• مرداد ۱, ۱۴۰۳ ۰۳:۱۷

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

جنتی و قالیباف تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند/قالیباف: خود را ملزم به همکاری با دولت می‌دانم

Byrotitr

ژوئن 12, 2014

روتیتر:علی جنتی اظهار کرد: امیدوارم امضای تفاهم‌نامه همکاری میان شهرداری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موقعیتی را ایجاد کند که همه شهروندان بتوانند از فضاهای فرهنگی استفاده کنند.

 به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر ، وزیر فرهنگ و اسلامی و شهردار تهران در موزه هنرهای معاصر با یکدیگر تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در مراسم امضای تفاهم‌نامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری تهران اظهار کرد: از مدت‌ها قبل از اینکه مسئولیتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته باشم متوجه شدم که شهرداری توجه ویژه‌ای به مسائل فرهنگی و اجتماعی دارد و زمانی که وارد وزارت‌خانه شدم چون به طور مستقیم به مسائل فرهنگی ارتباط پیدا کردم، متوجه شدم فعالیت‌های شهرداری و حوزه فرهنگی، هنری و اجتماعی چشمگیر است و نشان دهنده عزم جدی شهرداری تهران برای ارتقای سطح فرهنگی شهروندان است و البته جز این هم انتظار نمی‌رود.

او افزود: شهردار تهران را به عنوان رزمنده جهادگر می‌شناسم که با این روحیه طبیعتا پاسدار ارزش‌های دینی، ملی و فرهنگی است و برای کار در این حوزه نیز همکاران خوبی هم برگزید. خوشحالم که امروز تفاهم‌نامه‌ای امضا می‌کنیم و این تفاهم‌نامه مبنای همکاری‌های گسترده‌ای بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری تهران خواهد بود.

جنتی گفت: به وسیله این تفاهم‌نامه زیرساخت‌ها و هم فضاهای فرهنگی که مورد نیاز شهروندان است و در تهران هم انجام شده ولی پاسخگوی همه نیازهای شهروندان نیست، ارتقا یابد و از طرفی دیگر محتوای فرهنگی هم تأمین شود که برای احقاق این هدف همه هنرمندان باید دست به دست یکدیگر دهند تا بتوانند محتوای لازم را فراهم کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین بیان کرد: یکی دیگر از برنامه‌های این تفاهم‌نامه زمینه‌سازی برای دسترسی همه شهروندان به فضاهای فرهنگی و همکاری بین دو نهاد شهرداری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تهیه محصول فرهنگی است. این نوعی هم‌افزایی است که باید به آن توجه شده و دست به دست یکدیگر دهیم تا هدف واحد خود را دنبال کنیم. امیدواریم همه شهروندان بتوانند از آن استفاده کنند و بتوانیم در جهت شعار امسال که مقام معظم رهبری آن را فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی انتخاب کرده‌اند، گام برداریم و موجب رضایت مقام معظم رهبری و مردم شویم تا احساس شود حرکت جدی در این زمینه انجام شده است.

وی افزود: خوشحالم که امروز این امر تحقق پیدا کرده و زمینه برای همکاری ما فراهم شده است. امیدوارم این اقدام که در پایتخت انجام می‌شود برای همه کشور الگویی باشد که مورد استفاده همه شهروندان قرار بگیرد.

در ادامه، محمدباقر قالیباف، شهردار تهران در سخنانی اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد شهر تهران این است که در حین شهر بودن، نقش مرکزیت و پایتخت بودن دارد و اقدامات شهرداری تهران تأثیرات داخلی، بین‌المللی و سرنوشت‌سازی دارد و هر کسی که وارد ایران می‌شود عمدتا تهران را می‌بیند چون کمتر وقت سفر به دیگر نقاط کشور برایش فراهم می‌شود.

وی افزود:‌در طول سال‌های اخیر شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی،‌ اقتصادی بسیاری برای سیاحت به کشور آمده‌اند و بعد یادداشت‌ها و مصاحبه‌هایی داشتند که نشان داده آن‌ها به سرعت قضاوت کرده و قضاوت‌هایشان را بیان می‌کنند.

شهردار تهران ادامه داد: براساس تئوری پخش هر کار خوب و بدی که در تهران اتفاق بیفتد بعد از دو-سه ما در باقی شهرها هم دیده می‌شود.

او با مزاح گفت: بعضی وقت‌ها می‌بینیم که کاری در تهران طبق خواست ما پیش نمی‌رود یا به این نتیجه می‌رسیم که تصمیمی که گرفته بودیم پخته نبوده است و بعد از دو-سه ماه که به شهرهای دیگر می‌رویم می‌بینیم که این تصمیم آنجا اجرا می‌شود، لذا اهمیت و تأثیرگذاری شهردار تهران و شهروندان تهرانی در کشور و قضاوت بین‌المللی از ایران منحصر به فرد است. بنابراین نباید فقط به تهران به عنوان یک شهر نگاه کنیم تا تصمیم‌گیری درست را درباره آن اتخاذ کنیم. در این شرایط سخت اقتصادی و در حالی که در حوزه فرهنگ نیز رهبر معظم انقلاب اسلامی اظهار کردند فرهنگ مظلوم است و کارنامه قابل دفاعی هم در عملکرد فرهنگی نداریم.

قالیباف در بخش دیگری از سخنانش گفت: باید به این نکته توجه کنیم در حالی که کشور ما ایران را در خارج از ایران با فرهنگ می‌شناسند ولی این بخش مظلوم‌ترین بخش کشور شده است.

او ادامه داد:مردم ما از چالش اختلاف بین مدیران خوش‌شان نمی‌آید و برایشان فرقی هم نمی‌کند که مقصر کیست ولی با پیش آمدن چالش فکر می‌کنند که اولین آسیب به این عدم هماهنگی را آن‌ها خواهند خورد.

قالیباف گفت: رهبر معظم انقلاب هم همدلی و همکاری بین سازمان‌ها را برای حفظ هویت اسلامی- انقلابی و رشد و تعالی شهروندان و کشور بااهمیت و تأثیرگذار می‌دانند،پس من به عنوان شهردار تهران بنا بر خواسته مردم و مقام معظم رهبری و باورهای انقلابی احساس می‌کنم که باید بیش از دیگران ملزم به همکاری با دولت باشم.

شهردار تهران ادامه داد: امروز خود را بیشتر ملزم کردم که با همکاری بیشتر با مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حفظ هویت دینی-اسلامی و تمدن کشور ایران تلاش کنم. امیدوارم امضای این تفاهم‌نامه زمینه‌هایی را برای همکاری دیگر فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *