• تیر ۲۶, ۱۴۰۳ ۱۹:۳۱

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

فرمانده ناجا: پرونده قتل یک عضو سپاه در کرج به حفاظت اطلاعات سپاه واگذار شد

Byrotitr

اکتبر 5, 2013

روتیتر:فرمانده ناجا  در مورد ترور یک عضو سپاه در کرج گفت: البته ما قتلی را داشته‌ایم که یکی از برادران سپاه به قتل رسیده است اما علت و انگیزه آن در حال پیگیری است و ضمن پیگیری این موضوع در پلیس آگاهی، موضوع را به حفاظت اطلاعات سپاه واگذار کردیم تا با همکاری پلیس آگاهی علل و انگیزه‌ها مشخص شود و فعلا اظهارنظری در مورد این مسئله که علت واقعی چه بوده است، نمی‌کنم.

به گزارش روتیتر،سردار اسماعیل احمدی‌مقدم در حاشیه صبحگاه مشترک نیروی انتظامی با بیان اینکه به مناسبت هفته نیروی انتظامی خودرو و موتورسیکلت‌هایی که منع قضایی نداشته باشند، مورد تسهیلات خاص واقع شده و رفع توقیف می‌شوند، گفت: تلاش داریم به مناسبت هفته نیروی انتظامی تسهیلاتی ویژه برای رفع توقیف خودرو و موتورسیکلت‌هایی که منع قضایی نداشته باشند، قائل شویم.

فرمانده ناجا در پاسخ به این سوال که آیا تخفیفی برای جرایم رانندگی در نظر گرفته می‌شود؟ گفت: تخفیف در جرایم راهنمایی و رانندگی از اختیارات ناجا نیست اما تلاش داریم با افزایش ساعات کار مراکزی که به ارائه خدمات مشغول هستند و همچنین تلاش مضاعف برای خدمت‌رسانی به مردم، رضایت مردم را کسب کنیم هرچند که همواره تلاش داشتیم مردم در صف خدمات نیروی انتظامی نمانند.

احمدی‌مقدم همچنین با اشاره به شعار هفته ناجا گفت: قانون‌مداری، مردم‌داری و روزآمدی سه اولویت نیروی انتظامی برای سال آینده است که با قوت مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

وی ضمن اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در مورد رعایت حقوق مردم در رفتارهای پلیسی گفت: سعی داریم امسال عدم افراط و تفریط، و عدم تعدی به مجرمان، حسن رفتار و تدبیر را سرلوحه کار خود قرار دهیم، هرچند این مهم وظیفه نیروی انتظامی را سنگین می‌کند اما اقتدار توام با مهربانی همواره مورد تاکید نیروی انتظامی بوده است.

فرمانده نیروی انتظامی اعلام کرد : شعار هفته نیروی انتظامی یک عنوان ادبی و زیبا نیست بلکه نشان‌دهنده راه و مسیر این نیرو در تحقق مجاهدت است.

به گزارش ایسنا، احمدی‌مقدم همچنین در مراسم صبحگاه مشترک که به مناسبت آغاز هفته نیروی انتظامی در ستاد فرماندهی ناجا برگزار شد، ضمن تبریک هفته نیروی انتظامی به تمامی پرسنل و ملت‌ ایران گفت: مردم در این مدت شاهد رشد و ارتقای نیروی انتظامی در جامعه و افزایش خدمت‌گزاری و درجه مردمی‌بودن این نیرو بودند.

وی با بیان اینکه هفته نیروی انتظامی یک بازه زمانی برای ارتباط بیشتر پلیس با مردم است، گفت: این هفته بهانه‌ای است برای ارتباط بیشتر پلیس و مردم و در غیر این صورت هر روز،‌ روز ناجا است و خدمت‌رسانی این نیرو تعطیل‌بردار نیست و از هیچ فرصتی برای استراحت این نیرو وجود ندارد.

فرمانده ناجا با بیان اینکه هفته نیروی انتظامی تلاشی برای تمرکز این نیرو در ارتباطش با مردم است، گفت: این هفته فرصتی برای ایجاد یک ارتباط عاطفی فی مابین مردم و پلیس در راستای درک مطالبات مردم است.

وی با بیان اینکه در هفته نیروی انتظامی باید پلیس روی افزایش توان معنوی، قدرت ارتباطی، اخلاق، کسب رضایت و اعتماد مردم متمرکز شود، گفت: شعار این هفته نیروی انتظامی پلیس در سایه قانون‌مداری، مردم‌داری و روز آمدی است که این یک شعار ادبی و زیبا تنها برای یک هفته نیست. بلکه نشان‌دهنده راه و مسیر نیروی انتظامی در مسیر مجاهدت است.

مردم‌داری رکن اساسی است

فرمانده ناجا با بیان اینکه مردم‌داری رکن اساسی است گفت: علت اساسی و وجودی تشکیل نیروی انتظامی مردم هستند و تلاش نیروی انتظامی برای برقراری آسایش و امنیت برای مردم است.

احمدی‌مقدم با بیان اینکه نعمت امنیت بسیار بزرگ است، گفت: اگر امروز شاهد آن هستیم که دغدغه اصلی مردم ما سارقان خرد، موادفروشان، معتادان و تا حدودی نزاع و شرارت است باید این وضعیت و درخواست را با شرایط امنیتی بسیاری از کشورهای پیرامونی خود که دغدغه اصلی مردمانشان زنده‌ماندن است، مقایسه کنیم.

وی افزود: مردم ایران امروز در امنیت کامل به سر می‌برند و این در حالی است که در جهان با توجه به بستر و ابزار جدید ارتباطی مجرمان توانمندی بیشتری کسب کرده‌اند و شبکه تروریستی امروز با استفاده از شبکه سایبری و تهاجم فرهنگی، هویت و امنیت تمام جوامع را نشانه گرفته است.

فرمانده ناجا با بیان اینکه امنیت در جهان در مسیر سراشیبی است، اما در کشورمان در ۱۰ – ۱۵ سال اخیر همواره امنیت رو به بهبود بوده است، گفت: در برخی جرایم به علت نوسانات اقتصادی،‌ اجتماعی و سیاسی و همچنین برخی جغرافیایی‌های محلی امنیت همواره در حال رشد بود و هرچه تهدیدات افزایش یافته توانمندی امنیتی برای خنثی‌کردن آن نیز ارتقا یافته است.

احمدی‌مقدم با بیان اینکه امنیت برای مردم است گفت: سربازان دژهای مستحکم مردم در برابر تهدیدات هستند و امروزه پلیس نقش اسلامی که برایش مشخص شده را داراست.

ماموران حق ندارند پا را فراتر از قانون بگذارند

وی با بیان اینکه مردم‌داری اصل اساسی کار ناجا است، گفت: پیمان بین ما و مردم برای اجرای عدالت، قانون و شرع‌مقدس است و مامور ناجا در مسیر اجرای عدالت و برقراری آن حق ندارد، گام را فراتر بگذارد. حتی در برخورد با مجرم باید در چارچوب قانون حرکت کرد و حتی اگر مجرم به مامور اهانت کرد، پلیس حق ندارد پا را فراتر از قانون گذاشته و برخورد شخصی کند. چرا که رابطه پلیس با مردم، ظالم و مجرم باید در چارچوب قانون باشد.

فرمانده ناجا با بیان اینکه اخلاق و درک صحیح صحنه از قابلیت‌های پلیس باید باشد، گفت: رکن اساسی دیگر نیروی انتظامی روزآمدی است که باید از پیشرفت‌های علمی و فناوری‌های روزآمد استفاده کند.

وی با بیان اینکه بسیاری از طراحان جرم دسترسی به دانش دارند و این دانشمداری آنها کار را پیچیده‌تر کرده است، گفت: افغانستان کانون تولید موادمخدر است و امروزه شاهد آن هستیم که تحصیل‌کردگان به کمک قاچاقچیان آمده و به تولید موادمخدر صنعتی در شهرهای داخلی اقدام می‌کنند و ابعاد امروزی شبکه‌های تولید کننده ناامنی در بستر ماهواره و اینترنت که تلاش در مانع تراشی در مسیر خدمت‌رسانی دولت و کوچک جلوه دادن دستاوردهای نظام و همچنین اختلاف‌افکنی بین اقوام و مذاهب را دارند، وجود دارد.

موادمخدر و فساد اخلاقی پایه اساسی همه جرایم

فرمانده ناجا با بیان اینکه امروزه دشمن تلاش دارد از راه فساد اخلاقی و موادمخدر، جامعه را به تباهی بکشاند گفت: امروز موادمخدر و فساد اخلاقی پایه همه جرایم است. به گونه‌ای که امروز نمی‌توان بین معتاد و سارق فاصله زیادی قائل شد و حتی بخشی از اوباش‌گری افراد و زورگیری آنان برای تامین پول در راستای خوشگذرانی است.

وی با اشاره به نقش شیطان در بروز برخی جرایم گفت: اما بدانید دشمن به عنوان بازوی مهم شیطان تلاش هدفمندی برای به تباهی کشاندن اخلاق دارد و تلاش می‌کند راه را برای دولتمردان تنگ کند تا خدمت‌رسانی شایسته‌ای نداشته باشند.

احمدی‌مقدم گفت: ناجا برای برخورد با تهدیدات باید در دانش، ابزار و برآورد تحقیقات و عمل به موقع در صحنه خطر جلوتر از حوادث حرکت کند.

وی با بیان اینکه ناجا به سرعت در مسیر کمال علمی گام بر می‌دارد گفت: بیش از ۱۰۰ سامانه جامع برای ارتقای خدمات و سهولت در خدمت‌رسانی ایجاد شده که این انتهای مسیر نیست. هرچند فشار دشمن و مشکلات بودجه گاه اخلال ایجاد کرد اما در اراده ما تاثیری نداشت و امسال نیروی انتظامی ذره‌ای در مسیر ایجاد امنیت کوتاه نیامد.

فرمانده ناجا با بیان اینکه تلاش نیروی انتظامی برای روزآمدی بسیار چشمگیر است، گفت: اعتماد و رضایت مردم موجب تشویق ناجا است و انگیزه بیشتری برای سرعت بخشیدن به این اقدامات می‌دهد و امروز در عرصه روزآمدی گرچه با آن چیزی که به عنوان نقطه مطلوب تعیین شده است فاصله داریم اما در مقام مقایسه با کشورهای منطقه و همطراز، امروز ناجا در شرایط بالاتر و شایسته‌تری قرار دارد و به روزتر و کارآمدتر از دیگر کشورهای همتراز است و این تنها تعریفی از من نیست، بلکه اذعان نمایندگان کشورهایی است که برای بازدید به ایران سفر کرده‌اند.

احمدی‌مقدم از اجرای برنامه تعالی سازمانی و فردی در راستای ارتقای بهره‌وری ماموران ناجا خبر داد و گفت: این طرح از سال آینده با اتکا بر ارتقای بهره‌وری، افزایش کیفیت خدمات، تکریم شهروندان و رعایت حقوق شهروندی در قالب شیوه‌های بصیرت، دشمن‌شناسی، سلامت سازمانی، استانداردسازی رفتار پلیس و … که در راستای ارتقای بهره‌وری دینی و کسب اعتماد مردم صورت می‌گیرد، انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه ناجا دستاوردهای زیادی در عرصه خدمت‌گزاری کسب کرده است گفت: در شش ماهه نخست امسال در حوزه پلیس راهور شاهد آن هستیم که ۱۰۰۰ تن در تصادفات کمتر کشته شده‌اند و این در حالی است که شاهد افزایش ۱۳ درصدی سفرها بوده‌ایم.

فرمانده ناجا با بیان اینکه در شش ماهه نخست امسال شاهد افزایش ۲۰ درصدی کشفیات موادمخدر بوده‌ایم گفت: این فشارها سبب شده که قیمت موادمخدر داخل شش برابر شود و این فشار بر معتادان سبب افزایش گرایش آنان به درمان شد.

احمدی‌مقدم در سخنان پایانی خود در مراسم صبحگاه مشترک که به مناسبت آغاز هفته نیروی انتظامی برگزار شد، عنوان کرد: جرایم خشن اعم از قتل، سرقت مسلحانه، آدم‌ربایی، شرارت، نزاع، کاهش چشمگیری داشته است و این دستاوردهای بزرگی است که نیروی انتظامی در ماه‌های اخیر کسب کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *