• تیر ۲۶, ۱۴۰۳ ۱۹:۲۴

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

لژیونرهای ایرانی در فوتبال دنیا چه می‌کنند؟

Byrotitr

اکتبر 13, 2013

روتیتر:در حالی که چند ماه تا آغاز جام جهانی ۲۰۱۴ باقی مانده است، وضعیت لژیونر‌های فوتبال ایران در این مقطع از فصل چندان مطلوب به نظر نمی‌رسد.

به گزارش روتیتر، کارلوس کی‌روش از زمانی که هدایت تیم ملی ایران را برعهده گرفته است، توانسته پای بازیکنان ایرانی الاصل زیادی را به تیم ملی ایران باز کند. عملکرد خوب بازیکنانی مثل اشکان دژاگه و رضا قوچان ‌نژاد در انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل نشان داد که کارلوس کی‌روش در زمینه دعوت از بازیکنان ایرانی خارج از کشور اشتباه نکرده است. کارلوس کی‌روش اخیرا برای بازی با تایلند در انتخابی جام ملت‌های آسیا، استیون بیت‌آشور که در لیگ آمریکا بازی می‌کرد را به اردوی تیم ملی ایران دعوت کرد.

حدود هشت ماه تا آغاز جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل زمان باقی‌مانده است. عملکرد نه چندان خوب لژیونر‌های ایرانی باعث شده نگرانی زیادی در بین فوتبالدوستان ایرانی برای جام جهانی ۲۰۱۴ به وجود آید.

در گزارشی به بررسی وضعیت لژیونر‌های ایرانی در اروپا که به اردوی تیم ملی دعوت شدند می‌پردازیم.

** رضا قوچان نژاد ، پشت خط مانده

سن :‌ ۲۶ سال

تیم :‌استاندارد لیژ

بازی‌ملی :‌ ۷ بازی ملی

گل ملی‌: ۵ گل ملی

وضعیت تیم در لیگ بلژیک:‌ صدرنشین لیگ

رضا قوچان‌نژاد بهترین بازیکن تیم ملی ایران در انتخبی جام جهانی ۲۰۱۴ بود. درخشش او در بازی برابر قطر، لبنان و کره‌جنوبی باعث شد ایران که پیش از این ۳ بازی شاید شانس زیادی برای صعود مستقیم به جام جهانی نداشت، به عنوان تیم نخست راهی جام جهانی شود. با این حال وضعیت برای این مهاجم با ارزش ایرانی در استاندارد لیژ به خوبی پیش نمی‌رود. او با استاندارد لیژ قرارداد ۳ ساله دارد و به دلیل حضور این تیم در لیگ اروپا و جام حذفی و لیگ بلژیک، مسئولان باشگاه بلژیکی حاضر نشدند تا این بازیکن را در زمان نقل و انتقالات تابستانی به باشگاه دیگر واگذار کنند.

قوچان‌نژاد پس از ۹ هفته از لیگ بلژیک هنوز نتوانسته برای تیمش به میدان برود. او در ۳ بازی در بین نیمکت ذخیره‌ها بود و در ۶ بازی در بین ۱۸ بازیکن تیمش حضور نداشت. البته این مهاجم ایرانی توانست در جام حذفی بلژیک برای تیمش یک گل به ثمر برساند. قوچان‌نژاد در لیگ اروپا برای تیمش به میدان رفته اما این مهاجم هنوز نتوانسته در لیگ اروپا برای تیمش گلزنی کند. استاندارد لیژ اکنون در مرحله گروهی لیگ اروپا حضور دارد و امیدوار است بتواند از گروه خود به مرحله بعد صعود کند. دی‌کامارگو، ام‌بیا و باتشوایی رقیبان قوچان‌نژاد این فصل عملکرد بسیار خوبی از خود نشان دادند و تقریبا در هر دیدار برای تیم خود گلزنی کردند که باعث شده است ورود “گوچی” به تیم اصلی خیلی سخت باشد.

** اشکان دژاگه ، در بند مصدومیت

سن ‌: ۲۷ سال

تیم: فولام

بازی ملی‌: ۷ بازی ملی

گل ملی : ۲ گل

وضعیت تیم در لیگ:‌ هفدهم جدول

اشکان دژاگه یکی از بهترین بازیکنان ایران در انتخابی جام جهانی بود. او در اولین بازی خود برای ایران در بازی برابر قطر موفق شد ۲ گل به ثمر برساند. او فصل گذشته عملکرد بسیار خوبی در فولام داشت و به هماهنگی خوبی با ساشا رایتر و دمیتار برباتوف در فولام رسیده بود اما به یکباره در بازی برابر کوئینز‌پارک رنجرز مصدوم شد تا مدت‌ها خانه‌نشین شود. دژاگه در اردوی آماده سازی تیمش در کاستاریکا به ترکیب فولام برگشت و توانست برای فولام به میدان رود اما تاکنون نتوانسته در فصل جدید لیگ برتر به میدان رود. دژاگه در تمام بازی های این فصل فولام در لیگ برتر حتی در بین بازیکنان ذخیره تیمش حضور نداشت. البته مارتین یول عجله‌ای برای بازگشت ستاره ایرانی به ترکیب تیمش ندارد و امیدوار است دژاگه به زودی بتواند خود را به سطح بقیه بازیکنان اصلی فولام برساند و بتواند به ترکیب اصلی برسد. البته دژاگه در دیدار تیمش برابر برتون آلبیون در جام اتحادیه انگلیس توانست ۸۴ دقیقه برای فولام به میدان برود. فولام این فصل در هیچ تورنمت اروپایی حضور ندارد و این می‌تواند به نفع دژاگه باشد تا با آمادگی کامل در بازی‌های باقیمانده این فصل فولام به میدان برود تا بتواند با قدرت تیم ملی ایران را در جام جهانی برزیل همراهی کند.

** مسعود شجاعی ، بازگشت امیدوار کننده‌

سن :‌ ۲۹ سال

تیم :‌ لاس‌پالماس

بازی‌ملی : ۴۵ بازی ملی

گل ملی :‌ ۵ گل ملی

وضعیت تیم: رده نهم در دسته ۲ اسپانیا

مسعود شجاعی یکی از بهترین لژیونر ایران در این فصل بوده است. او خیلی بی سرو صدا کارش را در تیم لاس‌پالماس دنبال می کند و امیدوار است تیمش با وجود بازیکنانی نظیر والرون و آراندا بتواند به لالیگا صعود کند. شجاعی که یک فصل ناامید کننده را در اوساسونا به دلیل مصدومیت سپری کرد، مدت‌ها در اسپانیا بدون تیم بود تا حتی شایعه بازگشت او به لیگ‌های منطقه خلیج فارس به گوش برسد. در نهایت شجاعی تصمیم گرفت تا در اسپانیا بماند و فوتبالش را در لیگ دسته ۲ و درتیم لاس‌پالماس ادامه دهد. شجاعی در لاس‌پالماس عملکرد خوبی داشته است و موفق شد در جام حذفی و لیگ برای تیمش گلزنی کند. او چند بار نیز برای بقیه‌هم‌تیمی هایش موقعیت گل ساخته است. طوری که رسانه‌های اسپانیایی به او لقب خاویار ایرانی دادند. لاس‌پالماس از زمانی که مسعود شجاعی را به تیم خود اضافه کرده توانسته عملکرد بسیار خوبی داشته باشد و خودش را از انتهای جدول جدا کرده و به رده نهم جدول برساند. او اکنون باید در بازی برابر تایلند در تیم ملی بازی کند و تیمش بدون او در دسته ۲ اسپانیا بازی خواهد کرد. شجاعی با رفتن به لاس پالماس اکنون به بازیکن اصلی این تیم تبدیل شده است و می تواند ۹۰ دقیقه برای تیمش به میدان رود تا مشکلی برای بازی در جام جهانی نداشته باشد. شجاعی در جلسه معارفه خود در لاس پالماس گفته بود که لاس‌پالماس را با مشورت کی‌روش انتخاب کرده و مربی پرتغالی به او گفته کیفیت تیم برای او مهم نیست بلکه مهم این است که بتوانی به طور کامل برای تیمت بازی کنی.

** دانیل داوری، دروازه‌بان لژیونر

سن :‌ ۲۵ سال

تیم: آینتراخت براونشوایگ

بازی ملی‌: –

گل ملی:-

وضعیت تیم: هفدهم جدول

دانیل داوری دروازه‌بان ایرانی براونشوایگ، پس از کنار رفتن سید مهدی رحمتی از تیم ملی ایران اکنون باید با رحمان احمدی برای مراقبت از قفس توری ایران رقابت کند. او در دیدار ایران برابر کویت روی نیمکت ذخیره‌ها نشست. داوری برای بازی با تایلند می‌تواند برای نخستین بار در ترکیب تیم ایران قرار گیرد. البته ندانستن زبان فارسی ممکن است برای داوری درد‌سر ساز شود. برای یک دروازه‌بان مهم است که با مدافعان خود ارتباط کلامی داشته باشد و داوری در صورتی که می‌خواهد در تیم ایران پیشرفت کند باید کم کم زبان فارسی یاد بگیرد. او در آینتراخت براونشوایگ با پتکویچ رقابت‌ می‌کند. براونشوایگ پس از ۲۸ سال بوندسلیگا را تجربه می‌کند و به نطر می‌رسد در این فصل باید برای بقا بجنگد. او در این فصل در چهار دیدار برای بوروسیا دورتموند، فرانکفورت، هامبورگ و ولفسبورگ به میدان رفته و در بقیه بازی‌های تیمش نیمکت نشین بوده است.

** علیرضا جهانبخش، مهاجم آینده‌دار

سن : ۱۹ سال

تیم : نایمخن

بازی‌ملی : –

گل ملی : –

وضعیت تیم: پانزدهم جدول

علیرضا جهانبخش پدیده تازه فوتبال ایران است که از داماش گیلان خیلی بی‌سرو صدا به لیگ هلند که یکی از با‌کیفیت‌ترین لیگ های دنیاست لژیونر شد. جهانبخش با ۱۹ سال سن می‌تواند حالا‌حالاها برای تیم ملی ایران در خط حمله به میدان برود. او آنقدر جوان با استعدادی است که رسانه‌های هلندی به او لقب “الماس ایرانی” دادند. جهانبخش در همان هفته‌های نخست برای تیمش به میدان رفت. او در همان هفته اول برای نایمخن در لیگ هلند به میدان رفت. اما ضعف تیم جهانبخش باعث شده است تا شرایط برای فیکس بازی کردن جهانبخش سخت باشد. جهانبخش در بازی برابر هارک ماسه در جام حذفی هلند توانست یکی از گل‌های تیمش را نیز به ثمر برساند. تیم او این فصل برای بقا خواهد جنگید اما مطمئنا حضور این بازیکن ایرانی در لیگ هلند بسیار با ارزش است. او می‌تواند پس از جام جهانی نیز از ستاره های تیم ملی ایران باشد. مسئولان باشگاه هلندی نیز روی این بازیکن در آینده حساب ویژه ای باز کردند و معتقدند او می‌تواند به بازیکن بزرگی در آینده تبدیل شود.

**سردار آزمون ، بهترین لژیونر ایران

سن : ۱۸ سال

تیم: روبین‌کازان

بازی‌ملی: –

گل ملی: –

وضعیت تیم: هفتم جدول

سردار آزمون، جوان با استعدادی است که به جای ماندن در لیگ ایران و بستن یک قرارداد چند صد میلیونی ترجیح داد تا با مبلغی کمتر به روبین کازان برود تا راه پیشرفت خود را در اروپا جستجو کند. عملکرد او در این چند بازی بسیار خوب بوده است. او موفق شده هم در لیگ و هم در لیگ اروپا برای تیمش گلزنی کند. او در بازی آخر قبل از آمدن به ایران علاوه بر گلزنی ، یک پنالتی هم برای تیمش گرفت. سردار آزمون این فصل در روبین کازان اغلب به عنوان بازیکن جانشین به میدان آمد. او همچنین در تیم جوانان روبین کازان نیز توانست عملکرد خوبی از خود نشان دهد. اوج درخشش سردار آزمون به لیگ اروپا برمی‌گردد که موفق شد در بازی برابر مولده گلزنی کند؛ گلی که هواداران روبین کازان در سایت رسمی باشگاه به عنوان زیباترین گل ماه برگزیدند. مصدومیت کوتاه‌مدت آزمون باعث شد تا این بازیکن چند بازی تیمش را در لیگ روسیه از دست دهد. اما این بازیکن جوان امیدوار است بتواند با ادامه درخشش خود در لیگ روسیه و لیگ اروپا یکی از نفرات کارلوس کی‌روش برای جام جهانی برزیل باشد.

** مهرداد بیت‌آشور، تازه‌وارد تمام ایرانی

سن : ۲۶ سال

تیم : سن‌خوسه

بازی‌ملی: –

گل ملی: –

وضعیت تیم: یازدهم جدول

مهرداد بیت‌آشور که در آمریکا به استیون بیت‌آشور معروف است، جدیدترین بازیکن دعوت شده کارلوس کی‌روش به تیم ملی ایران است. این مدافع ۲۶ ساله در سن خوزه بازی می‌کند و مدافع محبوب تیمش است. قدرت فیزیکی این بازیکن بسیار بالاست که به نظر می‌رسد بتواند تاثیر خوبی در تیم ملی ایران داشته باشد. بیت آشور متولد، سن خوزه کالیفرنیاست. بیت آشور پدر و مادری ایرانی دارد که پدر، مسیحی و مادر، مسلمان است. او تابعیت ایرانی – آمریکایی دارد. تیم او در رده یازدهم جدول لیگ آمریکا قرار دارد. البته پیش از این در اردوهای قبلی تیم ملی ایران نفراتی چون امید و امین نظری نیز به اردوی تیم ملی ایران دعوت شدند که به نظر می‌رسد با توجه به عملکرد نه چندان رضایت‌بخشان باعث شد تا این بازیکنان در اردوهای بعدی به تیم ملی دعوت نشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *