• تیر ۳۱, ۱۴۰۳ ۰۴:۴۹

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

پشت پرده جلسه غیر قانونی برخی از اعضای شورای کرج برای انتخاب سرپرست؟: نامحرم کردن مردم یا امتیاز گیری از سرپرست جدید؟

Byrotitr

آگوست 25, 2013

برخی ازاعضای شورای شهر کرج در اقدامی نگران کننده و غیر قانونی در صدد هستند تا در روز سه شنبه جلسه ای را بدون اطلاع و آگاهی مردم و خبرنگاران برگزار کنند و در این جلسه سرپرست جدید شهرداری را انتخاب کنند.

این جلسه فارغ از اینکه بر خلاف نص صریح قانون است چه قانون صراحت دارد که شورای شهر در اولین جلسه رسمی خود پس از مراسم تحلیف می بایست در خصوص انتخاب شهردار یا سرپرست جدید شهرداری در جلسه ای علنی و با حضور مردم و رسانه های دیداری و نوشتاری  بحث و گفتگو و سپس تصمیم گیری کنند تا همگان از دلایل مخالفان و موافقان شهردار و یا سرپرست جدید مطلع شوند و به  تصمیم گیری اعضای شورای شهر در قبال مهمترین اقدامشان یعنی سپردن سکان مدیریت شهری به گزینه مورد نظر ، نمره قبولی و رد دهند.

چراکه اطلاع دقیق مردم از دلایل اعضای شورای شهر بهترین میزان تصمیم گیری آنها در خصوص مهمترین برگ عملکرد آنهاست .

از سوی دیگر تلاش برخی از اعضای شورای شهر که اسامی آنها منتشر خواهد شد برای انتخاب شهردار و یا سرپرست در جلسه ای غیر علنی ، مخفی و غیر قانونی و تنظیم صورت جلسه مربوطه  در تضاد کامل با اعتماد مردم به موکلانشان در شورای شهر است . چراکه مردم و شهروندان بویژه نمایندگان افکار عمومی می بایست از روند انتخاب سرپرست و یا شهردار جدید شهر کرج از همان ابتدا مطلع شوند.

برگزاری جلسات غیر علنی به جز موارد امنیتی و محرمانه در سایر موارد نه از نظر عرف و مردم پذیرفته است و نه قانون هرچند قانون در این زمینه سکوت کرده باشد اعضای شورای شهر باید اعلام کنند که چه چیزی را می خواهند در جلسه غیر علنی روز سه شنبه تصمیم گیری کنند که اینقدر شتابان و حساس هستند تا این جلسه قبل از رسمیت یافتن قانونی آنها و به دور از اطلاع و نظارت مردم برگزار و سرپرست شهرداری کرحج به صورت غیر علنی و غیر رسمی انتخاب شود.

نه شورا  وظایف محرمانه دارد که بخواهد جلسات مهم بویژه انتخاب سرپرست را غیر علنی برگزار کند و نه قانون چنین وظایفی را برای این نهاد مردمی متصور شده است.

در این شرایط تلاش برخی  برای غیر علنی برگزار شدن جلسه انتخاب شهردار یا سرپرست جدید شهرداری کرج به صورت غیر علنی ، این سوال مهم و شکننده را در بین ناظران و شهروندان ایجاد می کند که آیا موافقان برگزاری این جلسه شورای شهر به صورت غیر علنی در صدد نا محرم کردن مردم نسبت به تصمیمات خود هستند؟ و یا در این جلسه به دنبال امتیاز گیری از سرپرست یا شهردار جدید  و تقسیم پست ها در بین دوستان و مدیران مورد نظر خود هستند ؟

اگر شورای شهر کرج ( منظور  برخی از اعضای شورای شهر کرج ) به دنبال طرح امتیاز گیری و تقسیم پست ها نیستند چرا در صدد برگزاری این جلسه به صورت محرمانه و مخفی و به دور از ناظران عمومی و حتی پیش از موعد رسمیت یافتن قانونی است.

چه را که هموراه در مسایل شهری و مدیریتی که موارد امنیتی ندارد و تصیم گیری ها در خصوص مسایل مدیریت و اجرایی است جلسه غیر علنی بی معنا و فاقد توجیه است و تنها برای شهروندان که به نمایندگان خود در شورا اعتماد کرده اند شایبه تبانی ، رد و بدل کردن امتیازات ، تقسیم پست ها به شرط رای به گزینه های احتمالی و تحت فشار گذشتن و ارایه پیش شرط های منفعت طلبانه به سرپرست و شهردار جدید می باشد .

بر این اساس امید می رود که شورای شهر کرج با لغو این جلسه غیر علنی و مخفی  که قبل از صدور اعتبار نامه و رسمیت یافتن قانونی مقرر است برزار شود مانع از بی اعتمادی شهروندان به شورای شهر و تحقق و به واقعیت پیوستن شایبه ها شود.

چه در غیر این صورت بی تردید نهاد های نظارتی در جهت دفاع از حقوق مردم با عاملان امتیاز گیری ازسرپرست  و یا شهردار جدید برخورد خواهند کرد . اعضای شوراها با اینگونه عملکرد ها بویژه در موارد مهم و سرنوشت ساز شهردار و سرپرست شهرداری در جلسات لابی گونه اعتبار و معتمد بودن وامانتداری خویش را به زیر سوال می برند.

رسانه ها در این شرایط می بایست با انتشار اسامی اعضای موافق و برگزار کننده اینگونه جلسات شهروندان را نسبت به عملکرد  وکلایشان در شورای شهر و پارلمان محلی آگاه سازند. انشاءالله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *