• مرداد ۱, ۱۴۰۳ ۰۳:۲۵

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

یک گام بزرگ به سمت ساخت نورون های مصنوعی

Byrotit

اکتبر 22, 2018

روتیتر:محققان دانشگاه گرونینگن هلند در حال ساخت نوعی ممریستور (memristor) هستند که قابلیت شبیه سازی عملکرد نورون های مغزی را دارد.

به گزارش روتیتر به نقل از پایگاه خبری ساینس دیلی، ممریستورها در واقع مقاومت هایی هستند که دارای حافظه بوده و از جنس تایتانات استرانسیم حاوی ناخالصی نیوبوم ساخته می شوند. محققان برای کنترل میزان رسانش ممریستورها از میدان های الکتریکی به شیوه آنالوگ استفاده می کنند. به عبارت دیگر برای کنترل مقاومت ممریستورها از پالس های اختلاف پتانسیل و به منظور بازخوانی جریان الکتریکی در هر حالت از یک ولتاژ ضعیف بهره می گیرند. شدت پالس ها تعیین کننده میزان مقاومت ابزار است. در این تحقیقات مشخص شد نرخ مقاومت حداقل ۱۰۰۰ واحد قابل تشخیص است و می توان تغییرات آن را در طول زمان اندازه گیری کرد.
همچنین مشخص شد مدت زمان پایداری حافظه ممریستور با مدت زمان اعمال پالس های محرک مقاومت ارتباط مستقیم دارد، به گونه ای که با استفاده از پالس هایی با مدت زمان یک تا دو دقیقه، حافظه ممریستور به مدت یک تا چهار ساعت باقی می ماند.
به گفته محققان با استفاده از پالس های مختلف می توان رفتار این ابزار را تغییر داد و آن را به نحو مطلوب آموزش داد. این ابزار حافظه و توان پردازشی را به صورت یکجا در اختیار می گذارد و علاوه بر ذخیره اطلاعات، قادر است مانند مغز انسان برخی از اطلاعات را فراموش کند.
بر خلاف بیت های کامپیوتری که در مبنای دو عمل می کنند و تنها دو حالت صفر و یک دارند، تعداد وضعیت های درونی نورون های مغز نامحدود است و به همین علت قادرند اطلاعات را به شیوه ای بسیار موثرتر از کامپیوتر پردازش کنند. محققان با انجام این تحقیقات و بهره مندی از نتایج آن یک گام دیگر به ساخت نورون های مصنوعی نزدیک شدند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Applied Physics منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *