• تیر ۳۱, ۱۴۰۳ ۰۵:۰۵

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

روسیه: آمریکا جهان را تک‌قطبی می‌خواهد

Byrotit

اکتبر 22, 2018

روتیتر: وزارت خارجه روسیه در نخستین واکنش به تصمیم آمریکا مبنی بر خروج از پیمان منع موشک‌های هسته ای میان بُرد، واشنگتن را به تلاش برای تک‌قطبی کردن جهان متهم کرد.

به گزارش روتیتر به نقل از ایتارتاس، یک منبع وابسته به وزارت خارجه روسیه در واکنش به تهدید دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج از پیمان «منع موشکهای هسته ای میان بُرد» (INF) اعلام کرد: این تصمیم ناشی از رویای واشنگتن مبنی بر ایجاد جهانی تک‌قطبی است.

این منبع افزود: روسیه به‌طور مداوم قصد آمریکا مبنی بر تضعیف پیمان INF را برملا کرده است. واشنگتن سالها به دنبال چنین اقدامی بود و به‌طور عامدانه و تدریجی پایه‌های این معاهده را متزلزل می‌کرد. از سوی دیگر، این تصمیم در ادامه رویه آمریکا مبنی بر خروج از توافقات بین‌المللی مشروعی است که همه طرفین را یکسان شمرده و استثناگرایی را مخدوش می‌کند.

وی افزود: اصلی‌ترین انگیزه آمریکا از رویاپردازی برای ایجاد جهانی تک‌قطبی ناشی می‌شود. اما آیا این رویا محقق خواهد شد؟ خیر.

به گزارش مهر، ترامپ در توجیه خروج غیرمنتظره از INF، به نقض ادعایی این پیمان از سوی روسیه متوسل شد و در عین حال وعده توسعه موشکهای هسته‌ای را داد. وی روز شنبه در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد: در صورتی که چین و روسیه با انعقاد یک پیمان جدید موافقت نکنند، ما [واشنگتن] این توافق را فسخ خواهیم کرد و پس از آن تسلیحات [موشکی] خود را توسعه خواهیم داد.

ترامپ به رغم طرح این ادعا که روسیه این پیمان را نقض کرده است، هیچگونه ادله و مدرکی برای اثبات مدعای خود ارائه نکرد!

اعلام خروج از پیمان مذکور، یک روز پس از آن انجام شد که روزنامه گاردین در گزارشی از اِعمال فشار «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید بر ترامپ جهت خروج از این پیمان خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *