• مرداد ۱, ۱۴۰۳ ۰۲:۱۸

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

روحانی سه‌شنبه در مقر سازمان ملل سخنرانی می‌کند

Byrotitr

سپتامبر 20, 2013

روتیتر: رئیس جمهور کشورمان در روز یکشنبه برای شرکت در شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، تهران را به مقصد نیویورک ترک خواهد کرد و در روز سه شنبه (دوم مهر ماه) در مراسم افتتاحیه آن حضور پیدا خواهد کرد.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در سفر به نیویورک علاوه بر دیدارها و برنامه های جانبی سه سخنرانی مهم نیز خواهد داشت.
روحانی در اواخر روز سه شنبه به وقت نیویورک ( بامداد روز چهارشنبه سوم مهر ماه به وقت تهران) در شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در جمع سران کشورهای عضو این مجمع به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت.
حسن روحانی همچنین در اجلاس خلع سلاح اتمی که در روز چهارم مهر ماه برگزار خواهد شد، به عنوان رئیس جنبش غیر متعهدها سخنرانی می کند.
طبق آنچه که اعلام شده وی در جمع وزرای خارجه ی عضو جنبش غیر متعهدها نیز به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت.
رئیس جمهور در جر یان این سفر به دیپلماسی رسانه یی نیز توجه داشته و چندین مصاحبه با رسانه های معتبر بین المللی و آمریکایی خواهد داشت.
دیدار با ایرانیان مقیم آمریکا نیز از جمله برنامه های مهم رئیس جمهور در جریان این سفر است.
رئیس جمهور روز چهارشنبه در مصاحبه با شبکه ی ان بی سی آمریکا در مورد سفر خود به نیویورک و شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفت: ما می خواهیم مواضعمان را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد راجع به سیاست های خارجی، مسائل بین المللی ازجمله مسائل هسته یی و مسائل منطقه یی به صراحت بیان کنیم و انتظار ما این است که دنیا صدای ما را به خوبی بشنود.
رئیس جمهور همچنین در این مصاحبه با تاکید بر این که ایران هرگز به دنبال ساخت بمب اتمی نیست، گفت: از اختیار تام برای حل پروند ه ی هسته یی ایران برخوردار است.
رئیس جمهور در این گفت و گو در مورد رد و بدل شدن نامه بین او و رئیس جمهور آمریکا نیز توضیحاتی ارائه کرد و یادآورشد: از نقطه نظر من لحن نامه ی اوباما مثبت و سازنده بود.
روحانی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر دیدار احتمالی او با باراک اوباما در نیویورک، گفت: دیدار با اوباما در دستور کار من نیست، اما هر چیزی در دنیای سیاست امکان پذیر است البته بسته به شرایطی که به وجود می آید.
رئیس جمهور در ادامه دیپلماسی رسانه یی خود پیش از سفر به نیویورک طی یادداشتی در روزنامه ی واشنگتن پست اعلام کرد: که ایران همکاری سازنده با جامعه ی بین المللی را دنبال می کند.
در پی سخنان رئیس جمهور، کاخ سفید نیز روز گذشته اعلام کرد: که اگر ایران در سیگنال هایی که در ارتباط با موضوع هسته یی داده جدی باشد، احتمال دارد باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا با حسن روحانی رئیس جمهور ایران هفته ی آینده در نیویورک دیدار کند.
سخنگوی کاخ سفید ادامه داد: تغییر در لحن بیان ایران و غرب ایجاد شده و غرب از زمانی که روحانی بر سر کار آمده، اعلام کرده چنین دیداری محتمل است امابرای این دیدار برنامه ریزی نشده است.
علاوه بر مباحثی که در مورد احتمال دیدار حسن روحانی و باراک اوباما در حاشیه ی مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح شده و امیدواری هایی که در این زمینه وجود دارد و رئیس جمهور در حاشیه ی مجمع عمومی سازمان ملل متحد و تعدادی از روسای جمهور کشورهای شرکت کننده در این اجلاس دیدار و گفت و گو خواهد کرد، از جمله این که رئیس جمهور فرانسه اعلام کرده که در حاشیه ی نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با همتای ایرانی خود دیدار خواهد کرد.
این نخستین دیدار میان روسای جمهور دو کشور ایران و فرانسه از سال ۲۰۰۵ تا کنون است.
رئیس جمهور همچنین در جریان این سفر با بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز به احتمال زیاد دیدار خواهد کرد.
از نکات قابل توجه در جر یان این سفر سخنرانی باراک اوباما با حسن روحانی در ۶۸ امین مجمع عمومی سازمان ملل در یک روز است،
چنانکه اوباما در صبح روز سه شنبه ۲۴ سپتامبر به وقت نیویورک سخنرانی خواهد کرد و حسن روحانی در بعدازظهر روز سه شنبه سخنرانی خواهند کرد.
شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد ۹ صبح روز سه شنبه ۲۴ سپتامبر به وقت نیویورک آغاز خواهد شد.
در حاشیه سفر هیات ایرانی به نیویورک جهت شرکت در شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ی کشورمان نیز با تعدادی از همتایان خود از کشورهای مختلف دیدار خواهد کرد که از جمله ی آن می توان به دیدار با وزرای خارجه ی یونان، هلند، استرالیا، ایتالیا، انگلیس، سوئیس، ژاپن، ترکیه، عمان، اسلواکی، کرواسی، گرجستان و بلغارستان اشاره کرد.
محمدجواد ظریف همچنین در روز دوشنبه با کاترین اشتون دیدار خواهد کرد.
به گزارش ایسنا، پیش از این رئیس جمهور اعلام کرده بود که شاید اولین مذاکرات هسته یی در نیویورک انجام شود.
بسیاری از تحلیلگران داخلی و بین المللی به اهمیت اولین سفر ر وحانی به نیویورک اشاره کرده و معتقدند که این سفر ممکن است تاثیرات زیادی در بهبود روابط ایران با غرب و همچنین حل موضوع هسته یی ایران و پیشبرد مذاکرات در این زمینه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *