• مرداد ۱, ۱۴۰۳ ۰۳:۲۷

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

از دست‌خط خاتمی تا خروج برخی مقامات از بزرگداشت کازرونی

Byrotitr

ژانویه 14, 2014

روتیتر:نهمین سالگرد درگذشت مهندس «سراج‌الدین کازرونی»، وزیر اسبق مسکن و شهرسازی و رییس اسبق سازمان میراث فرهنگی با حضور وزیر راه و شهرسازی، رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و شخصیت‌هایی چون سیدمحمد غرضی، سیدحسین هاشمی – استاندار تهران – و عبدالعلی‌زاده ‌- وزیر مسکن و شهرسازی دولت اصلاحات – برگزار شد.

به گزارش روتیتر به نقل از ایسنا ، سراج‌الدین کازرونی که در سال ۱۳۸۴ به دلیل عارضه‌ مغزی پس از چهار روز اغما درگذشت‌، در دوره‌ی جنگ تحمیلی عضو ستاد پشتیبانی جنگ بود و در سال‌های ۶۳ تا ۷۲ (در دولت سازندگی) وزیر مسکن و شهرسازی بود. او پس از این دوره برای چهار سال رییس سازمان میراث فرهنگی شد و بعدها قائم مقام پژوهشی وزارت مسکن را به عهده گرفت.

طرح کالبدی ملی، تهیه و تصویب اولین طرح منطقه‌ای و شهری، طرح ۱۹ شهر جدید، تعیین نقشه شهرها و توزیع فعالیت‌های عمده در سطح کشور، توجه ویژه به ارتقای کیفیت معماری، فعال‌سازی قانون زمین شهری، تعیین اصفهان، شیراز، تبریز، کرمان و همدان به عنوان شهرهای فرهنگی و تاریخی، تدوین و تصویب مقررات ملی ساختمانی ایران، راه‌اندازی شهرک‌ها و ساختمان‌های نیمه‌تمام و پایه‌گذاری پارک فناوری پردیس، برخی اقدامات کازرونی در دوران خدمتش بود.

دوشنبه، ۲۳ دی‌ماه – مراسم یادبودی به بهانه‌ی نهمین سال درگذشت سراج‌الدین کازرونی با حضور همسر و فرزند پسرش در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد، این مراسم مشترکا از سوی وزارت راه و شهرسازی و این سازمان برگزار شده بود که جمعی از همکاران قدیمی او در این وزارتخانه و سازمان به همراه شخصیت‌هایی چون مهدی چمران‌ (عضو شورای شهر تهران)، ‌احمد مسجدجامعی (رییس شواری شهر تهران)، سیدمحمد غرضی (کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری و رییس هیات مدیره‌ی شرکت مشاور نیرو)، سیدحسین هاشمی (استاندار تهران‌)، علی عبدالعلی‌زاده (وزیر مسکن در دولت اصلاحات)، حسین انواری‌ (سرپرست کمیته امداد امام‌خمینی (ره))، علیرضا مرندی‌ (نماینده دوره هشتم مجلس‌ و وزیر بهداشت در دولت سازندگی) حضور داشتند.

کازرونی، بنیانگذار طرح انتقال پایتخت

احمد مسجدجامعی، رییس شورای شهر تهران با یادآوری این نکته که در زمان ریاست کازرونی در سازمان میراث فرهنگی‌ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با او همکار بوده است، گفت: کازرونی در اوایل دولت سازندگی در شرایط دشوار بعد از جنگ کار ویژه‌ای را انجام داد، او بنیان‌گذار طرح انتقال پایتخت بود. «تهران و تعادل بخشی تهران» بخش دیگری از مطالعات کازرونی بود که همچنان، این بحث مهم و راهگشا برای ما مطرح است. البته در کارنامه ایشان ساخت شهرک‌های جدید هم دیده می‌شود؛ ولی با آن مطالعات، پایه‌ای برای مطالعات تهران گذاشته شد که می‌توان چراغ راهی از آنچه ۲۰ سال پیش روشن شد، باشد.

یادداشت‌های طولانی کازرونی برای بهشتی

به گزارش ایسنا،‌ محمد بهشتی، مشاور رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و رییس اسبق سازمان میراث فرهنگی نیز در سخنانی اظهار کرد: در تمام سال‌های فعالیت‌ام، هیچ‌وقت توفیق همکاری با کازرونی را نداشتم، این هم یک حُسن و هم یک عیب است. حُسن این که می‌توانم به چیزهایی شهادت دهم که بسیاری از این شهادت محروم هستند

وی ادامه داد: همکاری نزدیکی با مهندس کازرونی نداشتم، اما پس از آمدنم به این سازمان، رد پای ایشان را در صحنه‌ای که مسوولیت آن را داشتم می‌توانستم ببینم. ردپایی که در آن هیچ شبهه و شائبه‌ای وجود نداشت.

او سپس به ویژگی‌های مدیریتی کازرونی اشاره کرد و افزود: ما کمتر مدیری در جمهوری اسلامی ایران داریم که به پستی مادون پست قبلی رضایت دهد، چرا که همه می‌خواهند پلکان ترقی را تا قله‌ قاف طی کنند. مدیرانی داریم کار برایشان مهم است و کازرونی نشان داد از آن دسته مدیران است. «حضرت عباسی» می‌گویم این مدیران زیاد نیستند، نه این‌که کم باشند؛ اما اکثریت را هم تشکیل نمی‌دهند. او در میان همکارانش فتح قلوب کرد، این هم در میان مدیران رواج ندارد.

مشاور رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ادامه داد: با آمدن کازرونی شاهد ورود کارشناسان به سازمان میراث فرهنگی بودیم تا قبل از آن، سازمان از چنین فضایی محروم بود. امروز بعد از ۱۲ سال شاهدیم بسیاری از افرادی که در دوره‌ی او به سازمان قدم گذاشتند از بهترین مدیران و کارشناسان سازمان میراث فرهنگی شده‌اند و با تعصب به کار خود ادامه می‌دهند.

بهشتی گفت: کازرونی به مدت یک ماه پس از آمدنم به این سازمان، هر دو روز یک‌بار برای من یادداشت طولانی را با ذکر نکات فراوان می‌فرستاد و تلاش می‌کرد سهمی در پیشبرد این سازمان داشته باشد.

کتاب خدمات کازرونی جمع‌آوری شود

به گزارش ایسنا، محمدعلی نجفی – رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری – نیز در سخنان کوتاهی درخواست کرد، بزرگداشت چنین شخصیت‌هایی ادامه داشته باشد و مطالبی که امروز خلاصه درباره‌ کازرونی و خدمات او گفته شد در چند ماه آینده به صورت کتابی جمع‌آوری و منتشر شود.

سیدمحمد خاتمی، رییس‌جمهور اسبق کشورمان نیز برای بزرگداشت «سراج‌الدین کازرونی» دست‌خطی را فرستاده بود که در آن، از اقدام محمدعلی نجفی و عباس آخوندی برای برپایی این بزرگداشت سپاسگزاری شده بود.

در این مراسم نیز عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی،‌ مشاور شهرسازی و معاون‌اش در این وزارتخانه به همراه، صفایی‌فر‌، رییس پارک فناوری پردیس درباره‌ روزهای همکاری‌شان با کازرونی سخنرانی کردند. حمزه کازرونی‌ فرزند کازرونی در سخنانی برای برگزاری این مراسم قدردانی کرد.

در پایان مراسم نیز با حضور آخوندی‌، نجفی‌، حجت‌ – قائم‌مقام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری‌ -، غرضی‌، عبدالعلی‌زاده و انواری، از همسر و فرزند کازرونی با اهدای لوح تقدیر، تابلوی منبت و معرق و قرآن کریم تجلیل شد. همچنین لوح ساختمان سازمان ملی زمین و مسکن توسط همسر کازرونی رونمایی شد. این لوح قرار است با عنوان «سراج‌الدین کازرونی» در این ساختمان نصب شود.

حاشیه‌های مراسم

– در این مراسم کلیپی از سراج‌الدین کازرونی پخش شد که بیشتر همکاران او در وزارت مسکن درباره‌اش سخن گفته بودند. این کلیپ توسط روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تهیه شده بود.

– چمران،‌ مرندی و هاشمی – استاندار تهران – از جمله اشخاصی بودند که در نیمه‌ی مراسم، آن را ترک کردند.

– در حالی که سخنرانی آخوندی در برنامه، پیش از سخنرانی نجفی بود، او با تعارف زیاد و ذکر این نکته که «نجفی از من بزرگ‌تر است» از او خواست زودتر برای سخنرانی برود و نجفی نیز سخنرانی بسیار کوتاهی را پیش از آخوندی انجام داد

– دست‌خط سید محمد خاتمی و لوح تقدیری از طرف او توسط سیدمحمد غرضی به همسر کازرونی اهدا شد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *