• مرداد ۱, ۱۴۰۳ ۰۴:۱۱

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

نیاز و اولویت مدیریت شهری کرج ؛ سلامت ،تجربه و تخصص نه پدیده ی حبابی و بی تجربه

Byrotitr

سپتامبر 16, 2013

روتیترسید محمد میرحبیبی: انتخاب شهردار یکی از مهمترین وظایف شوراهای شهر به شمار می رود که هر چه شوراها متعلق به شهرهای مهم تر ، بزرگ تر و در نهایت کلان شهرها و مراکز استان ها باشند اهمیت این وظیفه آنها افزایش و حتی تعیین کننده تر می باشد ؛ تعیین کننده از نظر سرنوشت شهر و حتی استان . بزرگ بودن و گستردگی شهر ها از آن جهت که موجب افزایش مشکلات و حجم فعالیت های لازم می شود . کلانشهر ها وضعیت متفاوت تر و حساس تری دارند ، حجم بالای فعالیت های عمرانی ، گستردگی زیر مجموعه های تحت مدیریت شهردار ، جمعیت میلیونی شهر ، گستردگی جغرافیای و پیچیدگی های مدیریتی و اجرایی در شهرداری این شهر ها بویژه کلانشهر های مراکزاستان از اهمیتی بی ش از برخی از وزارتخانه های برخوردار است.

کلانشهر کرج از جمله شهرهای مهم و تاثیر گزاری به شمار می رود که مدیریت بر شهرداری آن از نظر حجم فعالیت ها ، گستردگی زیر مجموعه های تحت مدیریت ، بسیط بودن وسعت سرزمینی و جغرافیایی و همچنین اهمیت اگر از مدیریت بر  بسیاری از وزارتخانه ها  سخت تر و مهم تر نباشد ، سهل تر نیست.

کرج طی ۴ سال گذشته رشد چشمگیری داشته به نحوی که امروز شهرداری و فعالیت های انجام شده در شهر با سال های و ادوار گذشته قابل مقایسه نیست . همین امر شهرداری کرج را از اهمیت مضاعفی بهرهمند ساخته است اهمیت که در صورت قرار گرفتن مدیری با تجربه ، ریسک پذیر ، متخصص و توانمند به عنوان شهردار می تواند موجب رشد و شکوفایی شهر کرج شود ، که این رشد و شکوفایی در صورت قرار گرفتن فردی بی تجربه و غیر اجرایی به عنوان شهردار در جهت عکس و عقب افتادگی خود را به شهر و شهروندان تحمیل می کند .

در دوره سوم شورای شهر اعضای تازه وارد در اولین انتخاب خود بدون در نظر گرفتن اولویت های انتخاب شهردار و در نظر گرفتن شاخصه های لازم اقدام به انتخاب مقدسی به عنوان شهردار کردند ، مدیری که علاوه بر سلامت همچون بسیاری از افراد دیگر از تجربه های سیاسی و اجرایی بالایی نیز برخوردار بود اما به دلیل عدم آشنایی و تجربه لازم در زمینه اجرایی و شهرداری آنهم شهرداری در حد و اندازه های کلانشهر کرج نتوانست حتی درصدی از انتظارات و حتی نیاز های کرج را محقق سازد .

همه این امتیاز ها مانع از آن نشد که شورای کرج در کمتر از ۱۸ ماه به اشتباه خود پی نبرد و سبب شد تا شورای شهر برای استعفا ی مقدسی فرش قرمز پهن کندد تا مقدسی خود به استعفا برسد .

شهر و شهرداری کرج دردوران مقدسی که محصول تصمیمات چشم بسته اعضای شورای شهر کرج بود تاریخی ترین دوران رکود خود را تجربه کرد .در این دوران حتی یک پروژه بزرگ کلنگ زنی نشد و شهرداری و شورا بیشتر به دنبال حواشی بودند تا متن انجام وظایف .

هرچه بیشتر اعضای شورای سوم پیش می رفتند بیشتر متوجه تصمیم اشتباه خود میشدند اما عدم وجود گزینه جایگزین از یک سو و عدم شجاعت لازم برای اقرا به اشتباه خود و غیر اخلاقی بودن استیضاح وی مجبور بودند تا مقدسی را مجبور به استعفا کنند . مقدسی اگر برای شهر و شهروندان هیچ حاصلی نداشت حدالقل برای دوستان امیر یزدی که همگی به یکباره ارتقاء یافتند ، حاصلی بی بدیل داشت . هرچند ما نیز همچون امیر یزدی هرگونه دخالت امیر یزدی دراین انتصاب ها را نیز رد می کنیم .

کرج نیاز به شهرداری با  تجربه و متخصص دارد نه پدیده حبابی و بی تجربه

پیشرفت های انجام شده در طی ۴ سال گذشته و ارتقاء سطح خدمات ، کلانشهر بودن و افزایش زیرمجموعه های تحت مدیریت ، نیاز روز افزونم کرج به تخصص و تجربه و مدیرانی که تجربه های مثبت و قابل تقدیر در کارنامه خود به ثبت رسانده اند همه و همه نیاز کرج را به “شهردار”ی با تجربه  ، ریسک پذیر ، با صلابت و مدیر بیش از پیش افزایش داده است به نحوی که کرج نمی تواند حتی یک روز را بدون داشتن شهرداری توانمند سپری کند و بی تردید دچار عقبگرد های جبران ناپذیر می شود.

با این حال اما برخی از اعضای شورای شهر کرج به دنبال گزینه های ضعیف ، بی تجربه و بدون تخصص همچون پسر محسن رضایی رفته اند تا هر طور شده با شهردار کرج آقازاده مخالفت و علی رضایی را شهردار کنند هر چند این عده مانع از دست یابی به حداقل های موفقیت در این زمینه می شوند اما تلاش آنها برای لج بازی های کودکانه ، مخالفت های غیر کارشناسی و ناتوان جلوه دادن مهندس آقازاده بدون بیان دلایل و مدارک مردم پسند سبب شده است که نوعی حاشیه های کاذب برای کیان شورا بوجود بیاید ومردم نسبت خبه این رفتار برخی از اعضای شورای شهر واکنش و انزجار منفی نشان دهند . این اعضای شورا که تعداد آنها در اقلیت قرار دارد بدون بیان دلایلی منطقی و روشن و بدون حتی بیان یک دلیل برای نشان دادن ضعف آقازاده در تلاش هستند که فقط وی را تخریب کنند و به نوعی عقده گشایی کنند .

اما این رفتار های بدون دلیل و منطق نه تنها سبب تضعیف جایگاه آقازاده در اذهان عمومی و شهروندان و بزرگان ونخبگان شهر نشده است بلکه سبب زیر سوال رفتن کیان شورای شهر کرج از یک سو مشخص شدن پوچ بودن مخالفت های یکطرفه و بدون دلیل با آقازاده و روشدن دست برخی از اعضای شورای شهر در راه تخریب آقازاده شده است . چه بر اساس آمار ها و مدارک آقازاده رکوردارترین ، ریسک پذیر ترین و موفق ترین شهردار تاریخ کرج به مشار می رود که توانسته عملکرد بی بدیلی را از خود به جا بگذارد.

عملکرد فعلی شهرداری و شورای سوم کرج که همه حتی اعضای شورای سوم به آن می بالند محصول انتخاب شهرداری اجرایی ، توانمند ، متخصص و باتجربه است و رکود عملکرد شهرداری در زمان مقدسی بهترین معیار برای تشخیص و فهم نتیجه انتخاب شهرداری سیاسی ، بی تجربه و نا کارآمد است .

فرزند گرامی محسن رضایی فارغ از تمامی احترامی که می توان برای شخصیت وی قایل شد در عرصه اجرایی و شهردرای در حد و اندازه های کلانشهر کرج دستانش خالی و کارنامه اش تهی تر است . چه نه مدیر ازشد اجرایی بوده و نه شهرداری را می شناسد و تنها سابقه وی مدیریت روابط عمومی در مجمع تشخیص مصلحت نظام است .

گزینه ای با این شاخصه ها نه تنها نمکی تواند مانع از بی ثباتی شهرداری کرج شود که به دلیل عدم آگاهی حرفه ای و تجربه لازم نسبت به فعالیت در شهرداری کلانشهر کرج بی تردید موجب عقب گرد از برنامه هایی می شود که کرج را طی یک سال گذشته به سطح قابل قبولی از توسعه ، پیشرفت و آبادانی در حوزخه های مختلف رسانده است.

انختب رضایی به عنوان شهردار کرج و حتی بحث و بررسی در این رابطه حتی می تواند  شورای شهر کرج را از مسیر واقعی توسعه و تدوین و اجرای برنامه های مروبطه دور سازد که این مهم نه به نفع علی رضایی است و نه در جهت منافع مصالح و نساز مردم و شهر کرج .

تلاش برای ورود علی رضایی   بدون تخصص مربوطه و فاقد تجربه لازمه به شهرداری تنها می تواند شهرداری را دچار بی ثباتی ، عرصه تاخت و تاز انتصاب های غیر شایسته سالارانه و بر تن کردن لباس سیاسی به جای چهره اجرایی و توسعه ای کند.

او تکرار آزموده ای به نام مقدسی است که شورای  کرج را مجبور به اخذ استعفا از مقدسی کرد چه مقدسی در میانه راه به عملکرد خود شورای شهر کرج را پشیمان از انتخابش کرد و اینک این تکرار تاریخ با گشتن حول محور علی رضایی در حال تکرار شدن است . تا همین مرحله نیز شورایشهر کرج درصدی از بی ثباتی را با طرح تلاش برای انتخاب اینگونه افراد به شهرداری و شهر تحمیل کرده است که می بایست در میانه راه متوقف و مسیر نگاه اعضای شورای چهارم کرج تغییر یابد .

چه کرج بیش از سایر زمان ها نیاز به ثبات ، تخصص ، تجربه و توانمندی فردی دارد که در راس شهرداری کرج قرار می گیرد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *