• مرداد ۱, ۱۴۰۳ ۰۴:۲۵

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

تاکسی رانان محمدشهری آموزش های امداد و کمک های اولیه می بینند

Byrotitr

اکتبر 27, 2013

روتیتر:معاون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری محمدشهراز برگزاری دوره های آموزشی کمک های اولیه و امداد و نجات برای رانندگان تاکسی محمدشهر کرج خبر داد.

به گزارش روتیتر ،شیرزاد حسینی راد ضمن اعلام خبر فوق افزود: دوره های مذکور به صورت فشرده برپا می شود و طی آن تمامی رانندگان شبکه های تاکسیرانی شهر محمدشهر آموزش کمک های اولیه و امداد و نجات را پشت سر می گذارند.

حسینی راد در همین رابطه افزود: از آنجا که رانندگان تاکسی از قشری هستند که ساعات مختلف روز و شب با مردم و مسافرین سر و کار دارند یادگیری آموزش های امداد و کمک های اولیه برای آنها ضروری است، زیرا بنا به دلایل مختلف امکان دارد در طی مسیر سلامتی مسافران دچار مشکل شود و فاصله مراکز درمانی هم با نقطه بروز مشکل زیاد باشد، از این روی دانستن اینکه چگونه باید اقدامات اولیه را برای بهبود بیمار انجام داد بسیار حائز اهمیت و حیاتی است.

فعالیت ۳۲۴ راننده تاکسی در محمدشهر

معاون فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری محمدشهر با اشاره به اینکه «طبق آمار سازمان حمل و نقل همگانی محمدشهر  در این شهر هم اکنون ۳۲۴ راننده تاکسی مشغول به فعالیت هستند» در ادامه توضیح داد: درپایاندوره های مذکور نیزشرکت کنندگان گواهی مربوطه را دریافت خواهند کرد و بعنوان امدادگر، بر خودرو آنها برچسب مخصوص نصب می شود و در صندوق خودرو آنها کیف کمکهای اولیه وسایل ضروری تعیبه خواهد شد و درنهایت هم از بین آموزش دیدگان کسانی که علاقه مند باشند می تواننددردوره های تکمیلی و پیشرفته نیز شرکت کنند.

آموزش تزریقات، آموزش سرم درمانی، آموزش انواع پانسمانها، آموزش آتل بندی، آموزش عملی داروهای اورژانس در موارد اضطراری از جمله دروسی است که به گفته وی در دوره های یاد شده به آنها پرداخته می شود.

به گفته حسینی راد محل برگزاری این دوره ها در ایستگاه آتش نشانی شماره ۲ محمدشهر واقع در ورودی شهرک جعفرآباد خواهد بود و دوره یاد شده برای رانندگان بصورت رایگان برگزار می شود و سازمان حمل و نقل همگانی محمدشهر، جمعیت هلال احمر و آتش نشانی این شهر نیز در برگزاری این مهم مشارکت دارند.

محمدشهر کرج پیشرو در اجرای طرح نهضت فرش و حمایت از مشاغل خانگی

در ادامه معاون فرهنگی و ورزشی شهرداری محمد شهر در خصوص سایر برنامه های به اجرا در آمده طی ۶ ماهه امسال گفت :طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی از جمله طرح های مثبتی است که هم می تواند یاری رسان اقتصاد خانواده باشد و هم اینکه در نتیجه عملیاتی کردن آن می توان انتظار داشت که آرزوی دیرینه تمام هموطنان و مسئولین کشور مبنی بر استفاده بیشتر و بهتر از کالای ایرانی محقق شود.

به گزارش خبرنگار خبرشهر، در همین راستا طرح نهضت فرش نیز یکی از بهترین طرح هایی است که هم می تواند برای توسعه و معرفی فرش که به نوعی یکی از کالاهایی است که نشانی از فرهنگ ایران زمین دارد و هم می تواند موجب تقویت و حمایت از مشاغل خانگی باشد.


باعث افتخار و بسی خشنودی است که در این ایام که بیش از پیش نیازمند تقویت هرچه بیشتر بخش صنعت و تولید کالای ایرانی هستیم یکی از شهرهای استانمان البرز توانسته در این مسیر گام
های مثبتی را بردارد. خوشبختانه معاونت فرهنگی شهرداری محمدشهر با حمایت مجموعه شهرداری و اعضای شورای اسلامی این شهر و همچنین همکاری مجدانه بنیاد توسعه و تعاون استان، طرح نهضت فرش که یکی از بهترین طرح ها برای توسعه و معرفی کالای فرهنگی فرش است را عملیاتی کرده است و طی آن هنرجویان و فرشبافانی را به عرصه اشتغال در این عرصه وارد می کند.

توجه به تولید کالاهای فرهنگی در اولویت قرار گیرد

معاون فرهنگی شهرداری محمدشهر  از اجرای طرح نهضت فرش و ساماندهی مشاغل خانوادگی در این شهر خبر داد و افزود: بدون تردید با اجرای این طرح پیش بینی می شود در رابطه با احیای صنعت فرش و ساماندهی مشاغل خانوادگی که حمایت کالای ایرانی و اقتصاد خانواده از جمله ثمرات آن خواهد بود گام موثر و مشخص تری برداشته خواهد شد.

 

 

شیرزاد حسینی راد اظهار داشت: هم اکنون فرش به عنوان یک کالای مهم ایرانی در نمایشگاه های خارجی در معرض دید عموم قرار می گیرد و فرش دستباف نیز با ویژگی های منحصر به فردی که دارد هم اکنون مورد استقبال خریداران سراسر جهان قرار دارد، در نتیجه باید آموزش و تولید این ظرفیت مهم فرهنگی و اقتصادی بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.

حسینی راد افزود: خوشبختانه در سال جاری طرح نهضت فرش  با شتاب بیشتری به جلو حرکت کرد و مسئولان کلان استان نیز از آن حمایت می کنند ما نیز عملیاتی کردن این طرح در محمدشهر را در اولویت کاری خود قرار دادیم و با ایجاد آموزشگاهی در خانه فرهنگ مهر محمدشهر در مسیر آموزش علاقه مندان حرکت کردیم.

استقبال شهروندان مثبت بوده است

این مسئول در ادامه عنوان کرد: استقبال شهروندان نیز در این رابطه بسیار مثبت بود و هم اکنون نیز نام نویسی علاقه مندان در سه رده مبتدی، نیمه ماهر و ماهر ادامه دارد و هنرآموزان زیر نظر مجرب ترین اساتید فرشبافی استان البرز به فراگیری این فن مشغول هستند.

وی افزود: این آموزش ها در دوره ای سه ماهه و با ارائه مدرک فنی و حرفه ای، کارت تضمینی و بیمه تأمین اجتماعی همراه خواهد بود و هر هنرجو می تواند پس از اتمام دوره، جهت اخذ وام خوداشتغالی خود که رقمی معادل سه تا ۱۵ میلیون می باشد اقدام کند و در واقع ایجاد کار برای هنرجویان چه از طرف خود ایشان چه از طرف مرکز آموزش تضمین شده است.

 


معاون فرهنگی شهرداری محمدشهر با اعلام اینکه هزینه
های ثبت نام در دوره های آموزش قالیبافی در خانه فرهنگ مهر محمدشهر برای مبتدیان، افراد نیمه ماهر و ماهر به ترتیب ۲۲۰ هزار تومان، ۱۷۰ هزار تومان و ۱۴۰ هزار تومان است اضافه کرد: هزینه های ثبت نام در دوره آزاد قالیبافی به بیش ۵۰۰ هزار تومان افزایش پیدا می کند که مسلماً با توجه به تسهیلات متعددی که وجود دارد ثبت نام در آموزشگاه های ایجاد شده در راستای طرح نهضت فرش برای علاقه مندان بسیار مناسب تر و کم هزینه تر خواهد بود ضمن اینکه در هنرجویان از تسهیلات شغلی خوبی هم بهره مند می شوند.

اقبال عمومی مردم در گرایش هرچه بیشتر به مشاغل خانگی

پایین بودن هزینه راه اندازی، پایین بودن میزان ریسک سرمایه گذاری، حذف هزینه های مربوط به خرید و رهن و اجاره کارگاه، حذف هزینه ایاب و ذهاب، استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده، امکان کارکردن به صورت پاره وقت،  تناسب با ویژگیهای جسمی افراد معلول و کم توان،  آزادی و استقلال عمل بیشتر، احتیاج به آموزشهای ساده و کوتاه مدت، ایجاد توازن بین مسئولیت خانوادگی زنان و اشتغال آنان، انعطاف پذیری کار،  توسعه فرهنگ کار در خانواده و همچنین تاکید بر کیفیت از جمله مزایایی هستند که به عنوان مهمترین دلایل رویکرد مردم به مشاغل خانگی یاد می شوند و آنچه مسلم است در طی این سالها اقبال عمومی مردم در گرایش هرچه بیشتر به مشاغل خانگی نیز گواهی بر این مدعاست.

نتیجتاً واضح و مبرهن است که برنامه های مسئولین ذیربط نیز باید هرچه بیشتر و مستحکم تر این گرایش مردمی را عملیاتی و به سمت پیشبرد و شکوفایی اقتصادی هدایت کند. امیدواریم که این نوشتار فتح بابی برای توجه جدی تر مسئولان محلی به ظرفیت های این گونه مشاغل بوده و منجر به برداشتن گامی دیگر در جهت کاهش بیکاری در استان البرز و کشورمان گردد.

 

 

محمدشهر کرج پیشرو در اجرای طرح نهضت فرش و حمایت از مشاغل خانگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *