• مرداد ۱, ۱۴۰۳ ۰۲:۴۸

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

شهردار اصفهان:تعهدات دولت برای احیای بافت فرسوده عملی نشده است

Byrotitr

جولای 1, 2014

نبود مدیریت واحد مانع از احیای یافت های فرسوده می شود

روتیتر:دکتر سقاییان نژاد نبود مدیریت واحد را یکی از معضلات در مسیر احیای بافت فرسوده ذکر و خاطرنشان می کند: قولنامه ای بودن برخی املاک واقع در این محدوده یکی دیگر از موانع موجود در مسیر احیای بافت فرسوده همت آباد است و در صورتیکه نتوانیم سندیت این پلاک ها را ثابت کنیم سرمایه گذاری بخش خصوصی در این محدوده با مشکل روبرو می شود.

به گزارش پایگاه خبری وتحلیلی روتیتر ،تصویری از بافت قدیمی همت آباد در ذهن شهروندان ترسیم شده است، بافت کهنه ای که در گذشته شکل گرفته و امروز در محاصره بافت جدید گرفتار شده است.
در واقع متوقف شدن حیات شهری در همت آباد و بی توجهی به رونق مجدد آن، بافت شهری این محدوده را در روند فرسودگی قرار داده است.
با وجود پتانسیل های بسیار بافت فرسوده همت آباد و تاکید مدیریت شهر اصفهان و شهروندان ساکن در این محله، قفل نوسازی آن باز نشده است. امید شهروندان به باز شدن قفل احیای بافت فرسوده همت آباد، پیش از این ، با در اولویت قرار گرفتن احیای بافت فرسوده در بودجه ۹۳ اصفهان و تشکیل شرکت تعاونی با عضویت ۱۰۰ مالک افزایش یافته بود.
اکنون ساکنان بافت فرسوده همت آباد پس از بازدید وزیرراه و شهرسازی از این محله و تاکید وی بر اجری طرح های مشارکتی مردمی احیای بافت فرسوده همت آباد به عنوان الگو در کشور در آینده ای نزدیک، به گشوده شدن این قفل امیدوارتر شده اند.
چند ماه پیش بود که شهردار اصفهان در پاسخ به درخواست شهروندان ساکن در همت آباد با تاکید بر اینکه وحدت و تعامل در تسریع روند احیای بافت فرسوده همت آباد موثر است و همه باید دست به دست هم دهیم تا این بافت احیا شود، گفت: برای تسریع در روند احیای بافت فرسوده باید وزارت راه و شهرسازی وارد شود.
اکنون وزارت راه و شهرسازی وارد مرحله جدیدی شده است. وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده است: طرح مشارکتی مردمی احیای بافت فرسوده ۶۴ هکتاری همت آباد با هدف بهبود کیفیت محیطی، نوسازی جمعی و محلی، ایجاد رونق اقتصادی و حفظ مالکیت مالکان به عنوان الگوی نوسازی بافت فرسوده کشور در آینده ای نزدیک اجرایی می شود.
این طرح بر توانمندسازی ساکنان این بافت در احیای آن تاکید دارد و بر اساس آن تسهیلات ۱۵۰ میلیون ریالی ودیعه مسکن برای احیای بافت فرسوده به ساکنان ارایه می شود.

شهروندان همت آباد، همت کنند تا بافت فرسوده احیا شود
دکتر سید مرتضی سقاییان نژاد شهردار اصفهان با اشاره به پتانسیل های بافت فرسوده همت آباد اشاره می کند و می گوید: تصمیم گیری برای بافت فرسوده این منطقه که دارای زمین های مرغوب است، ضرورت دارد.
وی بر حمایت دولت از احیای بافت فرسوده تاکید می کند و می افزاید: تعهدات دولت برای احیای بافت فرسوده در سال های گذشته عملی نشده است.
دکتر سقاییان نژاد تصریح می کند: طرح های لازم برای احیای بافت فرسوده پیش بینی شده اما متاسفانه از سرمایه گذاری در این بافت ها استقبال نشده است.
وی بیان می کند: برای احیای بافت فرسوده باید وزارت راه و شهرسازی وارد شود و دولت نیز در این بافت سرمایه گذاری و برنامه ریزی کند تا بخش خصوصی نیز وارد شود.
شهردار اصفهان با اشاره به اینکه دولت بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه باید ۱۰ درصد از بافت فرسوده را احیا کند تصریح می کند: شهرداری نیز در صدور پروانه ساختمانی در بافت فرسوده ۵۰ درصد تخفیف می دهد.
دکتر سقاییان نژاد نبود مدیریت واحد را یکی از معضلات در مسیر احیای بافت فرسوده ذکر و خاطرنشان می کند: قولنامه ای بودن برخی املاک واقع در این محدوده یکی دیگر از موانع موجود در مسیر احیای بافت فرسوده همت آباد است و در صورتیکه نتوانیم سندیت این پلاک ها را ثابت کنیم سرمایه گذاری بخش خصوصی در این محدوده با مشکل روبرو می شود.
وی با اشاره به ۱۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکتی که برای احیای بافت فرسوده همت آباد در سه سال قبل به فروش رسیده است اظهار می کند: به دلیل ناهماهنگی ها نتوانستیم آن را هزینه کنیم و به بانک ملی برگشت داده شد.
شهردار اصفهان به تشکیل شرکت تعاونی متشکل از ۱۰۰ نفر از مالکان همت آباد اشاره می کند و ادامه می دهد: اگر زمینه مشارکت شهروندان فراهم شود بدون تردید مسیر توسعه مشخص خواهد شد.
دکتر سقاییان نژاد تاکید می کند: باید نقشه راه نوسازی بافت فرسوده همت آباد تهیه شود و چارچوب حرکت و جدول زمانبندی آن مشخص شود به طوری که مشارکت شهروندان در احیای بافت فرسوده یک اصل اساسی است و شهروندان همت آباد باید همت کنند تا این بافت احیا شود.

ساماندهی بافت فرسوده همت آباد از اولویت های اصلی شورای شهر است
رییس شورای اسلامی شهر اصفهان نیز با اشاره به ساماندهی بافت فرسوده همت آباد می گوید: یکی از لکه های محروم منطقه ۶، همت آباد است که در گذشته برای ساماندهی آن اوراق مشارکت پیش بینی شد اما متاسفانه به مشکل مواجه گردید.
مهندس رضا امینی می افزاید: در شرایطی که ساماندهی بافت فرسوده یکی از اولویت های اصلی شورای اسلامی شهر است، مجموعه ای مردمی در این محله تشکیل شده که عنوان می کنند قادر به ساماندهی این محله با همکاری شهرداری هستند.

ارائه تسهیلات ۱۵۰ میلیون ریالی ودیعه مسکن برای احیای بافت فرسوده همت‌آباد
وزیر راه و شهرسازی در بازدید از محله همت آباد از ارائه تسهیلات ۱۵۰ میلیون ریالی ودیعه مسکن برای احیای بافت فرسوده همت‌آباد خبر داده و اظهار می کند: با بانک مرکزی در خصوص ارائه تسهیلات وام ودیعه مسکن برای بافت فرسوده در حال مذاکره هستیم که با تصویب آن ساکنان می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند.
عباس آخوندی بافت فرسوده محله همت‌آباد اصفهان، را یکی از بافت‌های نمونه کشور می داند و تصریح می کند: احیای بافت فرسوده باید بر مبنای توانمندسازی و بازتوانی خود ساکنان صورت گیرد.
وی خاطر نشان می کند: ساکنان بافت‌های فرسوده با تشکیل تشکل های مردمی باید در احیای بافت فرسوده خود همکاری سازمان‌یافته داشته باشند.
آخوندی نقش وزارت راه و شهرسازی در احیای بافت فرسوده را نقشی تسهیل‌گر در ارائه تسهیلات، معابر، شبکه‌های دسترسی و خدمات شهری و زیربنایی برشمرد و ادامه می دهد: با همدلی مردم و مسئولان شهرداری و وزارت راه و شهرسازی در آینده‌ای نزدیک شاهد نوسازی بافت فرسوده همت‌آباد به عنوان الگوی نوسازی بافت فرسوده کشور خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *