قرار می گیرد ؟

آیا این همایش آغاز خیز مجدد انتخاباتی این موسسه با استفاده از فضا و امکانات عمومی و مردمی است ؟

آیا انجام فعالیت های مذهبی و دینی و فرهنگی در مساجد تاثیر بیشتر و کیفیت بهتری به اثر نخواهد گذاشت؟

علاوه بر پاسخ زودهنگام و دیر نشده به این سوالات به نظر می رسد که دستگاه های نظارتی و  مربوطه بویژه می بایست نسبت به تجدید نظر برای برگزاری این مراسم شبهه ناک انتخاباتی تا پیش از برگزاری اقدامات عاجل و موثری انجام دهند تا از تخریب فضای متعادل و ایجاد فضای فارغ از رقیب و یکطرفه جلوگیری شود .

آنچه هست پیش بینی می شود  این همایش مملو از حواشی جبران ناپذیر باشد .

نکته ای دیگر که می بایست به آن توجه شود نیز آن است که این برای چندمین بار است که مدیران خصوصی تالار نژاد فلاح اقدام به اجاره این تالار برای فعالیت های انتخاباتی و سیاسی می کنند . برگزاری همایش بیت النور و حضور خانم معصومی اصل  که از کاندیداهای مجلس به شمار می رود و برگزاری کلاس های آموزشی خبرگزاری مهر در تالار نژاد فلاح و حضور انتخاباتی آقازاده کاندیدای دیگر مجلس در این تالار همه و همه از نیات و سوابق مدیران خصوصی این تلالار به شمار میرود که متاسفانه تا کنون ممانعتی موثر برای ترک و تغییر رویه آنها اندیشیده نشده است .

عملکرد مدیران خصوصی این تالار که نشان می دهد اسب های خود را برای تقابل با مدیریت شهری ، شهرداری ، نمایندگان مجلس و حتی مجموعه دولت زین کرده اند با برگزاری این همایش شبه انتخاباتی توسط موسسه نو و معرفت که کیفیت فعالیت انتخاباتی و سیاسی اش بر سایر شقوق آن برتری دارد کامل و تاسف بار تر می شود .

چراکه مدیریت شهری به هیچ عنوان قایل به حمایت از کاندیدای خاصی را ندارد و برگزاری این همایش ها می تواند نا خواسته آنها را در مواضعی نا خواسته با سایر گروه ها یسیاسی قرار دهد

مگر آنکه این همایش بدون حواشی سیاسی برگزار شود که بعید به نظر می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *