• تیر ۲۶, ۱۴۰۳ ۲۱:۱۸

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

کروکودیل به مرزهای ایران رسیده است

Byrotitr

اکتبر 15, 2013

روتیتر:هشدارهای آسیب‌شناسان نشان می‌دهد که ماده مخدر صنعتی کروکدیل به نزدیک مرزهای ایران رسیده است. این در حالی است که آمارهای جهانی نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان این ماده مخدر گوشتخوار کمتر از یک سال توانسته‌اند به زندگی خود ادامه دهند. سعید صفاتیان، مدیرکل سابق درمان ستاد مبارزه با موادمخدر ضمن هشدار احتمال ورود کروکدیل به ایران می‌گوید: «هنوز مرزهای ایران به روی این ماده مخدر خطرناک باز نشده است. اما به دلیل آنکه این ماده مشتق از کدئین است باید حساسیت و هم و غم مسئولان بهداشت و درمان این باشد که کدئین به راحتی در دسترس نباشد.»

وقتی قرار بود شیشه به ایران بیاید بسیاری از کارشناسان آن را مورد تحلیل و بررسی قرار داده و خواستار آگاه‌سازی مردم و رسانه‌ای شدن عوارض و عواقب مصرف آن شدند. جنایت‌های بسیاری براثر مصرف شیشه اتفاق افتاد تا زنگ خطرها به صدا درآیند. این روزها موادمخدر جدیدتری به بازار جهانی عرضه شده و بسیار خطرناک است. هنوز پشت مرزهای ایران مانده و قطعا اگر فرهنگ‌سازی نشود به ایران هم قدم خواهد گذاشت. «گوشتخوار» یا «کروکدیل» نام این ماده مخدر است که مانند عوارض و اثراتش خطرناک و مشمئزکننده است. باید در حوزه پیشگیری، آموزش و درمان فعالیت زیادی کرد و سازمان‌ها موضوع شیوع کروکدیل را در کشورهای آسیا شرقی و روسیه جدی بگیرند. دکتر عباسعلی ناصحی مدیرکل دفتر سلامت اجتماعی،‌ روان و اعتیاد وزارت بهداشت نیز نسبت به افزایش مصرف موادمخدر صنعتی و محرک به‌ویژه در زنان هشدار داده و می‌گوید: افزایش مصرف موادمخدر دو تا سه درصد بود، ولی این رقم در حال حاضر به ۱۰ درصد افزایش یافته است. نگرانی امکان ورود موادمخدر صنعتی جدید به لایه‌های زیرین جامعه از جمله مسائلی است که حتی نیروی انتظامی را به‌دنبال ارائه راهکارهایی برای پیشگیری از همه‌گیر شدن این مواد وا داشته است. سردار علی مویدی، رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا، با قاطعیت اعلام کرد: امروز تخصصی‌ترین پلیس در بحث مبارزه با موادمخدر در تمام دنیا در کشور ما وجود دارد و بخشی از ۸۵ درصد تریاک و ۳۰ درصد هروئین دنیا در ایران کشف می‌شود. پلیس در کشفیات خود هنوز به کروکدیل برخورد نکرده است.

همه چیز در مورد کروکدیل

سعید صفاتیان به خوبی به تاریخچه تولید موادمخدر صنعتی به‌ویژه کروکدیل آشناست. او درباره این ماده مخدر گوشتخوار  توضیح می‌دهد؛کروکدیل برای اولین بار در سال ۱۹۳۰ تا ۱۹۳۵ در کشور آمریکا و برای درمان اعتیاد (زیرا فرض بر این بود که مانند متادون عمل می‌کند) تولید شد. بعد از آن در سوئیس از آن استفاده شد که با دیدن اثرات بسیار خطرناک و مخرب، آن را کنار گذاشتند. متاسفانه طی چند سال گذشته به‌ویژه ۶-۷ سال اخیر استفاده از این ماده در کشور روسیه و آسیای شرقی زیاد شده است. گزارش آمار مصرف‌کنندگان این ماده گوشتخوار مختلف است. مثلا در برخی آمارها آمده که ۵ تا ۷ هزار نفر در روسیه در اثر مصرف این ماده کشته شده یا ۱۰۰ هزار نفر در حال حاضر به کروکدیل اعتیاد دارند. کروکدیل یا گوشتخوار در اصل همان دزومورفین است. ماده‌ای که از ترکیب قرص کدئین با بنزین، تینر و برخی اوقات جوهر نمک به دست می‌آید. این ماده مخدر از طریق تزریق مصرف می‌شود. قدرت اثر آن چیزی برابر ۲۰ برابر مورفین و ۵ برابر هروئین است

ولی به دلیل استفاده از مواد فرار مانند بنزین و تینر در آن، بدن مصرف‌کننده را مورد حمله و تخریب شدیدی قرار می‌دهد. طول عمر کسی که این ماده را استفاده می‌کند، حدود یک سال است. کروکدیل به دلیل حالت قانقاریایی که ایجاد می‌کند به گوشتخوار نیز معروف است. در ابتدا پس از تزریق، گوشت به رنگ سبز در آمده و بعد از مصرف مکرر پوست از بین رفته و حتی گوشت خورده شده و از استخوان جدا می‌شود. به صورتی که گاهی استخوان‌ها نیز قابل دید می‌شوند. در جاهای تزریق عوارض شدید‌تری دیده می‌شود. به دلیل عفونت‌های شدید، بر قلب، کبد، کلیه و… آنها تاثیرگذاشته و مرگ‌ومیر بالایی در این افراد وجود دارد.

سعید صفاتیان زنگ‌های خطر را برای مسئولان کشور به صدا درآورده و می‌گوید: تا به حال مراکز درمانی در کشور گزارش رسمی در مورد کروکدیل نداده‌اند و این ماده خوشبختانه هنوز وارد بازار ایران نشده و کسی از آن استفاده نمی‌کند. اما اگر وارد بازار شود مشکلات خطرناکی را به‌وجود خواهد آورد. چون یکی از مشکلات کروکدیل نوع الگوی آن است و نکته بعدی این است هروئین که وارد بازار می‌شود و شیشه‌ای‌ها سمت هروئین می‌روند باید به مسئولان بهداشت هشدار داد که دوره سوم بیماری ایدز در ایران می‌تواند شیوع پیدا کند. اگر از زاویه موادمخدر نگاه کنیم که شیشه‌ای‌ها به سمت هروئین روی آورده‌اند، اگر این مواد هم وارد بازار شود، کشور افغانستان با تغییر مواجه شده، نیروهای ناتو از آنجا بیرون بروند و تولید موادمخدر در آن بیشتر شود، ناامنی‌هایی که عراق با تولید مواد روانگردان به‌وجود آورده است یک مجموعه‌ای است که مصرف‌کنندگان را به سوی تزریق سوق می‌دهد، زنگ خطرها در مورد افزایش ایدز در جامعه زده می‌شود. مسئولین امر نیز باید برای این مسئله برنامه‌ریزی کاملی کنند تا توانایی مقابله با آن را داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *