• تیر ۲۲, ۱۴۰۳ ۲۲:۳۱

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

بازگشت حجاب به پارلمان ترکیه بعد از ۱۴ سال+تصاویر

Byrotitr

نوامبر 1, 2013

روتیتر:چهار نماینده زن در ترکیه توانستند برای نخستین بار پس از ۱۴ سال در حالی که با روسری موهای خود را پوشانده بودند؛ وارد صحن علنی پارلمان این کشور شوند اما این بار برخلاف سال ۱۹۹۹ شاهد اعتراض و مخالفت شدید و گسترده نمایندگان سکولار نبودند.

 در جلسه روز پنجشنبه پارلمان ترکیه ، نمایندگان حزب سکولار جمهوریت مهمترین مخالف حزب حاکم و قوانین آزادی حجاب، اعتراض اندکی در برابر حضور زنان محجبه در پارلمان از خود نشان داد.
 یکی از نمایندگان حزب جمهوریت، لباسی بر تن داشت که عکس آتاتورک و پرچم ترکیه بر روی آن نقش بسته بود. تعداد دیگری از نمایندگان عضو حزب جمهوریت نیز سخنان انتقاد آمیزی را مطرح کردند اما در کل جلسه آرام بود.
 این چهار نماینده زن عضو حزب حاکم یعنی حزب اسلامگرای عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان (نخست وزیر) هستند.
این زنان عضو پارلمان ترکیه که به تازگی از سفر حج برگشته اند تصمیم گرفتند برای نخستین بار در زندگی، حجاب داشته باشند و دیروز پنجشنبه با حجاب در پارلمان حاضر شوند.
 دولت اسلامگرای ترکیه، به تازگی با تغییر قوانین،ممنوعیت داشتن حجاب برای زنان کارمند در ادارات را لغو کرد.
 دولت ترکیه این تغییرات را در قالب مجموعه ای از اصلاحات با هدف تقویت دموکراسی انجام داد.
دولت ترکیه قبل از این محدودیت ها درباره داشتن حجاب در دانشگاه ها را نیز رفع کرده بود.
 قبل از این مخالفت شدید نمایندگان سکولار و ممنوعیت داشتن حجاب در ادارات باعث شده بود زنان نماینده از داشتن حجاب خودداری کنند.
“گونول بیکن” یکی از این چهار نماینده زن محجبه گفت: از همه انتظار دارم که به تصمیم من درباره حجاب احترام بگذارند. حجاب مسئله ای میان مومن و خدای اوست.
 “نورجان دالبوداک” یکی دیگر از این چهار نماینده زن هم گفت: شاهد عصر  مهمی هستیم و نقش اصلی را باز ی می کنیم.
 به گزارش روتیتر، به نقل از رویترز، رسانه ها از این اقدام به عنوان چالش کشیدن قوانین سکولار در کشور ترکیه یاد می کنند.
آخرین بار در سال ۱۹۹۹ میلادی بود که یک نماینده زن با حجاب در پارلمان ترکیه حاضر شد اما دقایقی بعد مجبور شد صحن علنی پارلمان را ترک کند.
 در سال ۱۹۹۹ “مروه قاواقچی” نماینده زن عضو حزب اسلامگرای فضیلت در حالی که حجاب داشت؛ برای ادای سوگند وارد پارلمان شد اما با اعتراضات شدید و گسترده نمایندگان سکولار، بعد از ۳۰ دقیقه مجبور شد بدون ادای سوگند صحن پارلمان را ترک کند.  در این جلسه، نیمی از اعضای پارلمان ایستاند و با شعار دادن متوالی خواستار خروج این زن محجبه از صحن پارلمان شدند.
بولنت اجوید نخست وزیر وقت ترکیه در واکنش به این موضوع گفته بود: اینجا (پارلمان) جایی نیست که در آن حکومت به چالش کشیده شود. به این زن، حد و مرزش را بفهمانید.
حزب فضیلت به اتهام نقض موارد مربوط به سکولار بودن حکومت ترکیه در سال ۲۰۰۱ تعطیل شد و تعدادی از نمایندگان این حزب در پارلمان از جمله قاواقچی به ۵ سال محرومیت از فعالیت سیاسی محکوم شدند.
 سکولارها در ترکیه معتقدند حجاب نماد اسلام سیاسی است و داشتن حجاب در مکان های عمومی به چالش کشیدن مبانی سکولار جمهوری ترکیه است.
 منتقدان اردوغان می گویند اقدامات دولت برای آزادسازی حجاب و اعمال محدودیت برای مصرف نوشیدنی های الکلی نشانه هایی از تلاش حزب اردوغان برای محدودیت جهت گیری های سکولار جمهوری ترکیه است.
 در مقابل، حامیان حزب عدالت و توسعه نیز می گویند که اردوغان به دنبال ایجاد توازن و فرصت سازی برای آزادی ابراز نظر دینی برای اکثریت مسلمان جامعه ترکیه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *