• تیر ۳۱, ۱۴۰۳ ۰۶:۳۳

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

نسبت دادن تجمعات اخیر مقابل باغ سیب به بنده غیر قابل قبول است/منافع شهر تعارف بردار نیست

Byrotitr

آوریل 20, 2014

روتیتر:عضو شورای اسلامی شهر کرج با بیان اینکه به دلیل نزدیکی محل سکونت بنده به باغ سیب مهرشهر شاید بیش از دیگر اعضای شورای شهر در بطن اعتراض مردم نسبت به قطع درختان قرار گرفته ام و دو مرتبه نیز برای آرام کردن شهروندان به میان آنها رفتم، اظهار داشت: با اینکه حتی از تقدیم جان در راه ایفای وظایف نمایندگی ابایی ندارم اما نسبت دادن تجمعات اخیر مقابل باغ سیب به بنده محکوم و غیر قابل قبول است و نباید به شایعات این چنینی دامن زد.

به گزارش روتیتر،”بهنام محمودی” صبح امروز در جلسه ویژه رسیدگی به وضعیت باغ سیب مهرشهر با بیان اینکه شهرمان برای تنفس در هوای آلوده در بیخ گوش پایتخت به دم و بازدم مناسب نیاز دارد، از قطع بی رویه و غیر قانونی درختان باغ سیب کرج به عنوان یکی از ریه های تنفسی استان به شدت انتقاد کرد و آن را مصداق برسر شاخه نشستن و از بن بریدن دانست.
عضو پارلمان شهری کرج گفت: منافع شهر و شهروندان تعارف بردار نیست و از آنجا که حیاتِ منابع طبیعی و فضای سبز با زندگی بسیاری از مردمان گره خورده است لذا وکلای مردم نمی توانند بر این کوتاهی بزرگ و فعل غیر قانونی چشم پوشی کنند و در شرایطی که همه دغدغه ها بر رشد سرانه های فضای سبز متمرکز شده است، چرا یک نهاد به خود اجازه چنین اقدام خودسرانه ای را می دهد؟ و مدعی العموم چگونه سکوت را بر می تابد؟
وی با ابراز تاسف از مرگ ایستاده درختان در کلانشهر کرج، منافع مادی حاصل از قطع اشجار را تجارتی مرگبار توصیف کرد و ادامه داد: هوای کرج در بیش از نیمی از روزهای سال گذشته به لحاظ آلودگی در شرایط هشدار قرار داشت و بسیاری از سالمندان، بیماران قلبی و تنفسی، کودکان، زنان باردار و… برغم نیاز به هوای تازه و پاک اما ساعت ها از پشت پنجره های خانه به بیرون می نگریستند تا با برچیده شدن بساط آلودگی از جو بتوانند قدم به خیابانهای شهر بگذارند. حال در چنین شرایطی برخی با نادیده گرفتن شرایط بحرانی، به دلایل غیر قابل قبول خود را برای قطع درختان باغ سیب کرج بر حق می دانند و واقعا کلمات از بیان و انتقال تاسف بنده برای این اقدام غیر قانونی عاجز هستند.
عضو پارلمان شهری کرج با بیان اینکه برغم فعالیت چشمگیر تشکل های مردمی دوستدار محیط زیست و سازمان های مردم نهاد در کشورهای خارجی اما متاسفانه اقشار جامعه هنوز برای دفاع تمام قد و خودجوش از منابع طبیعی و محیط زیست به جمع بندی مثبت نرسیده است، افزود: باغ سیب به عنوان یکی از ریه های تنفسی استان البرز مکانی مناسب برای گذراندن اوقات فراغت خانواده ها به شمار می رود که متاسفانه حتی همین تعداد انگشت شمار باغات و اماکن تفرجگاهی نیز از تیر رس تهدیدها در امان نمی ماند و شاهد اقدام برای قطع گسترده درختان این باغ در ایام نوروز آن هم توسط یک نهاد عمومی هستیم.

محمودی گفت: طی سالهای گذشته افراد حقیقی و حقوقی به بهانه های مختلف بخش وسیعی از باغ سیب را تخریب کردند که نتیجه ای جز آسیب به محیط زیست و منابع طبیعی نداشته است؛ براستی وقتی توان دفاع از یک باغ تفرجگاهی را نداریم، چطور مدعی جذب توریست و کسب درآمد پایدار از طریق پهن کردن فرش قرمز زیر پای گردشگران هستیم؟

عضو شورای چهارم کرج تصریح کرد: یکی از نهادهایی که به تعهدات خود نسبت به این باغ عمل نکرده بنیاد مستضعفان است که منجر به قطع شمار زیادی از درختان این باغ شده است.

محمودی تاکید کرد: بنیاد مستضعفان از سوی سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج مجوزی اخذ کرده بود که بر اساس آن اجازه قطع تعداد مشخصی از درختان این باغ برای انجام برخی امور عمرانی به این نهاد داده شده بود اما متاسفانه این بنیاد به تعهدات خود عمل نکرد و درختان این باغ را بیش از تعداد توافق شده قطع کرده است.

عضو شورای شهر کرج درپایان گفت: این اقدام قانونی نبوده و می‌بایست در اسرع وقت توسط مسئولین ذیربط پیگیری شود تا شاهد وقوع خسارت بیشتری به این باغ نباشیم.

گفتنی است این باغ که به باغ سیب شمس یا باغ سیب مهرشهر معروف است، ۳۵۰ هکتار مساحت داشته و قبل از انقلاب به شمس پهلوی تعلق داشت که پس از انقلاب مصادر شده است و درحال حاضر ۲۸۰ هکتار از اراضی باغ سیب مهرشهر در اختیار بنیاد مستضعفان و ۸۰ هکتار آن نیز تحت تملک دانشگاه علامه طباطبایی قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *