• خرداد ۲۸, ۱۴۰۳ ۰۰:۱۷

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

عراقچی: هرگونه راه‌حلی که متضمن لغو تحریم‌ها نباشد مورد پذیرش ما نیست

Byrotitr

نوامبر 3, 2013

روتیتر:مذاکره کننده ارشد ایران با ۱+۵ در واکنش به اظهارات مذاکره‌کننده آمریکا در گروه ۱+۵ مبنی بر این‌که “هنوز هیچ پیشنهادی به ایران برای لغو تحریم‌ها داده نشده است” تاکید کرد: هرگونه راه‌حلی که متضمن لغو تحریم‌ها نباشد، مورد پذیرش ما نیست.

به گزارش روتیتر ،معاون وزیر خارجه و عضو تیم مذاکره‌کننده ایران با ۱+۵  در پاسخ به این پرسش آیا مذاکرات کارشناسی میان ایران و ۱+۵ در وین که ۸ و ۹ آبان برگزار شد به ویژه درباره تحریم‌ها مثبت بوده است؟ خاطرنشان کرد: در طول مذاکرات انجام شده در ژنو و مذاکرات کارشناسی میان ایران و ۱+۵ در وین صرفا قابلیت‌ها و امکانات هر طرف در جریان مذاکرات بحث و بررسی شد و هنوز هیچ توافقی درباره این موضوعات بین دو طرف حاصل نشده است.

به گزارش ایسنا، ایران در مذاکرات مهرماه در ژنو پیشنهاد جدیدی رو روی میز گذاشت که با استقبال ۱+۵ مواجه شد اما اعلام نظر درباره این پیشنهاد به برگزاری نشست کارشناسی میان کارشناسان امور هسته‌یی و تحریم‌ها از سوی دو طرف منوط شد. در همین راستا ۸ و ۹ آبان هیات‌های کارشناسی دو طرف در وین با یکدیگر مذاکره کردند.

از نتایج مذاکرات کارشناسی و فضای حاکم بر مباحث در این نشست هنوز خبری منتشر نشده است. با این حال اظهار نظر وندی شرمن درباره “تحریم” ها که از موضوعات مورد بحث و علاقه ایران در نشست کارشناسی بوده است، می‌تواند اولین بازتاب این مذاکرات باشد.

شایان ذکر است جزییات پیشنهاد جدید ایران به ۱+۵ و گام‌های متقابل در مذاکرات کارشناسی مورد بحث قرار گرفت.

در طرح ایران با عنوان” پایانی بر بحران غیرضروری و آغاز افق جدید” یک هدف مشترک تعیین شده است، امری که در مذاکرات گذشته وجود نداشت و هر یک از دو طرف هدف خاص خود را دنبال می‌کردند که متفاوت بود.

هدفی که ایران در طرح معرفی کرده، عبارت است از تضمین حقوق ایران برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌یی که شامل فعالیت‌های غنی‌سازی و اطمینان از ماهیت صرفا صلح‌آمیز این برنامه است.

منبع :ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *