• تیر ۳, ۱۴۰۳ ۱۱:۵۹

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

روتیتر: رییس جمهور کشورمان تاکید کرد که چنانچه ثابت شود که عده‌ای از مأمورین درحادثه منا مقصر بوده‌اند به هیچ عنوان از خون عزیزانمان نخواهیم گذشت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر ، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در مراسمی که به مناسبت ورود اجساد جان‌باختگان حادثه منا به کشورمان صبح امروز و با حضور سران سه‌ قوه برگزار شد با تسلیت این فاجعه به خانواده‌های داغدار،‌اظهار کرد: نخستین گام از اقداماتی که قرار بود دولت جمهوری اسلامی ایران انجام دهد به منصه ظهور رسید و امروز تعدادی از قربانیان حادثه منا به کشور بازگردانده شدند و قرار است طی مراسمی رسمی در استان‌هایی که حجاج آنها کشته شده‌اند، مراسم برگزار شود.

روحانی شناسایی سایر اجساد حجاج ایرانی را دومین اقدام ضروری دانست که باید انجام بگیرد و تأکید کرد: باید روشن شود که آیا افرادی در این حادثه مقصر بوده‌اند یا نه؛ چنانچه ثابت شود که عده‌ای از مأمورین مقصر بوده‌اند به هیچ عنوان از خون عزیزانمان نخواهیم گذشت.

رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه زبان ما زبان عواطف، برادری و ادب بود، اظهار کرد: در جای لازم از سوی جمهوری اسلامی ایران زبان دیپلماسی استفاده شد اما چنانچه لازم باشد جمهوری اسلامی ایران از زبان اقتدار خود نیز استفاده خواهد کرد.

وی با تأکید بر اینکه فاجعه منا آزمونی برای همگان بود، اظهار کرد: این فاجعه آزمونی برای دولت و ملت ایران و خانواده‌هایی بود که عزیزان خود را از دست دادند. این فاجعه همچنین آزمونی برای دولت عربستان، سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای اسلامی بود.

روحانی تصریح کرد: حقیقت این مسأله باید به طور کامل و از طریق یک کمیته حقیقت‌یاب با حضور همه ملت‌های اسلامی روشن شود و کشورهای اسلامی بدانند که چرا این فاجعه به وقوع پیوست و مطمئن شوند که در سال‌های آینده دیگر شاهد چنین حادثه‌ای نخواهند بود.

وی با تأکید بر اینکه ملت و مقامات جمهوری اسلامی ایران از این آزمون سرافراز بیرون آمدند به تلاش و اقدامات وزرای بهداشت، کشور، خارجه و سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری اشاره و خاطرنشان کرد: از مقام معظم رهبری به خاطر درایت و بیان مقتدرانه‌شان در این حادثه و فاجعه تشکر می‌کنم و امیدواریم که شاهد اتحاد، وحدت و همبستگی در کشور باشیم.

رئیس جمهور با تأکید براینکه دولت جمهوری اسلامی ایران همچنان پیگیر حادثه منا خواهد بود، خاطرنشان کرد: دولت نتیجه پیگیری‌های خود از حادثه منا را به اطلاع ملت ایران خواهد رساند.

روحانی در پایان اظهار کرد: ان‌شاءالله بتوانیم با احترام به عزیزان جان‌باخته در حادثه منا و پیگیری خون آنها توفیق لازم را داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *