• تیر ۳۱, ۱۴۰۳ ۰۴:۵۶

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

ترکاشوند :رویکرد علمی در تحقق علم جدید مدیریت شهری الزامی است

Byrotitr

فوریه 20, 2014

روتیتر:شهردار کرج با با بیان اینکه علم مدیریت شهری امری ضروری برای تحقق مولفه های توسعه پایدار است، گفت: رویکرد علمی و ارائه فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی در راه شفاف سازی علم جدید مدیریت شهری اقدامی الزامی تلقی می شود.

به گزارش روتیتر:علی ترکاشوند در چهارمین همایش شهر ایده آل در جزیره کیش و در جمع مدیران شهری کلانشهرهای کشور با اعلام این مطلب اظهارداشت: جامعه دانش بنیان براساس تعاریف، جامعه ای است که بقای آن از نظر اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی، امنیتی  به تولید دانش از راه تحقیق و پژوهش بستگی دارد و اعتلا به شکوفایی آن مرهون به کارگیری نوآورانه و مبتکرانه دانش در تمام شئون زندگی اجتماعی است.

وی گفت: شهر دانش بنیان نیز به شکل مشابه تعریف می شود و علم مدیریت شهری به اذعان نخبگان، متخصصان و دست اندرکاران این حوزه، امری ضروری در مسیر تحقق مولفه های توسعه پایدار بر اساس خرد و دانش می باشد.لذا رویکرد علمی و ارایه فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی در راه شفاف سازی علم جدید مدیریت شهری اقدامی الزامی تلقی می شود .

شهردار کرج بیان کرد: در این میان مجموعه کلانشهرهای کشور بالاخص کرج با ویژگیهای منحصر بفردی که به فرمایش مقام معظم رهبری ایران کوچک نام گذارده شده است از اهمیت ویژ ه ای در مقام قیاس با مابقی کلانشهرها برخوردار می باشد.

وی ادامه دارد: کلانشهر کرج با درک اهمیت فعالیت پژوهشی و دانشی در قالب تحقیقات مبتنی بر توسعه با رویکرد عدالت محور و با بهره گیری از نخبگان شهری و دانشگاهی و همچنین سازمانهای مردم نهاد و کانونهای محلی، قدم در راه تبیین و انتقال دانش مدیریت شهری به منابع انسانی در جهت افزایش سرمایه اجتماعی از طریق آموزش و تحقیق گذاشته است.

این مسئول عنوان کرد:  اگر شهر کرج را یکی از بزر گترین کلانشهرهای ایران، بدانیم، تحولات گسترش شهرنشینی و مشکلاتی مانند آلودگی محیط زیست، ترافیک، فقر، حاشیه نشینی، مشکلات زیرساختی و معضلات دیگر نشان می دهد که شهر کرج در حال ورود به مرحله به بن بست است و ادامه این روند، چیزی جز تنزل شدید کیفیت زندگی در محیطهای شهری را در بر نخواهد داشت.

شهردار کرج گفت: برای رسیدن به ایده آل ها، باید نهادهای دموکراتیک لازم را ایجاد کنیم، تحمل یکدیگر را داشته باشیم و اجازه دهیم که همه در اداره شهر سهیم باشند.

لزوم ایجاد تحول در نظام مدیریت توسعه شهری

این مسئول عنوان کرد: امروزه مدیران شهری با مشکلات عدید های چون فقر، بیکاری، تورم، آلودگی محیط زیست، بد مسکنی و کمبود زیرساختها و … در شهرها رو به رو هستند. به طوری که نیاز به چاره جویی ریشه ای این مسائل و حرکت به سوی چشم اندازی مطلوب را اجتناب ناپذیر کرده است.

شهردار کرج تاکید کرد: هم اکنون به منظور برون رفت از تنگناهای پیش آمده و گذر از نظام متمرکز به نظام غیرمتمرکز، ایجاد تحول در نظام مدیریت توسعه شهری با توجه به مدیریت به صورت حکمروایی شهری، به مفهوم مشارکت توأمان مردم، نهادهای محلی، سازمانهای دولتی و غیردولتی یک ضرورت است.

وی در بخش دیگری با اشاره به تحقق توسعه پایدار این مهم را ضرورتی اجتناب ناپذیر دانست و گفت: تغییر دادن نهادهای موجود و ایجاد نهادهای جدید، اولویت دادن به سرمایه های انسانی به ویژه زنان و جوانان در راه پایداری توسعه، نقش سازمانهای مدنی اجتماعی برای پیش راندن توسعه از پایین به بالا، آمیختگی توسعه با ساختار اجتماعی و فرهنگی و …بخشی از عوامل موثر در توسعه پایدار است.

شایان ذکر است، چهارمین نمایشگاه و همایش شهر ایده آل با حضور رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد کیش، معاونان، مدیران و شهرداران مراکز استان ها و دهیاری های سراسر کشور در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی کیش، از تاریخ ۲۶ تا ۲۹ بهمن به مدت ۴ روز برپا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *