• تیر ۱, ۱۴۰۳ ۰۲:۰۴

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

روتیتر:رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه برخی افراد تازه‌وارد می‌گویند در پذیرش قطعنامه به امام جام زهر نوشانده شد، گفت: امام فرمودند جام زهر برای من جام شیرین شد.چرا که می‌بینم کشور به سمت توسعه و پیشرفت می‌رود و اسرا آزاد می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر  ، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: بنا بود ما ابتدا جشن شروع سال تحصیلی، برنامه دفاع مقدس و جلسه‌ای به مناسبت فاجعه منا را جدا برگزار کنیم اما ترکیب برنامه‌های فعلی کار درستی بود و همه اینها به یکدیگر شباهت دارد.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه پس از فاجعه منا عنوان جشن از این مراسم برداشته شد، ادامه داد: فاجعه منا اشک‌ریزان ماست و دل انسان را خون می‌کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در واکنش به ابراز احساسات برخی حضار نسبت به وی گفت: بنده خود را یک فرد معمولی و یک انسان روستایی که در روستا بزرگ شده و به شهر آمده و درس خوانده و در کارهای سیاسی اجتماعی کار کرده و در مسئولیت‌ها خدمت و خطا کرده است، می‌دانم و شما نسبت به بنده لطف دارید.

وی تصریح کرد: دانشگاه آزاد با تصمیمات امام راحل محبوب شد و در دوران دفاع مقدس تیزبینی و خداجویی امام بود که باعث شد ما دفاع مقدس را به خوبی پیش ببریم.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد‌: دانشگاه آزاد از ضروری‌ترین نیازهای جامعه ما بود و امام اگر لطف نمی‌کردند در آن زمان که افکار عمومی همه چیز را دولتی می‌خواست این اتفاق نمی‌افتاد.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد با بیان اینکه ما شاگردی از شاگردان امام هستیم به طولانی‌ترین جنگ علیه ایران اشاره کرد و افزود: ویژگی‌های این دفاع مقدس بسیار مهم است چرا که وقتی جنگ آغاز شد جمهوری اسلامی آمادگی ورود به جنگ را نداشت.

وی افزود: در آن زمان جمهوری اسلامی یک نهال کوچکی بود و از سوی دیگر بدنه ارتش ما در دوران مبارزه بیش از حکومت شاه به مردم توجه داشت و به هر حال این ارتش در حالت تصفیه بود در حالی که در انقلاب‌های معمولی فورا ارتش را منحل و ارتش جدید درست می‌کنند.

هاشمی رفسنجانی با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی به دنبال چنین رویکردی نبود و ما می‌خواستیم انسان‌سازی کنیم، خاطرنشان کرد: بنابراین ما همه بخش‌های اداری و غیر اداری رژیم سابق را نگه داشتیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه روحیه انقلابی برای دوره جدید ضروری بود، یادآور شد: در کنار نهادهای قبلی نهادهای جدیدی همچون سپاه، بسیج، جهاد سازندگی و دادگاه انقلاب تاسیس شد و آنها نیز قطعا مشکلات خود را داشتند.

وی با اشاره به نقش مردم و انتخابات در ساختار جمهوری اسلامی افزود: اگر کسانی می‌خواهند انتخابات روح خود را نداشته باشد، جرائمی است که مرتکب می‌شوند اما مجلس، ریاست جمهوری و حتی انتخاب رهبری در کشور ما انتخاباتی است و شورای شهر و روستا در همه جا با انتخاب مردم صورت می‌گیرد.

هاشمی رفسنجانی این ساختار نظام را کاملا مردمی و متکی به قانون اساسی دانست و ادامه داد: زمانی که هنوز نظام به درستی شکل نگرفته بود اختلاف نظرهایی به وجود آمد و این در هر انقلابی مانند انقلاب فرانسه طبیعی بود اما امام این اختلافات را کنترل می‌کرد و زمانی که جنگ شروع شد رئیس‌جمهور با نهادهای جدید سازگاری نداشت و ما هنوز اسلحه‌های خود را که از زمان حکومت سابق مانده بود نشناخته بودیم.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد اظهار داشت: دشمن فکر می‌کرد مانند جنگ دوم جهانی که به آسانی رضاخان را بردند می‌توانند دوباره همین کار را بکنند و دیوانه‌ای مانند صدام را پیدا کردند که او ارتش مجهزی داشت و وارد ایران شد و این در حالی بود که تمام قدرت‌های دنیا از شرق تا غرب و ارتجاع پشتیبان صدام بودند.

وی با تاکید بر اینکه ایران تنهای تنها وارد جنگ ناخواسته شد، ادامه داد: ما در مجلس نشسته بودیم و کارهای خود را انجام می‌دادیم که یک باره صدای غرش هواپیماها و انفجار را شنیدم و دشمن ۱۱ پایگاه نظامی ما را بمباران کرد و گفتند که ما به سمت تهران می‌رویم و هدف جنگ آنها نیز همین بود.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به تشکیل جلسه ستاد جنگ یادآور شد: در آن جلسه فرماندهان از ما خواهش کردند که مبادا آتش‌بس را بپذیریم و از ما خواستند که اجازه دهیم آنها از ارتش و حیثیت خود دفاع کنند. از این رو آنها در روز بعد با ۱۵۰ پرواز عقبه ارتش عراق را نابود کردند و تا امروز نیز نابود است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری این مسئله که در آن زمان سپاه نهاد کوچکی بود و بسیج هم فرمان تشکیلش تازه صادر شده بود، افزود: ما واقعا مظلومانه وارد جنگ شدیم اما با این حال تلفات ما از تلفات عراق کمتر بود و در حالی که ما کمتر از ۲۰۰ هزار شهید دادیم عراق حدود ۸۰۰ هزار کشته داد؛ امام فرمانده طراح و هدایتگر جنگ بودند و ما کارهای میدانی را انجام می‌دادیم و خداوند هم بهترین نصرت را به ما داد و پیروزی را به دست آوردیم.

وی ادامه داد: این پیروزی بهتر از پیروزی بود که ما به بغداد می‌رفتیم و آن را می‌گرفتیم، امام که ما به می‌گفت شما به جنگ مردم عراق نروید و ما اگر می‌خواستیم جایی را موشک بزنیم طبق دستور امام در ۴۸ ساعت قبل از آن به مردم اطلاع می‌دادیم.

هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به روند پایان جنگ خاطرنشان کرد: خداوند در زمان مناسب ما را توسط عقلای کشور به این نتیجه رساند که دیگر نباید جنگ را ادامه دهیم و زمانی که آمریکا آمد و از طرف دیگر به عراق سلاح شیمیایی دادند و ممکن بود شهرهای ما را بمباران شیمیایی کند، ما به دنبال دفاع بودیم.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد ادامه داد: دشمن که فکر می‌کرد ما به دلیل ضعف خود قطعنامه را پذیرفته‌ایم در آخر جنگ دو حمله بزرگ علیه ایران را ترتیب داد و در هر دو منطقه شکست خورد و از سوی دیگر ما به خاطر شهامت و خون شهدای خود توانستیم قطعنامه را اصلاح و به نفع خودمان کنیم و از این رو صدام متجاوز شناخته و ما پیروز شدیم در حالیکه اگر بغداد را می‌گرفتیم اینگونه نمی‌شد و بعد از چند سال عراق ما را به عنوان خارجی نمی‌پذیرفتند.

وی تصریح کرد: همین الان که ما برای کمک به مردم عراق و مبارزه با تروریسم به این کشور رفته‌ایم و در زمینه‌های سوخت و پزشکی و مسائل اینچنینی به آنها کمک می‌کنیم سر و صدا بلند شده و عراقی‌ها می‌گویند چرا ایران اینقدر نفوذ دارد. حتی اوباما نیروهای قبلی را که وارد عراق شده بودند سرزنش کرده و گفته بود که شما در حالی که تریلیون دلار برای عراق خرج کردید اما در نهایت عراق آزاد شده را به دست ایران دادید،‌حال باید پرسید کدام یک نصرت است.

هاشمی رفسنجانی یادآور شد: من به عنوان فرمانده جنگ وقتی وارد بغداد شدم ارتش صدام برای ما رژه رفت و اینها پیروزی محسوب می‌شود چرا که ما با عزت وارد شدیم اما حالا آدم‌های تازه وارد نمی‌فهمند و درباره قطعنامه می‌گویند که جام زهر به امام نوشاندند. در حالی که امام گفت جام زهر برای من جام شیرین شد چرا که می‌بینم کشور به سمت توسعه و پیشرفت می‌رود و اسرا آزاد می‌شوند.

رئیس اسبق مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: پس از جنگ ما عادلانه‌ترین کار را کردیم و برای جوانانی که در این ۸ سال از تحصیل عقب مانده و به جنگ رفتند سهمیه دادیم تا به دانشگاه بیایند و این کار بسیار بزرگی بود و در حال حاضر طبق آمار اعلام شده ۲۴۰ هزار نیروی ایثارگر در دانشگاه آزاد درس می‌خوانند که این نتیجه همان تصمیم است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: ما در دفاع مقدس مظلومانه جنگیدیم و پیروز واقعی شدیم اما برخی نق می‌زنند ولی به هر حال این مسئله همه جا است و اینجا ما آزادی داریم و هر کسی نظر خود را می‌گوید.

وی با اشاره مجدد به حادثه منا اظهار داشت: من پس از اصلاح رمی جمرات که برای جلوگیری از وقوع چنین حوادثی وسعت آن را زیاد کرده بودند، به آنجا رفتم. بنابراین این اتفاق عجیب و قریب قابل قبول نیست و من زمانی که بخشی از فیلم مربوط به این حادثه را دیدم چشم خود را بر روی این کشتار بستم، کشتار نمی‌توانم بگویم، خوشبختانه تعداد زنان کم بود اما شنیدم خیلی‌ها در آن میان زنده اما بیهوش بودند.

هاشمی رفسنجانی افزود:‌ما هنوز درست نمی‌توانیم درست آمار دهیم و این اتفاق فاجعه بدی بود و تازه مصیبت ما بعد از این شروع می‌شود لذا امیدواریم این درسی باشد که دیگر تکرار نشود چرا که از سال آینده قرار است ۵ میلیون حاجی به حج برود در حالی که امروز تنها ۲ میلیون بودند.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد به مسئله دانشگاه آزاد پرداخت و اظهار داشت: در حال حاضر یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در دانشگاه آزاد شروع به تحصیل کردند و بخش مهمی از آن در مقاطع بالا و تکمیلی است

وی تاکید کرد: در دو سال اخیر و پس از انتخابات ریاست جمهوری ما دانشگاه آزاد را از دست کسانی که نباید دانشگاه آزاد دست آنها باشد به زور پس گرفتیم؛ این ثروت عظیم مال هیچ کسی نیست و این جا کسی سهام و مالکیت ندارد وهیأت امنا نیز حق مالکیت ندارد و فقط از حق تعیین سیاست برخوردار است.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: در همین مجلس که مزاحمت‌هایی را ایجاد کرده وقتی که دیروز آقای میرزاده به مجلس رفته بود از وی خواسته بودند که مقاطع تکمیلی را تقویت کند.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد نیاز بعدی پس از تحصیل را اشتغال عنوان کرد و با اشاره به تحریم‌ها گفت: دولت حقوق کارکنان خود را نیز به زحمت می‌دهد و یارانه‌ها نیز به دولت تحمیل شده که پول آن از فروش نفت به دست نمی‌آید و دولت از نظر مالی وضعش بسیار بد است. لذا اگر برجام تمام و تحریم‌ها برداشته شود دولت کم‌کم عقب‌ماندگی خود را جبران می‌کند اما دانشگاه آزاد به اقیانوس مردم متصل و این همیشگی است.

وی افزود:‌ ما از کشورهای مختلف از جمله عراق و اردن درخواست تاسیس دانشگاه آزاد داشته‌ایم که انشاءالله بعد از رفع مشکلات داخلی باید به آن سمت حرکت کنیم اما در حال حاضر ایجاد شغل برای فارغ‌التحصیلان ما بسیار مهم است؛‌ما در این زمینه کار آسانی در پیش داریم که شرکت‌های دانش‌بنیان را که متکی به سیاست‌های کشور بوده و باید توسعه دانش‌محور باشد.

هاشمی رفسنجانی در بخش پایانی سخنان خود خاطرنشان کرد: سرعت عمل اداره دانشگاه آزاد خوب نیست که احتمالا این به خاطر گستردگی این دانشگاه است که کارها باید الکترونیکی شده و آئین‌نامه‌های دست و پا گیر حذف شود. در حال حاضر نیز ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی بر عهده رئیس‌جمهور آقای روحانی است که می‌توانند کار ما را درست کنند.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد در پایان افزود: البته آقای میرزاده جزو مدیران پرسرعت ما بودند که در زمان جنگ و دولت به عنوان کلید از ایشان کمک می‌گرفتیم و فکر می‌کنیم مشکلات فعلی ناشی از مقررات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *