• مرداد ۱, ۱۴۰۳ ۰۲:۵۲

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

روایت مقام معظم رهبری از تنها سفر حج ایشان

Byrotitr

اکتبر 15, 2013

روتیتر:این روزها ایام حج است و به لحاظ سیاسی نیز درباره رهبران کشورهای اسلامی این کنجکاوی وجود دارد که کدام شرکت می‌کنند و یا پیشتر حج گزارده‌اند.

به گزارش روتیتر، عصر ایران در ادامه نوشت: به همین دلیل اخبار مربوط به دعوت پادشاه عربستان سعودی از آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی برای سفر به حج در روزهای اخیر مطرح بود تا این که دفتر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام رسما اعلام کرد هاشمی نخواهد رفت.

بسیاری هم مایل‌اند بدانند آیت‌الله خامنه‌ای مقام معظم رهبری چند بار به حج رفته‌اند. جالب است بدانید ایشان اول بار پس از پیروزی انقلاب و در آبان سال ۱۳۵۸ به حج رفته‌اند و پس از آن دیگر تکرار نشد.

روایت ایشان بر پایه دستخطی که سال ۱۳۷۰ برای کتاب «سفر قبله » – هدایت‌الله بهبودی (نویسنده شرح اسم – زندگی نامه) نوشته‌اند (به نقل از پایگاه حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری) چنین است:

«این کتاب مرا باز در شور و حال حسرت‌آلود زیارت خانه‌ خدا و حرم رسول‌الله(ص) فرو برد. شور و حال و اشتیاقی که دیگر امیدی هم با آن نیست. تا به یاد دارم -از سال‌های دور جوانی- هرگز دل خود را از آتش این اشتیاق، رها نیافته‌ام. اما حتی در دوران سیاه اختناق که هر روحانی بامعرفت و بی‌معرفتی، با رغبت و یا حتی از سر سیری، آسان می‌توانست در خط حج قرار بگیرد .. و من نمی‌توانستم! یا بهتر بگویم: هیچ حمله‌دار و رئیس کاروانی از ترس ساواک شاه، نمی‌توانست و جرأت نمی‌کرد نام مرا در فهرست حاجی‌های خود – چه رسد به عنوان روحانی کاروان- بگذارد. بله، حتی در آن دوران سخت هم دلم از امید زیارت کعبه و بوسه زدن بر جای پای پیامبر(ص) در مکه و مدینه، خالی نمانده بود … و این امید، اگرچه با حج ده روزه‌ سال ۵۸ که به فضل شهید محلاتی قسمتم شد، برآورده گشت، اما آتش آن شوق سوزنده‌تر و مشتعل‌تر شد … در سال‌های ریاست جمهوری چشم امید به پس از آن دوران دوخته بودم … اما امروز …؟ شور و اشتیاقی بی‌سکون و امیدی تقریبا فرو مرده .. تنها تسلا به خواندن اینگونه سفرنامه‌ها یا شنیدن آنها است که خود بازافزاینده‌ شوق نیز هست.»

سال بعد، جنگ شروع می‌شود و سال بعدتر رییس‌جمهور می‌شوند و از سال ۱۳۶۸ نیز عهده‌دار رهبری و در هیچ یک از این سال‌ها سفر حج دوباره صورت نپذیرفت.

نکته جالب دیگر درباره این تنها سفر آیت‌الله خامنه‌ای به حج این است که همزمان با اشغال سفارت آمریکا در تهران ( ۱۳ آبان ۱۳۵۸) یا تسخیر لانه جاسوسی بوده و همراه هاشمی رفسنجانی در مکه این خبر را می‌شنوند.

تعبیر «به فضل شهید محلاتی» نیز نام کوچک آیت‌الله فضل الله محلاتی را در ذهن متبادر می‌کند که ۶ سال بعد در سقوط هواپیما توسط عراقی‌ها به شهادت رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *