• مرداد ۱, ۱۴۰۳ ۰۳:۵۳

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

بخشی از تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران تعلیق شد+ متن بیانیه

Byrotitr

ژانویه 21, 2014

روتیتر،سید محمد میرحبیبی:سیاست های دولت تدبیر و امید در حوزه سیاست خارجی و لغو تحریم ها و رفع مناقشه یک دهه ای ایران با کشور های ۵+۱ در خصوص فعالیت های هسته ای ایران بلاخره به بار نشست و توافق نامه ای که حتی رهبر معظم انقلاب از امضاء آن از سوی ایران و کشور های ۵+۱ ابراز رضایت و حمایت کرده بودند از دیروز اجرایی شد و بر اساس آن بسیاری از تحریم ها موضوع این توافق نامه از سوی اتحادیه اروپا و حتی امریکا و سایر کشور ها لغو شد.

هرچند این تحریم ها در دولت احمدی نژاد سعی شده بود تا در لایه دروغ پردازی به ملت شریف ایران پنهان بماند اما آثار اقتصادی و ناگوار آن بر معیشت و بخش های مختلف اقتصادی ٰسیاسی ٰاجتماعی جامعه به حدی بود که بیانگر ویرانه های حاصل مدیریت احمدی نژاد بویژه در حوزه اقتصاد و سیاست خارجی بود که بی تردید نشات گرفته نه از ماهیت فعالیت های ایران چه این فعالیت ها کاملا صلح آمیز -که به فرموده رهبر انقلاب ایران هیچ قصد و نیتی برای دست یابی به سلاح هسته ای ندارد- بوده بلکه محصول مواضع خارج از اصول ابتدایی دیپلماتیک و خشم زای احمدی نژاد در طول ۸ سال فعالیت به عنوان رییس جمهور و بد دفاع کردن از حقوق هسته ای ایران در جوامع بین الملل از سوی تیم مذاکره کننده بود .

اینک ایران همان ایران هسته ای با همان غرورملی  و توان جهانی  است و تنها زمینه شفاف سازی  در خصوص فعالیت های هسته ای ایران و رفع تحریم ها از سوی دولت های تمامیت خواه با سیاست های مدرن و دیپلماتیک دولت تدبیر و امید فراهم شده است که در اولین گام کشور های اروپایی و آمریکا بخشی از تحریم های خود را لغو کرده اند که این نشان از پیروزی غرور آفرین ملت ایران و فرزندان آن در عرصه بین المللی است  .

بر اساس این گزارش ،شورای وزیران اتحادیه اروپا، قانون تحریم‌ها را براساس توافق هسته‌یی ژنو اصلاح کرد.

به گزارش  روتیتر ، شورای وزیران اتحادیه اروپا در نشست خود که صبح دوشنبه (به وقت ژنو) برگزار شد، قانون تحریم‌ها را براساس توافق ژنو بین ایران و ۱+۵ اصلاح کرد.

اتحادیه اروپا در چاچوب توافق هسته‌یی ژنو رسما بخشی از تحریم‌های ایران را تعلیق کرد.

شورای اتحادیه اروپا در راستای اجرای برنامه اقدام مشترک توافق شده میان ایران و ۳+۳ که از روز دوشنبه به اجرا درآمده است، بخشی از تحریم‌های اعمالی علیه ایران را به مدت شش ماه به تعلیق درآورد.

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد: «با به تعلیق درآوردن برخی از تحریم‌ها اتحادیه اروپا وظیفه خود را در اولین گام در جهت دستیابی به راه‌حل جامع برای برطرف کردن نگرانی‌های موجود درباره مساله هسته‌یی ایران برداشته است.

بر اساس تصمیم روز دوشنبه، محدودیت موجود درباره بیمه و انتقال یا فروش نفت خام ایران به مشتریانش برداشته شده است. هم‌چنین محدودیت در واردات، فروش و انتقال محصولات پتروشیمی و خدمات مرتبط با آن برداشته شد. ایران قادر است نفت خام و محصولات پتروشیمی خود را انتقال دهد هم‌چنین اقدامات لازم برای رفع محدودیت در زمینه کشتی‌رانی انجام شده است.

این محدودیت‌های تعلیق شده در دوره شش ماهه انجام می‌شود. از طرف دیگر اقدامات قانونی تصویب شده توسط شورا اواخر امروز به چاپ می‌رسد که در روزنامه رسمی اتحادیه اروپا منتشر می‌شود. یادآور می‌شود که برخی از تحریم‌های اتحادیه اروپا هنوز علیه ایران در حال اجراست.»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *