• خرداد ۲۷, ۱۴۰۳ ۲۲:۲۳

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

اوپک: تقاضای جهانی برای نفت در ۲۰۲۳ از سطح قبل‌از کرونا فراتر می‌رود

Byrotit

فوریه 14, 2023

دبیرکل اوپک در سخنرانی خود در نمایشگاه نفت مصر در قاهره گفت بهبود اقتصاد چین تقاضای جهانی برای نفت را در سال جاری میلادی از سطح قبل‌از بحران کرونا فراتر می‌رود.

 به گزارش روتیتر ، هیثم الغیس، دبیرکل اوپک در روز یکشنبه گفت این گروه انتظار دارد تقاضای جهانی برای نفت در سال جاری میلادی از سطح قبل‌از بحران کرونا فراتر رود. این پیش‌بینی در بحبوحه بهبود دورنمای اقتصاد در چین به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام دنیا صورت‌گرفته است.

 الغیث در سخنرانی خود در نمایشگاه نفت مصر در قاهره گفت به ۱۲٫۱ تریلیون دلار سرمایه‌گذاری تا ۲۰۴۵ برای اطمینان از ثبات بازارهای انرژی دنیا نیاز است.

 انتظار می‌رود تقاضا برای نفت در سال جاری میلادی به‌دنبال برداشته شدن محدودیت‌های کرونایی در چین به‌عنوان دومین اقتصاد بزرگ دنیا به بالاترین رقم برسد.

 صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند اقتصاد چین ۵٫۲ درصد در سال جاری میلادی رشد کند. عملکرد اقتصاد چین در ۲۰۲۲ بالاتر از حد انتظار بود و ۳ درصد رشد داشت.

بیشتر بخوانید

 قیمت نفت خام برنت در ماه گذشته میلادی با توجه به امید به افزایش تقاضا برای سوخت در چین به ۹۰ دلار در هر بشکه رسید. اما افزایش ذخایر نفت آمریکا و انتظار بالاتر رفتن نرخ بهره بانک مرکزی این کشور بر قیمت نفت در هفته‌های اخیر تأثیر گذاشته است.

 قیمت نفت برنت که در سال گذشته میلادی و پس‌از حمله روسیه به اوکراین به حدود ۱۴۰ دلار در هر بشکه رسیده بود، در روز جمعه برابر با ۸۶ دلار و ۳۹ سنت بود.

 آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد تقاضای جهانی برای نفت در سال جاری میلادی ۱٫۹ میلیون بشکه در روز رشد می‌کند و نیمی از این رشد متعلق به چین خواهد بود.

 تحلیلگران انتظار دارند بهبود اقتصاد چین و تحریم‌های اعمال شده بر صادرات نفت روسیه عرضه جهانی نفت را در نیمه دوم ۲۰۲۳ محدود کند.

 ائتلاف اوپک پلاس در اجلاس ماه جاری توافق کرد به طرح ۲ میلیون بشکه در روز کاهش تولید ادامه دهد.

 بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس اعلام کرد افزایش ۱٫۱ میلیون بشکه‌ای تقاضا در چین در سال جاری میلادی می‌تواند بازارهای نفت را در پایان نیمه اول سال با کمبود مواجه کرده و اوپک را مجبور به افزایش تولید کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *