• مرداد ۱, ۱۴۰۳ ۰۲:۳۲

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

برنامه های دولت برای مقابله با پدیده قاچاق سوخت/احداث فازهای ۴ و۵ بندرشهید رجایی

روتیتر:رئیس جمهور با اشاره به وضعیت نامناسب قاچاق سوخت در استان هرمزگان گفت: دولت برنامه هایی را برای مبارزه جدی با پدیده قاچاق سوخت در نظر دارد که پس از طی مراحل قانونی اجرایی خواهد شد.

به گزارش  روتیتر به نقل از مهر ، حجت الاسلام حسن روحانی پنجشنبه شب به عنوان آخرین برنامه دومین سفر استانی دولت تدبیر و امید در جمع خبرنگاران هرمزگانی حاضر و به سوالات اصحاب رسانه پاسخ داد.

رئیس جمهور در این نشست عنوان کرد: برای دولت بزرگترین دستاورد در سفرهای استانی دیدار چهره به چهره با مردم و شنیدن سخنان اقشار مختلف مردم است.

وی در ادامه با اشاره به طرح های مهم صنعتی و اقتصادی استان هرمزگان، بیان داشت: یکی از مهمترین این پروژه ها، اجرای فاز ۲ توسعه بندر شهید رجایی است که سال آینده تکمیل می شود و با اجرای آن شاهد تحولی بزرگ در صادرات و واردات کالا در کشور خواهیم بود.

روحانی افزود: با برداشته شدن تحریم ها نیز در این حوزه شاهد تحولات بزرگ تری خواهیم بود و در ادامه توسعه بندر شهید رجایی، اجرای فاز ۳ طرح توسعه آن نیز در دستور کار قرار گرفته و برای فاز ۴ و ۵ نیز در این دولت کارهایی انجام می شود تا قدرت کانتینری این بندر به ۱۵٫۵ میلیون تن برسد.

رئیس جمهور طرح بزرگ و مهم دیگر در استان هرمزگان را تبدیل این استان به قطب بزرگ تولید فولاد در کشور برشمرد و بیان داشت: با اجرای اقدامات زیربنایی و رسیدن به ظرفیت تولید ۱۰ میلیون تن فولاد در هرمزگان، این استان به یکی از قطب های بزرگ تولید فولاد تبدیل می شود.

وی گفت: همچنین طرح تبدیل بندرجاسک به یک بندر مهم به خصوص در زمینه صادرات، صنایع انرژی بر و نفت و گاز نیز در این سفر مطرح و برای تبدیل جاسک به یک منطقه آزاد و ویژه اقتصادی و صادرات نفت از این بندر، باید تحولی اساسی در جاسک صورت گرفته و شهر جدیدی با توسعه و ایجاد فرودگاه بین المللی در جاسک ساخته شود.

روحانی گفت: همچنین برای اجرای طرح های توسعه سواحل جنوب و جزایر برنامه ریزی خواهیم کرد.

رئیس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه پدیده قاچاق سوخت در سواحل جنوبی و مرزهای غربی کشور برا آزار می دهد و اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار داده است، دولت چه راهکار مشخصی برای مقابله با این مشکل دارد، بیان داشت: بحث قاچاق و این معضل را در جاهای دیگر هم داریم و در این استان در سطح بسیار بدی ما شاهد قاچاق سوخت هستیم.

وی عنوان کرد: بحث هدفمندی یارانه ها در اصل برای این بود که این مسائل تمام شود. در صورتی که قیمت حامل های انرژی طبق قانون برسد، مثلا حدود فوب خلیج فارس، آن وقت دیگر قاچاق نخواهد بود، چون قیمتها یکی می‌شود. اما با قیمتی که الان است مسلما این وسوسه های شیطانی برای قاچاق وجود دارد در این زمینه هم ستاد مبارزه با قاچاق باید فعال‌تر شود و هم دولت طرحی را مدنظر دارد که به هر حال اقدامی بکند که جلوی قاچاق گرفته شود. داریم رویش فکر و برنامه ریزی می‌کنیم.

دکتر روحانی اظهارداشت: مقامات محلی و هم مقامات کشوری باید برای مبارزه با قاچاق فعال شوند. من از فرهیختگان و علما هم تقاضا کردم که آنها هم در این زمینه فرهنگ سازی کنند و به مردم بگویند مسیر درست برای توسعه کشور اینها نیست. اینها به سود دیگران و به ضرر کشور است.

وی در مورد فعال شدن بازارچه های مرزی تاکید کرد: بازراچه های مرزی باید فعال شود. خودِ منطقه جاسک جزو منطقه ویژه خواهد شد با طرحی که ما داریم دنبال می‌کنیم و بازارچه های مرزی را فعال می کنیم. خودِ بازارچه‌ مرزی می تواند بخشی از قاچاق را مانع شود. البته یک بخش دیگر را بازارچه حل نمی کند باید اقدامات دیگری انجام دهیم.

رئیس جمهور در ادامه در مورد توسعه سواحل مکران و جاسک خاطرنشان کرد: سواحل مکران جزو برنامه دولت است. این سواحل بسیار برای ما اهمیت دارد. از بندر عباس که به سمت شرق می روید تا بندر گبادر فعالیت به آن صورتی که باید در این سواحل باشد، نیست در حالی که سواحل جنوب باید بهترین مکان برای کشور باشد جایی که با آبهای آزاد دسترسی دارد برای صادرات، واردات، صیادی، کشتی سازی برای همه مواردی که توسعه دریا محور هست باید ما فعال شویم. اینکه ما چکار می کنیم یک کار در تسریع در ایجاد جاده است؛ جاده اولین قدم است که می تواند آبادانی را بیاورد که ما این جاده را از بندرعباس تا جاسک ان‌شاءالله اقداماتش را از ۹۳ انجام می دهیم.

وی ادامه داد: قدم دوم لوله گاز است که اقداماتش را شروع می کنیم، برای اینکه لوله گاز به جاسک برسد برای همه مواردی را که ما می‌خواهیم در جاسک فعال بکنیم لوله گاز نیاز است. البته طرح لوله نفت هم باید از خوزستان به جاسک بیاید که این طرح از سال آینده شروع می شود و اجرا و تکمیلش زمان بر است. شاید اولین قدم فوری که در ماههای آینده گفتیم برداشته شود همان آموزشگاه فنی- حرفه ای است که مردم جاسک را برای تحول بعدی آماده کنیم که می خواهد انجام بگیرد. البته نیروهای مسلح ، نیروی دریایی ارتش در جاسک فعال خواهد بود ،خودِ آن هم می تواند در تحول و توسعه جاسک تاثیرگذار باشد.

وی در مورد انتصاب زنان در مناصب دولتی حتی در سطح استانها بیان داشت: در دولت به وزرا و مسئولان دیگر هم تاکید کردم، واقعا در فرصت های اجتماعی هیچ تفاوتی نباید باشد. ما باید به تجربه و دانش و سوابق نگاه کنیم، کسی که بهتر می تواند مدیریت کند باید بیاید. البته خانم ها در زمینه علم و دانش پیشرفت بسیار خوبی داشته‌اند. الان در دانشگاه و در حوزه‌ها دوشادوش مردان جلو می روند. در دانشگاه که وضعشان بهتر از آقاپسرها است. اما در زمینه مدیریت نه ، در زمینه مدیریت هنوز باید فرصت بدهیم خانم ها رشد پیدا کنند.

وی در ادامه گفت: البته استاندار هرمزگان مشورت نیت برای انتخاب یک فرماندار زن دارد، گفتم اگر شایسته است چرا نگذارید، ما این فرصت را باید فراهم کنیم و خانم های ما این شایستگی را دارند، همانطور که در علم و دانش ، آموزش و پرورش، در بهداشت و درمان ، در دانشگاه ها و در حوزه های دینی و علمی فعال هستند در حوزه مدیریت هم باید حد شایستگی‌شان فعال باشند.

به گفته رئیس جمهور، در دولت خانم ها حضور دارند .خانم ها در مسئولیت هایی که دارند خوب فعال هستند. بخشی از مدیریت هایی که به خانم ها واگذار شده مثل موسسه استاندارد که یک خانم به عهده گرفته از مدیریت آن راضی هستیم. همه مدیران باید زمینه را فراهم بکنند، اصل بر شایستگی است. هم نسبت به جنسیت، هم قومیت و هم مذهب به هر حال کسی از اهل سنت است اگر شایستگی، لیاقت یا دانش دارد چرا از او استفاده نکنیم. یا قومیت خاصی است به هر حال هر قومیتی عرب، بلوچ، ترکمن و کرد است، چه فرقی می کند همه آنهایی که توانایی دارند باید از آنها بهره برداری شود.

وی در پایان گفت: از شما اصحاب رسانه قدردانی و تشکر کنم به خاطر اینکه شما رسانه ای ها در توسعه فرهنگ جامعه بسیار نقش دارید. شما در مبارزه با فساد که جزو اهداف این دولت است بسیار می‌توانید نقش داشته باشید. در مبارزه با قاچاق بسیار می توانید نقش داشته باشید. در اجرای همین سیاست های اخیر ابلاغی اقتصاد مقاومتی بسیار می توانید نقش داشته باشید و اساسا اصحاب رسانه باید واسطه بین دولت و مردم باشند. هم برنامه های دولت را برای مردم تشریح کنند، توضیح دهند، هم نظرات و هم نقدهای مردم را منتقل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *