• تیر ۳۱, ۱۴۰۳ ۰۶:۲۸

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

کیهان به کاهدان زد

Byrotitr

دسامبر 29, 2013

روتیتر:در بخش خبرهای ویژه روزنامه امروز کیهان(هشتم دی)خبری درباره خاطرات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آمده که نادرست و غیر دقیق‌است.
به گزارش روتیتر به نقل از خبر آن لاین :یکی از ویژگی‌های رسانه‌هایی که به اخلاق حرفه‌ای روزنامه‌ نگاری چندان پای‌بندی نشان نمی‌دهند این است که به دلیل کم دقتی(دقت‌در خبر از جمله عناصر مهم در رعایت اخلاق‌حرفه‌ای روزنامه‌نگاری است) مطلب نادرستی را انتشار می‌دهند و چندی بعد روی همین مطلب نادرست نکات و اخبار و تحلیل‌هایی می‌نگارند و اندک اندک مخاطبانشان را در فضایی قرار می‌دهند که آن دروغ‌ها را راست بپندارند.

مشکل اما هنگامی پیچیده‌تر و بزرگتر می‌شود که این خبرها و تحلیل‌ها به عنوان فاکت و خبر درست به ساختار تصمیم‌گیری مسئولان و مدیران نفوذ کرده و در این سو و آن سو نقل شده و اسباب برخی تصمیم‌‌گیری‌ها و گمانه‌زنی‌ها می‌شود که نباید بشود.
میانه: روز گذشته هنگام خواندن ستون ویژه روزنامه‌ کیهان به خبری برخوردم با عنوان سانسور ۹ دی در خاطرات روزانه هاشمی رفسنجانی که در آن اشاره‌ای به سایت آیت‌آلله هاشمی رفسنجانی و انتشار روزنوشت‌های آن شده بود.نویسنده آن خبر با اشاره و ردیف‌کردن خاطرات روزها‌ی نه دی سال‌های ۶۰ تا ۶۹ که در قالب کتاب منتشر شده است،معترض بود که چرا هیچ خاطره‌ای از آیت‌آلله برای روز ۹ دی سال ۱۳۸۸ در سایت ایشان وجود ندارد. این نوشته با عنوان سانسور ۹ دی در خاطرات هاشمی رفسنجانی، در صفحه دو و در زمره خبرهای ویژه درج شده است.

از قرار نویسنده این خبر یا نمی‌داند و یا خود را به نادانی زده است که اصولا خاطرات آقای هاشمی حدود ۲۵ سال از زمان وقع حوادث عقب است. یعنی امسال که سال ۱۳۹۲ است،خاطرات سال ۱۳۶۹ به عنوان تازه ترین خاطرات و روزنوشت‌هایشان روی سایت قرار دارد. و اصولا خاطرات سال‌های بعد نه در سایت منتشر می‌شود و نه در جای دیگر.

سنت انتشار خاطرات ایشان هم بدین صورت است که ابتدا کتاب خاطرات و روزنوشت‌های ایشان منتشر می‌شود و سایت چندماهی بعد از انتشار این خاطرات دست به انتشار آن می‌زند.در صفحه‌اول سایت هم روزنوشت‌های هر روز به صفحه اول می‌آید و تیتری هم برای هر روز انتخاب می‌شود.

البته روزنوشت‌های روزهای بعد و قبل هم برای سایر مخاطبان قابل دسترسی است اما فقط روزنوشت‌های سال‌های ۶۰ تا ۶۹ و نه بعد از آن. با این توصیفات خاطرات سال ۸۸ آقای هاشمی باید حدودا ۲۰ سال دیگر عرضه عمومی شود.

انجام:با توجه به نکات یادشده خبر روزنامه‌ کیهان غیردقیق است و به یک قاعده اخلاقی دیگر در اخلاق حرفه‌ای روزنامه‌نگاری اشاره دارد که اگر رسانه‌آی متوجه شد درموردی خاص اشتباه کرده است، باید در شماره بعد اشتباه خود را تصحیح کند.چرا که حفظ اعتماد مخاطبان برای یک رسانه باید اصل باشد. حال باید منتظر ماند و دید که نویسنده این خبر کیهان در شماره بعد اشتباه خود را تصحییح می‌کند و یا این خبر هم همانند کوهی از خبرهای نادرست و غیر دقیق این روزنامه در کارنامه اعمالشان ثبت خواهد شد.

بعد از تحریر:از جمله دلمشغولی‌های نگارنده خواندن خاطرات چهره‌های سیاسی قبل و بعد از انقلاب است و و اصولا کتاب‌های مهم در تاریخ معاصر ایران را یا مرور می‌‌کنم و یا این که سرکی به آنها میکشم و برخی‌ها را نیز جدی و کامل می‌خوانم. در این میانه روزنوشت‌های آیت‌الله هاشمی رفسنجانی جایگاهی ویژه دارد. به همین دلیل از همان سال نخستی که این روزنوشت‌ها ابتدا در روزنامه‌ همشهری منتشر شد آن را پی‌گیری می‌کردم تا به امروز.در کنار آن هر نقد و نظر و یادداشت یا نوشته‌ای به این روزنوشت‌ها در این سو و آن سو ببینم می‌خوانم و در خاطر می‌سپرم و حتی در جایی نگهداری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *