• خرداد ۲۳, ۱۴۰۳ ۲۳:۰۷

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

عطایی: مقابله با ساخت و ساز غیرمجاز از گذر افراط و تفریط اثربخش نیست

روتیتر: سرپرست منطقه ۹ شهرداری کرج اظهار داشت: مقابله با ساخت و ساز غیرمجاز از گذر افراط و تفریط اثربخش نیست و باید به سمتی حرکت کنیم که ساخت بناها پس از دریافت پروانه ساختمانی به فرهنگ عمومی و ارزش درونی برای همشهریان مبدل شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر ،حسین عطایی ادامه داد: ساخت و ساز غیرمجاز یکی از تهدیدها و آسیب های جدی در حوزه سیما و منظر شهری به شمار می رود که ضمن به خطر انداختن جان و مال همشهریان، شهر را نیز در برابر خطرات و بلایایی همچون زلزله، سیل، آتش سوزی و طوفان ناایمن می سازد.

وی با تاکید بر اینکه قانون، مقابله با ساخت بناهای غیر اصولی و فاقد استحکام در محدوده قانونی را به شهرداریها محول کرده است، گفت: بحثی که وجود دارد، نحوه پیشگیری از احداث بناهای غیرمجاز است؛ ما باید فرهنگسازی کنیم یا به زور متوسل شویم؟ البته عقل حکم می کند که به دنبال اشاعه آموزش های همگانی و تقویت فرهنگ شهروندی و شهرنشینی باشیم تا افراد به این باور دست یابند که کلیه فرایندها باید از طریق قانونی و مجاز صورت پذیرد.
این مسئول شهری در بخش دیگری از سخنانش به بازدید صورت گرفته از خیابان چمن که اخیرا طرح ضربتی تخریب ویلاها و آلاچیق های غیرمجاز در آن اجرایی شده است، اشاره کرد و ادامه داد: با بررسی و ارزیابی های کارشناسی صورت گرفته به این جمع بندی رسیدیم که این محور قابلیت تبدیل به یکی از قطب های گردشگری کرج را داراست و می توان آن را به یک منبع پایدار درآمدی برای شهرداری مبدل کرد.
عطایی گفت: در صورتی که ما مسئولان انعطاف لازم را به خرج دهیم و به سمت کاهش بروکراسی اداری حرکت کنیم، قطعا سرمایه گذاران و سازندگان بناها مشتاق به حضور در شهرداریها و دریافت مجوز قانونی خواهند شد؛ چرا که اساسا هر فعالیت قانونی در افراد ایجاد آرامش و امنیت می کند و جامعه را نیز به سمت کمال و پیشرفت حقیقی سوق می دهد.
به گفته سرپرست منطقه ۹ شهرداری کرج، شهروندان در رونق یا توقف ساخت و ساز غیرمجاز حرف نخست را می زنند؛ به نحوی که اگر تقاضایی برای خریداری چنین واحدهایی وجود نداشته باشد، قطعا چرخه عرضه نیز متوقف خواهد شد و در نهایت از تهدید سیما و منظر شهری نیز جلوگیری به عمل خواهد آمد.
وی در پایان از شهروندان تقاضا کرد که با پایبندی به قوانین و مقررات شهری بویژه در حوزه ساخت و ساز، به سهم خویش در جلوگیری از رشد لجام گسیخته کلانشهر کرج جلوگیری کنند و با تدبیراندیشی لازم، مدیریت شهری را در داشتن و ساختن شهری سالم و ایمن مساعدت و یاری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *