• مرداد ۱, ۱۴۰۳ ۰۲:۵۰

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

اسامی آقازاده‌ها در فهرست بورسیه‌های خارج از روال

Byrotitr

مه 25, 2014

روتیتر:رئیس سازمان امور دانشجویان و معاون وزیر علوم با اشاره به آمار بورسیه‌های داخل و خارج پذیرش شده در سالهای اخیر آمار بورسیه‌هایی را که خارج از روال آیین نامه وارد دانشگاه‌ها شده‌اند را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر ، دکتر مجتبی صدیقی، امروز یکشنبه در نشستی خبری هدف از اعلام این آمار را حواشی ایجاد شده در ماه‌های اخیر در خصوص بحث بورسیه‌ها و بیان برنامه‌های حوزه بورس داخل و خارج عنوان کرد و گفت: کار اعزام دانشجو به خارج بر اساس قانون مصوب سال ۶۴ مجلس شورای اسلامی و آیین نامه اجرایی آن انجام می‌شد که مسیر پیش بینی شده برگزاری آزمون برای داوطلبان بود. وی افزود: در همان سالهای قدیم مسیر دیگری برای مربیان دانشگاه‌ها اضافه شد که شرایط آن شرایط علمی، امتیازات ارتقاء و شرط سنی بود.

رئیس سازمان دانشجویان با اشاره به تنظیم دستور العملی در سال ۸۵ با توجه به عدم برگزاری آزمون، اظهار کرد: براساس این دستور العمل رتبه‌های ممتاز و دانشجویان المپیادی واجد شرایط می‌توانستند از طریق فراخوان متقاضی اعزام شوند که این دستور العمل به تایید وزیر وقت علوم نیز رسید و بر اساس آن از طریق سایت متقاضیان می‌توانستند اقدام کنند.

صدیقی خاطرنشان کرد: حدود دو سال بعد بندی به این دستور العمل اضافه شد و افرادی که دارای خدمات و فعالیت‌های برجسته فرهنگی و اجتماعی بودند می‌توانستند متقاضی اعزام شوند که به تدریج در سالهای اخیر این بند بیشترین متقاضیان را به خود اختصاص می‌داد.

وی با بیان اینکه داوطلبان علاوه برداشتن شرایط، نیاز به معرف نیز داشتند، تصریح کرد: معرفانی که پیش بینی شده بود معاون فرهنگی وزارت علوم، یک تشکل دانشجویی، مدیر کل بورس و اعزام و روسای دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی بودند که البته در اوایل فقط روسای دانشگاه‌ها معرف بودند؛ اما در سالهای بعد معرف‌های دیگری نیز به این دستور العمل اضافه شد.

رئیس سازمان دانشجویان افزود: براین اساس شرایط به گونه‌ای شد که اگر داوطلبی در گوشه‌ای از کشور از لحاظ علمی و اخلاقی مورد تایید بود؛ اما مورد تایید این معرفان قرار نمی‌گرفت، نمی‌توانست برای اعزام اقدام کند. صدیقی با اشاره به آمار بورسیه‌های اعزام شده به خارج از کشور در سال ۹۲ تصریح کرد: در سال ۹۲، ۷۲۹ نفر به خارج از کشور اعزام شدند که تعدادی از آنها شرایط این فراخوان را نداشتند.

صدیقی با بیان اینکه یکی از این موارد داشتن معدل حداقل ۱۴ در مقطع کارشناسی و ۱۶ در مقطع کارشناسی ارشد بود، گفت: از تعداد اعزام شدگان ۷۳ نفر معدل کارشناسی زیر ۱۴ و ۷۰ نفر معدل کارشناسی ارشد زیر ۱۶ داشتند. وی با بیان اینکه امروز بورس خارج از کشور امتیاز بسیار بالایی است، اظهار کرد: امروزه برای بورس خارج حدود ۶۰۰ میلیون تومان تا یک میلیارد تومان هزینه می‌شود.

رئیس سازمان دانشجویان با اشاره به مشکلات ارزی ایجاد شده از سال ۸۹، تصریح کرد: از سال ۸۹ قصد تبدیل قبولی‌های خارج به داخل مطرح شد که در سالهای آخر این موضوع تبدیل به یک روند شد.

صدیقی با بیان اینکه در این دستور العمل شرط معدل پیش بینی شده بود، گفت:‌از سال ۸۸ تا ۹۲، ۱۸۸۴ مورد تبدیل بورس خارج به داخل داشتیم که به دانشگاه‌های کشور معرفی و با گرفتن پذیرش از دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل شدند. وی خاطر نشان کرد: از این تعداد ۲۲۸ نفر معدل کارشناسی زیر ۱۴ داشتند که هفت نفر آنها معدل زیر ۱۲، ۷۰ نفر معدل ۱۲ تا ۱۳، و ۱۵۱ نفر معدل ۱۳ تا ۱۴ را دارا بوده‌اند.

رئیس سازمان دانشجویان همچنین با بیان اینکه معدل کارشناسی ارشد ۳۰۵ نفر از تبدیل به داخل کنندگان نیز زیر ۱۶ بوده است گفت: از این تعداد نیز ۴ نفر معدل زیر ۱۴، ۵۴ نفر معدل ۱۴ تا ۱۵ و ۲۴۷ نفر معدل ۱۵ تا ۱۶ داشته‌اند. صدیقی خاطر نشان کرد: در پرونده ۳۰۵ نفر از این افراد نیز معدلشان اعلام نشده که البته این موضوع در حال بررسی است.

وی با بیان اینکه دراین دستورالعمل حداکثر سن برای استفاده ازاین امتیاز۳۳ سال پیش بینی شده بود، تصریح کرد: ازپرونده‌های موجود ۳۲۵ نفر نیز فاقد شرط سنی بوده‌اند و ۱۸۳ نفرهم در پرونده خود سند محضری برای تعهد خدمت نسپرده‌اند که البته این موضوع پیگیری می‌شود تا دانشجویان سند خود را ارائه کنند.

دانشگاه علامه بالاترین رتبه را در پذیرش بورس تبدیل به داخل دارد

معاون وزیرعلوم همچنین با بیان اینکه دانشگاه علامه طباطبایی بالاترین رتبه را در پذیرش بورس تبدیل به داخل دارد، گفت: از آمار اعلام شده ۲۵۹ نفر در دانشگاه علامه پذیرش شده‌اند که البته دانشگاه‌های خوارزمی و گیلان نیز ظرفیت بالایی در پذیرش این دانشجویان داشته‌اند. رئیس سازمان دانشجویان با بیان اینکه برای همه این دانشجویان باید مسیر گزینش نیز طی می‌شد، تصریح کرد: تقریبا نیمی از این افراد نظر گزینش یا هیئت مرکزی جذب را ندارند. صدیقی همچنین با بیان اینکه برای دانشجویان بورسیه داخل علوم انسانی در کل مدت تحصیل ۳۰ میلیون تومان و برای دانشجویان غیرعلوم انسانی ۴۰ میلیون تومان به دانشگاه‌ها پرداخت می‌شود، اظهار کرد: وزارت علوم مقرری دانشجویان را تا پایان سال ۹۲ پرداخت کرده است.

اسامی آقازاده‌ها درفهرست بورسیه خارج از روال

وی در ادامه سخنانش درباره روند پذیرش بورسیه‌های داخل در سالهای اخیر تصریح کرد: طبیعی است در این مسیر حضور آقازاده‌ها و منصوبان نیز پیدا می‌شود که اسامی این عده نیز وجود دارد. قرار بر این بوده که به دلسوخته‌های انقلاب توجه شود، اما در آن چارچوب افراد دیگری که معلوم نیست چه شرایطی داشته‌اند نیز از این امتیاز استفاده کرده‌اند.

صدیقی با بیان اینکه از نظر ما شرایط کیفی در آیین نامه مربیان به خوبی لحاظ نشده بود، اظهارکرد: بر اساس آیین نامه مربیان با یک سال سابقه اعم از رسمی، رسمی آزمایشی، پیمانی و حتی طرح سربازی نیز می‌توانستند متقاضی شوند که در پنج سال اخیر۹۳۳ نفر از مربیان دانشگاه‌ها نیز از بورس استفاده کردند.

صدیقی افزود: این در حالی است که بحث ادامه تحصیل پیمانی‌ها باید حتما به تصویب هیئت امنای دانشگاه برسد و استفاده مربیان طرح سربازی از بورس نیز اصولا روند صحیحی نبوده است.

وی همچنین با اشاره به آیین نامه ایثارگران دانشگاه‌ها و وزارت علوم برای استفاده از بورس گفت: دراین آیین نامه شرط معدل کمی پایین‌تر یعنی معدل ۱۳ در دوره کارشناسی و ۱۵ در دوره کارشناسی ارشد لحاظ شده و شرط سنی نیز تا حداکثر ۴۵ سال افزایش یافته است. رئیس سازمان دانشجویان افزود: از این طریق نیز ۱۸۵ نفر برای دکتری معرفی شده‌اند که در این جمع نیز، تعداد معدودی ضوابط و شرایط آیین نامه را نداشتند.

صدیقی با اشاره به اعلام آمار ورود ۳۰۰۰ دانشجوی بورسیه بدون آزمون به دانشگاه‌های کشور توسط خود و معاونانش اظهار کرد: عده‌ای در این باره تردید کردند اما با عددهایی که اعلام شد در صورتی که بورسیه‌های خارج را کنار بگذاریم با احتساب ۹۳۳ مربی، ۱۸۸۴ تبدیل به داخل و ۱۸۵ ایثارگر در مجموع ۳۰۰۲ نفر بدون آزمون از بورسیه دکتری داخل استفاده کرده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: ما هیچ وقت نگفتیم که در پذیرش همه این افراد مشکل وجود داشته است؛ بلکه نکته‌ای که گفته شد این بود که ۳۰۰۰ نفر بدون آزمون وارد دانشگاه‌ها شده‌اند.

رئیس سازمان دانشجویان با بیان اینکه قرار شد ازآبان ماه سال ۹۲ تا پایان سال گذشته تعهدی که درباره بورس ایجاد شده بود را با هر بخشنامه‌ای به آن پایبند باشیم، تصریح کرد: براین اساس افرادی که پرونده‌هایشان در دست اقدام بود کارشان طبق روال انجام شد و در این فاصله ۱۹۶ دانشجو، ۲۶ مربی و ۲۲ ایثارگر از پرونده‌های قبلی به دانشگاه‌ها معرفی شدند.

رئیس سازمان دانشجویان با بیان اینکه تمام پرونده‌های تبدیل به داخل در مهلت قانونی یعنی تا پایان سال ۹۲ که داشته به دانشگاه‌ها معرفی شده است و کسانی که توانسته‌اند در این مهلت پذیرش بگیرند کارشان انجام شد، اظهار کرد: البته برخی از دانشگاه‌ها مثل دانشگاه علامه طباطبایی در سالهای اخیر عجله زیادی داشتند و بعضا پیش از گرفتن نامه نهایی از وزارت علوم، دانشجویان را ثبت نام کرده‌اند و در حال حاضر که برای پرداخت شهریه آنها پیگری شد مشخص شد که این افراد نامه‌ نهایی وزارت علوم را نداشته‌اند.

  تاکید نمایندگان مجلس بربرخورد با بورسیه‌های خارج از قانون

صدیقی افزود: بنابراین بر خلاف آنچه یکی از روزنامه‌ها نوشته بود که ما نبش قبر کردیم ما به هیچ وجه وارد بحث پرونده‌های گذشته نشدیم. البته در جلسه دو هفته قبل کمیسیون آموزش مجلس تاکید کرد که با مواردی که خارج از قانون و مقررات بوده برخورد شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نهادهای نظارتی شامل سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات، نمایندگان خود را در سازمان دانشجویان مستقر کرده و مشغول بررسی پرونده‌ها هستند، تصریح کرد: تا کنون مواردی اعلام شده، اما ما منتظر نظرقطعی نهادهای نظارتی هستیم که تبصره‌های حقوقی نیز معلوم شود و اگر الزام قانونی برای ما وجود داشته باشد درباره آن نیز تصمیم می‌گیریم.

رئیس سازمان دانشجویان با تاکید براینکه تمامی کسانی که در سالهای اخیر از طریق بورس وارد دانشگاه شدند، مطابق آیین نامه‌های مصوب انجام شده و هیچ مشکلی نخواهند داشت، اظهارکرد: برای جایابی این افراد نیز با آنها همکاری می‌کنیم که در این راستا بخشنامه‌ای را به دانشگاه‌ها فرستاده‌ایم که اگر این افراد مراجعه کردند و دانشگاه نیز نیاز داشت اعلام نیازشان را برای ما بفرستند و دیگر منتظر فراخوان نشوند. بنابراین نگرانی‌ها در مورد دانشجویان بورسیه که شرایط آیین نامه را داشته‌اند، بی‌جاست.

صدیقی با بیان اینکه تا امروز قریب به اتفاق این افراد در حال ادامه تحصیل هستند، گفت: بجز چند مورد کوچک که یک مورد نظر منفی هیئت مرکزی جذب بود که اقدام شد و یک یا دو دانشگاه نیز برای چند نفر ظرفیت نداشتند و در شروع تحصیل اعلام کردند که نمی‌توانند دانشجو را بپذیرند.

وی با بیان اینکه وضعیت این ۱۸۸۴ نفر باید مشخص شود، اظهار کرد: در روند جدید نیز فکر کردیم همان مسیر قدیمی یعنی آزمون و آیین نامه مربیان با بازنگری را دنبال کنیم. بر همین اساس اعلام کردیم که دانشجویانی که می‌خواهند از امکان اعزام استفاده کنند در آزمون سازمان سنجش شرکت کنند.

رئیس سازمان دانشجویان با بیان اینکه قراربود در این زمینه حرفی زده نشود، گفت: احساس کردیم اگر بحث نکنیم بدهکار نیز می‌شویم. بنابراین مسائل در حد واقعیات و تا حد امکان گفته شد؛ اما موارد خاص را معذوریم که اعلام کنیم.

صدیقی همچنین در پاسخ به سوالی درباره نحوه برخورد با دانشجویان و مسئولان متخلف اظهار کرد: برخورد با مدیران و افراد مسئول وظیفه نهادهای نظارتی است و به ما مربوط نمی‌شود، اما در مورد خود دانشجویان بعید می‌دانیم که نظر نهادهای نظارتی در خصوص مواردی که آیین نامه رعایت نشده قطع تحصیل باشد، اما باز باید بحث شود و ممکن است نظری برای هزینه‌های انجام شده برای دانشجویان داشته باشند.

وی همچنین با بیان اینکه سیاست ما توسعه فرصت‌های مطالعاتی است، اظهارکرد:‌ سیاست ما توسعه درست و هدفمند این فرصت‌هاست. یعنی دانشجویان دکتری ما بتوانند از یک فرصت شش تا ۹ ماهه استفاده کنند.

رئیس سازمان دانشجویان با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۴۰۰ نفر برای فرصت‌های مطالعاتی اعزام شدند، تصریح کرد: در سالجاری این رقم تقریبا دو برابر شده و حدود ۸۰ ظرفیت به دانشگاه‌ها اعلام شده است، اما در عین حال این نکته تاکید شده که برای پذیرش‌ها دقت بیشتری شود.

صدیقی افزود: به طور کلی گزارش‌ها درباره این دوره‌ها خوب و مثبت بوده، اما ممکن است موارد انگشت شماری نیز وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *