• تیر ۲۶, ۱۴۰۳ ۲۰:۱۴

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

شورای شهر کرج خواسته مردم را می پذیرد یا صاحبان زور و ثروت را ؟.؟ : بی ثباتی مدیریت شهری خواسته صاحبان زور و ثروت است

Byrotitr

آگوست 26, 2013

روتیتر، سید محمد میرحبیبی :صاحبان ثروت و قدرت و رانت خواران تلاش می کنند تا به روش های مختلف شورای شهر کرج را مجبور به ایجاد بی ثباتی در شهرداری و انتخاب مهره اصلی خود به عنوان شهردار سازند اما از سوی دیگر مردم فهیم کرج و نخبگان و  شهروندانی که به اعضای شورای شهر  رای داده اند و اعضای شورای شهر کرج امانت دار آنها می باشند از موکلان خود در پارلمان شهری کرج می خواهند تا با تثبیت مدیریت شهری مانع از ورود بی ثباتی و ایجد زمینه های لازم برای سوء استفاده رانت خواران و ثروت اندوزان شوند.

در حقیقت شوراهای اسلامی شهر ها همواره چون برخواسته از رای مردم هستند در تصمیمات خود بویژه تصمیمات مهم و اثر گذار می بایست به صورت مستقیم نظر و خواسته مردم و نه پیمانکاران و صاحبان زور و تزویر را مبنا و قایت تصمیمات خود قرار دهند.

اتصال شورای شهر به مردم و نظرات آنها و اعمال نظرات وخواسته های آنها در تصمیمات و مصوبات همچون ارتباط قطره است به دریا و اگر این قطره از دریا جدا شود سرنوشتی بهتر از قطره ای آب در بیابانی خشک که منتج به ممات می شود نمی یابد .

شوراهای شهر بی تردید برای دوام و قوام خود پس از راهیابی به پارلمان محلی و شهری می بایست ارتباط خود را همچون ایام تبلیغات و  تلاش برای کسب آرا  با مردم حفظ و البته بیشتر و کارشناسی تر و دقیق تر سازند  تا بتوانند تداوم  و فعالیتی مشروع و مقبوئل داشته باشند . چه مشروعیت و مقبولیت مسوولان اجرایی و انتخابی در رضایت مردم و تفویض اختیارات بر اساس قانون مهیا می شود و  مسوولان اجرایی وانتخابی  نه می تواند و نه اجازه دارند که از آرا و نظرات مردم و نخبگان در تمامی موارد خود را بی نیاز و حتی منفک بدانند .

شورایی که بر اساس نظرات و آرای مردم انتخاب می شود می بایست تصمیمات خود را بر اساس نظرات  همان مردم به تصویب برساند چه همان مردم هستند که موجب راهیابی اعضای شورا به پارلمان محلی شده اند .

شورای شهر در  انتخاب شهردار ، سرپرست و  هرگونه  تغییر در راس هرم مدیریت شهری  که یکی از مهمترین تصمیمات شورای شهر است ، می بایست نظر وآرای مردم و نخبگان را بدون قید و شرط بپذیرد چراکه مردمی که اعضای شورای را انتخاب کردند بی تردید صلاحیت اینرا دارند که شهردار خود را انتخاب و آنرا به شورای شهر معرفی کنند و یا با بی ثباتی در مجموعی ای کارآمد مخالف و موافق باشند.

هرچند به صورت معمول اعضای شورای شهر همواره تلاش برای دخالت در عزل و نصب مدیران را رد و تکذیب می کنند اما ولع و  تلاش آنها برای انتخاب شهردار یا سرپرست جدید بیانگر ایجاد زمینه برای دخل و تصرف در انتصاب ها دارد.

چه فضای تغییرات و اعمال نظر اعضای شورا ی شهر برای انتصاب ها تنها در زمان انتخاب سرپرست و شهردار جدید آغاز می شود چراکه سرپرست وشهردار جدید برای فعالیت خود تیم کاری خود را می آورد و در این رفت و آمد است که اعضای شورا به سادگی می توانند با بهانه سالم سازی نیروهای خود را از صفر به صد و حتی با لاتر برسانند.

در شهر کرج در ابتدای  هر دوره مردم و نخبگان که دو جزء اصلی تشکیل دهنده جامعه به شمار می روند به روشنی نظرات و آرای  خود را در ارتباط با تغییر و یا تثبیت مدیریت شهری و مدیران شهرداری بیان می کنند اما در طرف مقابل صاحبان زور و ثروت نیز که برخی از آنها تامین کنندگان منابع مالی برخی از  کاندیداها نیز بوده اند برای جبران خسارت های مالی از یک سو و تثبیت جایگاه خود برای کسب قدرت و  ثروت بیشتر تلاش می کنند تا مدیریت شهری را بی ثبات سازند تا در این تغییرات با انتصاب مدیران مد نظر خود از طریق نفوذ  برخی از اعضای شورای شهر  در مناصب حساس و مهم و اثر گذار ، زمینه تامین منابع ثروت و قدرت خود را که همانا در انتصاب شهردار جدید یا بویژه سرپرست جدید نهفته است ، فراهم آورند.

در این میان اما در هر دوره از شورای شهر کرج برخی از اعضای شورای شهر نقش واسطه بین صاحبان زور و ثروت را دانسته و یا ندانسته ایفا می کنند و با تلاش برای ایجاد بی ثباتی در مدیریت شهری آب بر آسیاب صاحبان زور و ثروت -که هر روز بر تعداد ساختمان ها و برج هایشان در این شهر و حساب های میلیاردیشان افزوده می شود- می ریزند.

چراکه شهرداری که ۴ سال شهردار بوده بی تردید تمامی منافذ مدیریت شهری را برای نفوذ رانت خواران شناسایی و اکثر آنها را مسدود کرده است. مردم کرج و نخبگان نیز در هر دوره- در شرایطی که اگر شهردار دوره پیش عملکردی موفق و به دور از رانت خواری داشته باشد- داد و فریاد تثبیت مدیریت شهری را سر می دهند و از اعضای شورای شهر می خواهند که با حفظ مدیران کارآمد و توانمند و البته سالم -که شورا و شهرداری چندین سال برای تجربه اندوزی آنها هزینه داده است – از یک سو زمینه  افزایش کارآیی مدیریت شهری را فراهم آورند و از سوی دیگر به صاحبان قدرت و ثروت  برای ایجاد تغییر و بی ثباتی در شهرداری کرج نه بگوید تا مانع از به بن بست رسیدن اعتماد مردم  نسبت به خود و  سوء استفاده  رانت خواران ، مفسدان و ثروت اندوزان  از ایجاد بی ثباتی در مدیریت شهری شوند .

بر این اساس است که مردم و نخبگان انتظار دارند تا شورای شهر با تثبیت مدیریت شهری و جلوگیری از ایجاد بی ثباتی در شهرداری کرج مانع از دستیابی صاحبان قدرت و ثروت و متخلفان به مقاصد خود که در بی ثباتی به آنها می رسند ، شود.

صف کشی قدرت طلبان و ثروت اندوزان و متخلفان در پشت درهای انتخاب شهردار  جدید کرج

در کرج همچون ادوار گذشته در زمان آغاز به کار شورای جدید افراد بسیاری در پشت درهای شورای برای شهردار شدن صف کشیده اند که یا نمادی از ثروت اندوزی و قدرت طلبی هستند یا غلامان اجیر شده لابی های مفاسد اقتصادی و قدرت طلبی  .

در این دوره از شورای کرج تعدادی از افرادی که  نمادی  از  ثروت اندوزی ، تخلف و قدرت طلبی هستند و شوراهای پیشین با صرف هزینه های گزاف توانستند از شر مدیریت آنها به دور شوند با در دست گرفتن وعده های چند صد میلیونی و  قول های متعدد برای انتصاب مدیران مورد نظر برخی از اعضای شورای شهر در تلاش هستند تا وکلای مردم در شورای شهر را مجاب و مجبور به انتخاب خود کنند .

یکی از این افراد (م-س) که سابقه بازداشت طولانی در زندان رجایی شهر را دارد و در انتخابات دوره چهارم شورای شهر کرج  هم در هیات اجرایی و هم در هیات نظارت استان رد صلاحیت  شد در تلاش است تا با همین روش مدیریت شهری را دچار بی ثباتی کند و زمینه انتصاب خود و مدیران ناکارآمد و رانت خوار  را فراهم کند . این فرد با واسطه قرار دادن برخی از اعضای شورای شهر کرج- که در دور اول بررسی صلاحیت ها رد صلاحیت شده اند و سپس در هیات نظارت تایید شدند و به شورا راهیافتند- در صدد هستند که راه   بی ثباتی و دگرگونی انتصابی و مدیریتی در شهرداری و انتصاب خود و یا رسیدن به مقاصد رانتی هموار و اعضای شورای را مطیع خود سازند.

بر این اساس انتظار می رود که شوریا شهر کرج در انتخاب شهردار یا سرپرست بر اساس سوگندی که خواهد خورد در مقابل چشمان مردم با تثبیت مدیریت شهری و عاقلانه عمل کردن صاحبان زور و ثروت را نا امید و به خواسته مردم مبنی بر تثبیت مدیریت شهری و جلوگیری از ورود افراد متخلف و رد صلاحیت شده به عنوان شهردار یا سرپرست تن دهد تا به آرای مردم خیانت نشود . انشاءالله

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *