• تیر ۲۶, ۱۴۰۳ ۱۹:۴۰

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

عزم اشتون برای به نتیجه رساندن مذاکرات ژنو

Byrotitr

نوامبر 21, 2013

روتیتر:سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از عزم جدی کاترین اشتون برای به توافق رسیدن ایران و شش کشور غربی در مذاکرات هسته ای ژنو خبر داد و گفت: وی خواهان دستیابی به توافقی پایدار و محکم با ایران است.

به گزارش روتیتر به نقل از خبرگزاری ها  ،مایکل مان، سخنگوی اشتون گفت: « مسایل تا حدی زیادی پیشرفت داشته‌اند.»
سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تأکید کرد که تهران و شش قدرت دنیا در آخرین دور از مذاکرات در ژنو، به « پیشرفت های قابل توجهی» دست یافتند.
مایکل مان همچنین بر عزم اشتون برای پیشبرد مذاکرات و کاهش اختلافات موجود تأکید کرد.
سخنگوی اشتون گفت: « وی خواهان دستیابی به توافقی پایدار و محکم با ایران است که مورد تأیید باشد و به جامعه بین‌المللی درباره ماهیت صلح آمیز برنامه انرژی هسته‌ای ایران اطمینان دهد.»
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز چهارشنبه (۲۹ آبان) با اشتون که ریاست نمایندگان پنج عضو دایم شورای امنیت- روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آمریکا و آلمان- را در مذاکرات هسته‌ای با تهران برعهده دارد، ملاقات کرد.
ظریف و اشتون در این ملاقات درباره دور گذشته مذاکرات ژنو در ماه نوامبر و همچنین راه‌هایی برای ادامه یافتن این مذاکرات در آینده تبادل نظر کردند.
پس از آن، ایران و شش قدرت دنیا جلسه مقدماتی کوتاهی را درباره دور جدید مذاکرات هسته‌ای برگزار کردند، انتظار می‌رود این مذاکرات تا سه روز ادامه داشته باشد.
معاونان وزیر خارجه ایران و شش قدرت دنیا نیز در این جلسه که ظریف و اشتون هم زمان کوتاهی در آن حضور داشتند، شرکت کردند.
در آخرین دور مذاکرات هسته‌ای در روزهای ۷ تا ۱۰ نوامبر در ژنو دو طرف در آستانه رسیدن به یک توافق اولیه بودند اما موضع‌گیری لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه به نفع رژیم اسرائیل و بی‌تعهدی جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا از حصول هر گونه توافقی در این مذاکرات جلوگیری کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *