• تیر ۲۶, ۱۴۰۳ ۲۰:۰۵

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

ترکاشوند شهردار کرج :بهترین سیاست خدمت و جلب رضایت مردم است/نهضت خدمت ادامه دارد

Byrotitr

دسامبر 19, 2013

روتیتر: ترکاشوند گفت : تغییرات اخیر در شهرداری کرج سیاسی نبوده و در جهت بهبود خدمت به مردم انجام شده است چراکه معتقدیم بهترین سیاست خدمت به مردم است همچنین در این انتصابات تلاش شده است که کرامت مدیران شهرداری حفظ و کسی از گردونه مدیریتی حذف نشود.

شهردار کلانشهر کرج در نشست صمیمی با اصحاب رسانه، ضمن تقدیر از زحمات آنان در مسیر اطلاع رسانی اظهار داشت: از سنگربانان عرصه خبر و اطلاع رسانی در استان البرز تقاضا دارم میان انتقاد و انتقام مرز بندی داشته باشند و مطالب را بر اساس واقعیت ها و رسالت ذاتی شان به رشته تحریر در آورند، چرا که جامعه برای تعالی حقیقتی نیازمند نقدهای برخواسته از روح واقعیت هاست.

به گزارش روتیتر،نخستین نشست خبری شهردار کرج در حالی برگزار شد که نیت شهرداری کرج برای دعوت از مدیران مسئول، سردبیران و سرپرستان رسانه های مکتوب و مجازی، بررسی دغدغه های مشترک و بیان دیدگاه ها در حوزه های مدیریت شهری بود اما به درخواست جمعی از خبرنگاران، جلسه شکل نشست خبری به خود گرفت و این بهانه ای شد تا جمعی از خبرنگاران، گزارشگران و نویسندگان کرجی فرصت حضور در جلسه و دیدار رو در رو با شهردار کرج را به دست آورند.
همچنین معاونان مالی و اداری، فرهنگی، اجتماعی و ورزشی، خدمات شهری، حمل و نقل و ترافیک، معماری و شهرسازی و مدیر روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری کرج، “ترکاشوند” را در این نشست خبری همراهی می کردند و در مواردی که نیاز به پاسخگویی آنان می شد، شهردار کرج خواستار توضیحات تکمیلی شان شد.
در واقع نشستِ عصر امروز شهردار کرج پاسخی به درخواست جمعی از مدیران رسانه ای استان برای دیدارهای جداگانه با کلیددار شهر بود که به صورت متمرکز و در فضایی آکنده از صمیمیت، صراحت لهجه و صداقت صورت پذیرفت و لبخند رضایت را بر چهره گردانندگان نشریات و سایت های خبری نشاند.

ترافیک، تکمیل پروژه های نیمه تمام عمرانی و خدماتی، تعامل سازنده با بخش خصوصی، ایجاد زیر ساخت های شهری، احداث گرمخانه در کرج، عملکرد معاونت های خدمات شهری مناطق شهرداری، نهضت آسفالت و… تیتر مهمترین دغدغه هایی بود که در نشستِ امروز بیان شد و شهردار کرج نیز پاسخ های مناسبی را بیان داشت؛ همچنین معاونت های مربوطه نیز توضیحاتی را به اظهارات شهردار اضافه کردند.

عبادی از نشریات تولید و سیاست روز، دهقانی از روزنامه تابناک، عزیزپور از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) و دو هفته نامه سپهر میهن، فشخامی از دو روزنامه بین المللی بشارت نو، مردانه از دو هفته نامه طلوع بیداری، فرزانه اسحاقی از روزنامه کیهان، مجید طاهرخوانی از نشریه راه فردا، میرحبیبی از پایگاه خبری روتیتر، ناهید ختایی از دیروز، امروز، فردا، نازنین میرزایی سرپرست استان البرز روزنامه اعتماد، اکبر حیدری سرپرست استان البرز روزنامه همبستگی، یاسمن مرادی از خبرگزاری موج و تنی چند از اصحاب رسانه و مدیران رسانه های خبری طی سخنانی به بیان دیدگاهها و طرح نظرات و پرسش های خود از شهردار کرج پرداختند که تا پایان فرصت مقرر به تمامی سوالات پاسخ داده شد؛ “ترکاشوند” در پاسخ به سوال چند بخشی یکی از خبرنگاران به شوخی گفت؛ تصور نمی کنید که تمام فراز و نشیب های چند دهه گذشته کرج را مطرح کردید؟!

در این نشست صمیمی، محوریت اظهارات دو طرف “شهروندان کرجی” بودند و سوالات نیز از گلایه های مردم از نصب گیت های ورودی در ساختمان مرکزی شهردار کرج آغاز شد؛ شهردار کرج در پاسخ موافقت با نصب موانع در ساختمان شهرداری را مربوط به شهردار سابق دانست و گفت: ان شاء ا… با تدبیر و برنامه ریزی مناسب، اقداماتی برای برداشتن موانع از ورودی ساختمان صورت می گیرد. همچنین از دقت نظر خبرنگاران در توجه به نظرات شهروندان تشکر می کنم.
ترکاشوند در این نشست به اقدامات ۸۰ روزه حضور خود در شهرداری کرج اشاره و از این ایام به عنوان «روزهای خدمت» یاد کرد.
وی با بیان اینکه گشودن گره از مشکلات شهروندان نعمت است و ما از نعمت خسته نخواهیم شد، بر ضرورت برگزاری نشست مشترک با اصحاب رسانه تاکید کرد و ادامه داد: طی مدت حضور در شهرداری اقدامات ارزشمندی از سوی معاونت های مختلف در حوزه های عمران، حمل و نقل و ترافیک، فرهنگ و ورزش صورت گرفته که این اخبار از طریق سفیران اطلاع رسانی در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.
خط قرمز شهردار بر تمجیدهای متملقانه
شهردار کرج انعکاس صحیح اخبار و ارائه اطلاعات واقعی و شفاف به شهروندان را بسیار حائز اهمیت ذکر و تاکید کرد: دنبال تقدیر و تمجید برای انجام وظایف مان نیستیم.
ترکاشوند بر اهمیت انتقاد برای اصلاح امور تاکید و خاطرنشان کرد: انتقاد و تذکر دادن به افراد امری مقدس بوده و در آیاتی از قرآن کریم نیز به ضرورت تذکر برای خارج نشدن افراد از مسیر صحیح اشاره شده است.
شهردار کرج افزود: باید مرز انتقاد و تخریب تعیین شده و این دو فضا از هم تمیز داده شوند.
وی، مجموع وظایف محوله بر دوش شهرداری کرج را بیش از ۲۰۰ نوع وظیفه خواند و سیستم درآمد – هزینه ای برای حدود ۱۴۰۰ شهرداری کشور را عاملی برای شدت فعالیت این نهادها ارزیابی کرد.
ترکاشوند با اشاره به اینکه مسئولیت حفظ اموال و دارایی های مردم به عهده ما است، خطاب به اصحاب رسانه ادامه داد: ما را از انتقادات خود که باعث کمال فعالیت های مان می شود، محروم نکنید.
کرج نیازمند ۵۱ تقاطع

وی در پاسخ سوال دیگر روزنامه سیاست روز مبنی بر احداث ۵۱ تقاطع غیرهمسطح نیز چنین توضیح داد: طبق مطالعات جامع حمل و نقل و ترافیک ۵۱ تقاطع برای شهر کرج و محدوده آن لازم است که این تقاطعات اولویت بندی شده.
شهردار منابع درآمدی احداث این تقاطعات که طبق مصوبه شورای ترافیک شهرستان لازم به احداث است را متعدد عنوان کرد و بیان داشت: پایه اعتبار پیش بینی شده برای تقاطعات مذکور از ۱۵ تا ۹۰ میلیارد تومان است که این اعتبارات از محل مشارکت با بخش خصوصی و حرکت به سوی ایجاد درآمدهای پایدار محقق خواهد شد.
املاک شهرداری احصا می شود

ترکاشوند از جمله این درآمدها را احصای املاک متعلق به شهرداری دانست و اضافه کرد: از معاونت معماری و شهرسازی خواستیم با تعیین املاک متعلق به شهرداری، برای بهره برداری از این منابع اقدام نماییم.
وی همچنین تصریح کرد: در بدو ورود به مدیریت شهرداری کرج با حدود ۶ تقاطع در حال اجرا مواجه شدم که برای تسریع در احداث طرح های فوق، از یک خط اعتبارات یک میلیارد تومانی استفاده کردیم.
این مسئول از اعلام زمان احداث چند تقاطع برای یوم الله دهه فجر امسال به عنوان یک حرکت جهادی یاد کرد که طبق زمان بندی در نظر گرفته شده در گذشته، احداث این تقاطعات برای خردادماه سال آتی پیش بینی شده بود.
وی اذعان داشت: طی جلساتی که با معاونت فنی و عمرانی صورت گرفت، توافق شد تقاطعات پل سوم خرداد، شهید کچویی، دانش آموز، مهرویلا و نیز فاز نخست پل حافظ و حامی واقع در منطقه خلج آباد، در دهه فجر سال جاری به بهره برداری برسند.
این مسئول در خصوص جابجایی های آتی در شهرداری کرج نیز اذعان داشت: به محض احساس نیاز برای تحول و تغییر در هر حوزه از شهرداری، تغییرات لازم اعمال خواهد شد.

پل کمالشهر؛ از تصمیم تا اجرا

شهردار در خصوص نتایج جلسه روز گذشته شورای شهر و شهرداری کمالشهر با شورا و شهرداری کرج، نتیجه آن را مطلوب ارزیابی کرد.
وی کل اعتبار شهرداری کمالشهر را بین ۲۰ تا ۲۵ میلیارد تومان عنوان کرد و توقع احداث این پل توسط شهرداری کمالشهر را توقعی بالا دانست که برای این نهاد قابل اجرا نخواهد بود.
ترکاشوند گفت: احداث پل کمالشهر در مقطعی از سوی استانداری البرز نیز پیگیری شد که بر اساس آن مبلغی معادل دو میلیارد تومان به آن اختصاص یافت. برای این منظور گزینه های متعددی را بررسی کردیم که یکی از گزینه های بهینه برای احداث آن اعتباری معادل ۸۷ میلیارد تومان نیاز داشت.
وی ادامه داد: با توجه به شرایط موجود، طی تدوین لایحه ای و تقدیم آن به شورای اسلامی شهر، اعتبار استانی به ۸ میلیارد تومان ارتقاء یافت که با این اعتبار اولیه، احداث تقاطع مذکور آغاز خواهد شد.
به گفته شهردار، بر این اساس رفع موانع و تملکات محدوده تقاطع بر عهده شهرداری کمالشهر و احداث آن را شهرداری کرج تقبل کرده است.

نیم درصد حق کتابخانه ها به صورت مستمر پرداخت می شود

دهقانی از روزنامه تابناک نیز با طرح سه سئوال به این نشست آمد، “چو صد آمد نود هم پیش ماست” نیم بیتی بود که دهقان برای طرح سئوال نشستن بر کرسی شهرداری کرج بیان کرد و علت بازگشت دوباره ترکاشوند به کرج را با توجه به موقعیت معاون وزیر بودن خطاب قرار داد، حفظ شان مرحوم فاتح دیگر سئوالی بود که وی در این جلسه بیان کرد. ارائه حق نیم درصد کتابخانه ها نیز سئوال دیگری وی بود.
شهردار کرج در پاسخ به این سئوالات بیان کرد: اجرای طرح های عمرانی با پیوست فرهنگی و مشارکت مردم از ضروریاتی است که شهرداری به جد مدنظر قرار دارد.
ترکاشوند در ادامه خدمت را نوعی توفیق دانست و با گریزی به انتخاب خود از سوی شورای شهر گفت: خدمتگزاری به مردم فهیم کرج نوعی توفیق است و هر کس در هر جا و مکانی اگر مفید و موثر باشد باید حاضر شود.
وی ادامه داد: شما اهالی رسانه در جریان انتخاب شهردار کرج بودید و شاهد بودید ۱۷، ۱۸ گزینه از سوی شورا مورد بررسی قرار گرفتند و خروجی آن فرصتی برای خدمتگزاری مجدد بنده به واسطه آشنایی با مشکلات و موانع شهر شد.
ترکاشوند در خصوص سئوالی در خصوص بحث مرحوم فاتح نامگذاری بوستان فاتح در بلوار جمهوری را عاملی برای حفظ نام این مرد بزرگ دانست و وی را منشاء خیری عظیم برای این کلانشهر ذکر کرد.
پرداخت مستمر نیم درصد حق کتابخانه ها موضوع دیگری بود که ترکاشوند آن را تایید کرد و آن را تکلیفی قانونی براساس وظایف شهرداری و مستند در بخش حسابرسی شهرداری کرج دانست.
روند فعالیت مدیریت شهری در فردیس تا پایان عمر شورای چهارم به قوت خود باقی است

عزیزپور از ایرنا دیگر خبرنگار حاضر در این نشست بود که در خصوص یکپارچه سازی مدیریت شهری کرج و شهرستان شدن فردیس سئوال کرد.
شهردار کرج در پاسخ به سئوال وی با اشاره به برگزاری نشستی مشترک با حضور استاندار البرز، رئیس شورای شهر کرج و معاون فنی و عمرانی استانداری البرز که صبح امروز برگزار شده بود، گفت: در این نشست بحث وجود سه فرمانداری در تهران و محوریت مدیریت شهری تحت لوای شهرداری تهران به عنوان نمونه مطرح شد که وجود این سه فرمانداری منافاتی با بحث مدیریت شهری تهران ندارد.

وی ادامه داد: نه به عنوان شهردار کرج بلکه به عنوان یک کارشناس یکپارچه بودن مدیریت شهری را عاملی برای انتفاع شهر می بینم و شهرستان شدن فردیس منافاتی با یکپارچگی مدیریت شهری کرج ندارد.

ترکاشوند با بیان اینکه انتخاب ۲۱ عضو شورای شهر و وورد آنها به این پارلمان در واقع بیانگر نماینده بودن این افراد در قبال شهروندان فردیس است که به این افراد رای داده اند، افزود: این امر به طور قطع تا پایان عمر شورای چهارم به این روال باقی و مدیریت شهری کرج با قوت به کار خود ادامه می دهد.
وی عنوان کرد: در حال حاضر روند خدمات سانی در دو منطقه شهرداری که در فردیس مستقراست با روحیه و توان مضاعف در حال پیگیری است.
اولویت در انتصابات جدید حفظ کرامت همکاران بوده است

شهردار کرج در پاسخ به سوال فشخامی و مردانه دو تن از اهالی رسانه کرج در خصوص سیاست های انتصابات جدید اظهار داشت: اولویت در انتصابات جدید حفظ کرامت همکاران بوده است.

ترکاشوند با اشاره به اینکه در دوره های خدمت من اصل انتخاب معاونان و مدیران بر اساس تعامل و مشورت بوده است، عنوان کرد: تغییر مسئولیت افراد در شهرداری دلیل بر ناتوانی آنان نیست بلکه شناسایی توانمندی این افراد در حوزه هایی است که پیشرفت آنها نیاز مجموعه است.
این مسئول در ادامه به قانون اساسی که بیش از هشت اصل در خصوص شورا و مشورت دارد و سوره شوری در قرآن اشاره کرد و مشورت در تغییر مسئولیت ها را یک اصل مهم در شهرداری عنوان کرد.
وی انتصابات انجام شده را مشورت با همکاران اعلام کرد و افزود: تلاش شد قبل از اینکه کسی از پستی تودیع می شود جایگاهی مناسب برای وی در نظر گرفته شده باشد و هیچ یک از همکاران بدون پست نماندند.
شهردار کرج با اشاره به مطالب مذکور اظهار داشت: این مهم سبب شد که قبل از تغییرات کرامت افراد مشخص شود و پس از آن جابجایی ها صورت گیرد.

ترکاشوند با بیان اینکه ۹۹ درصد تلاش این بود که از همکاران خود شهرداری برای پست ها استفاده شود، عنوان کرد: افراد به دلیل شایستگی به درجات بالاتر می رسند.
این مسئول ضمن تاکید بر نظارت بر کار همکاران گفت: در صورت تحقق این مهم می توان از بیش از ۷۰ درصد پتانسیل افراد در کارهای تخصصی استفاده کرد.
شهردار کرج در پاسخ به میرحبیبی مدیر پایگاه خبری روتیتر، تاکید کرد: ” نهضت آسفالت ” که از جمله طرح های ماندگار از دوره پیشین در شهرداری بوده است، با جدیت ادامه خواهد داشت.
علی ترکاشوند با اشاره به توزیع بیش از ۴۰۰ هزار تن آسفالت در مناطق ۱۲گانه شهر کرج گفت: این میزان آسفالت با فعالیت کارخانه آسفالت شهرداری کرج در قالب روکش، لکه گیری، ترمیم و بهسازی معابر و خیابان های سطح شهر پخش شده است.
ترکاشوند در خصوص اهمیت موضوع آسفالت، توضیح داد: به منظور ادامه داشتن طرح ” نهضت آسفالت ” و به دلیل بهسازی معابر و خیابانهای سطح شهر همچنین جلب رضایت حداکثری شهروندان، بودجه آسفالت در متمم بودجه دیده شد.
وی عنوان کرد: لحاظ کردن بودجه آسفالت در متمم بودجه در حالی صورت گرفت که ۱۰۰ درصد اعتبار آسفالت در بودجه سال جاری هزینه شد.
ترکاشوند ادامه داد: برغم این مهم، بودجه تامین آسفالت در قالب متمم بودجه به شورای اسلامی شهر کرج ابلاغ شد و بر این اساس، نهضت آسفالت به همان شکل قدیم و با در نظر گرفتن شرایط جوی ادامه خواهد داشت.
وی عنوان کرد: این نهضت، جهادی است که تا زمان تحقق استانداردها و ایده آل های زیرساختی در کرج ادامه می یابد.

عملیات توزیع آسفالت در کرج قابل دفاع است
شهردار کرج در بخش دیگری از سخنان خود با ارزیابی مثبت از اجرای عملیات آسفالت در کرج، عنوان کرد: اجرای این طرح در کرج قابل دفاع است.
ترکاشوند با اذعان بر وجود برخی مشکلات در زمینه آسفالت معابر و خیابان های سطح شهر، گفت: بروز مشکلات زیرساختی به ویژه آسفالت تنها مربوط به کرج نیست.
وی عنوان کرد: در کرج و در زمینه آسفالت بیشترین مشکل و دغدغه مربوط به اجرای طرح های عمرانی دیگر دستگاه های خدمات رسان شهری است که درخواست اجرای این طرح ها اصولا پس از انجام آسفالت به شهرداری ارسال می شود.
عدم بهره گیری کرج از تونل تاسیسات
شهردار کرج اظهارداشت: بروز این مشکلات ناشی از عدم بهره گیری کرج از تونل تاسیسات است.
ترکاشوند در پاسخ به ختایی سرپرست روزنامه دیروز امروز فردا مبنی بر تعیین تکلیف پرونده های کمیسیون ماده ۱۰۰، با بیان اینکه، معیار اجرای طرح های شهری، ” طرح تفصیلی ” است، عنوان کرد: این سند بسیار حائز اهمیت است و قانون گذار برای کنترل کارآمدی طرح مدت زمان بازنگری آن را از ۱۰ سال به پنج سال کاهش داده است و این مهم می تواند زمینه را برای اجرای طرح های مطلوب شهری مهیا کند.
وی خاطرنشان کرد: از جمله اقدامات شهرداری کرج طی ۷۰ روز گذشته تاکنون، تعیین و بکارگیری چهار مشاور برای بازنگری طرح تفصیلی بوده است.
این مسئول اضافه کرد:  این درحالیست که در گذشته یک مشاور طرح تفصیلی را برای کل شهر بازنگری می کرد که این اقدام چهار سال زمان می گرفت.

تخلفات عدیده در شهرداری وجود ندارد
ترکاشوند در خصوص پرونده های کمیسیون ماده ۱۰۰ با  اشاره به اینکه، همه اقدامات شهرداری به لحاظ قانونی توجیح منطقی و قانونی دارند، عنوان کرد: حتی در خصوص برخی پروژه ها که به نوعی عملکرد پیمانکار در آن نیاز به قضاوت دستگاه قضایی داشته است، این اقدام از سوی شهرداری و دستگاه قضایی دنبال شده است.

وی با اشاره به پرونده های کمیسیون ماده ۱۰۰، با بیان اینکه، مدیریت شهری اهتمام ویژه ای بر تعیین تکلیف این پرونده ها دارد، بیان کرد: شهرداری در شرایطی از شکایت خود از مالکین صرفه نظر و با آنها توافق می کند که بسترهای قانوی در پی بازنگری طرح تفصیلی فراهم شده باشد و مشکلات اساسی این پرونده رفع شده است.
وی تاکید کرد: ساختار و سیستم شهرداری بگونه ای است که به طور ذاتی از تخلف پرهیز می کند و در جایی که عملکرد طرح و یا پروژه ای نیاز به قضاوت دستگاه قضایی داشته باشد، بی شک این اقدام صورت می گیرد.

ترکاشوند در پاسخ به نماینده این روزنامه مبنی بر وجود تخلفات عدیده در شهرداری کرج با بیان اینکه، گوش دادن به شایعات ذهن را از واقعیت دور می کند، تصریح کرد: به صراحت باید بگویم، تخلفات عدیده ای در شهرداری وجود ندارد و همه برنامه ها و اقدامات این سیستم از دید حراست، بازرسی عبور می کند.
وی همچنین در پاسخ به پرسش این خبرنگار مبنی بر امانت داری معاونین و صاحبین کرسی مسئولیت در شهرداری بیان کرد: پست ها و سمت های مدیریتی بر حسب تجربه،  توان و ظرفیت در اختیار افراد قرار گرفته است و بی شک هدف غایی و نهایی از این انتخاب ها خدمات رسانی شایسته و اصولی به ویژه انسانی به شهروندان است.

شهردار کرج اضافه کرد: ممکن است برخی افراد در سیستم اداری از انجام وظایف خود عدول کنند که این تنها مربوط به سیستم شهرداری نیست، به همین دلیل نباید کاسی و سستی برخی کلی دیده شود و به حساب همه افراد گذاشته شود.

احداث گرمخانه جزو وظایف ذاتی و مسلم مدیریت شهری کرج است

شهردار کلانشهر کرج اظهار داشت: احداث گرمخانه جزو وظایف ذاتی و مسلم مدیریت شهری کرج است و از معاونت خدمات شهری می خواهم به اقداماتش در احداث سرپناهی برای آسیب دیدگان اجتماعی و کارتن خواب ها سرعت بخشد.
ترکاشوندئدر پاسخ به پرسش “فرزانه اسحاق”، خبرنگار روزنامه کیهان که اقدامات شهرداری کرج در خصوص هماهنگی های لازم برای احداث گرمخانه در کلانشهر کرج را جویا می شد، اضافه کرد: انجام برخی امور بر اساس قوانین موجود جزو وظایف ذاتی شهرداریها محسوب می شود که احداث گرمخانه و سرویس های بهداشتی در سطح شهر از جمله آن است و از اینکه در گذشته اقدامی درباره احداث گرمخانه صورت نگرفته است، متاسفم و آن را اقدامی لازم می دانم. معاونت خدمات شهری برنامه ای برای احداث نخستین گرمخانه شهر در دستور کار دارد که جزئیات را معاون مربوطه توضیح می دهد.
با درخواست شهردار کرج، معاون خدمات شهری شهرداری کرج رشته کلام را به دست گرفت و گفت: احداث گرمخانه در دستور کار مدیریت شهری است و برای ساختِ آن ۵۰۰ میلیون تومان در ردیف های اعتباری بودجه در نظر گرفته شده است که ۳۰۰ میلیون آن در مرحله آگهی مناقصه است و با تعیین پیمانکار، مراحل ساخت سوله در زمینی به مساحت ۱۰۰۰ مترمربع در شیخ آباد آغاز می شود.

“حسن مدیر روستا” درباره زمانِ بهره برداری از گرمخانه در کلانشهر کرج بیان داشت: ان شاء ا… تا پایان سال آتی این مهم محقق می شود و شاهد ساماندهی کارتن خوابها و آسیب دیدگان اجتماعی در این سرپناه گرم و امن برای آنان خواهیم بود.
وی در ادامه به سوال مردانه، سردبیر دو هفته نامه طلوع بیداری درباره عملکرد معاونت های خدمات شهری مناطق دوازده گانه شهرداری کرج پاسخ گفت و بیان داشت: به دستور شهردار، تیم نظارت و بازرسی به صورت محسوس و غیر محسوس بر عملکرد معاونت های خدمات شهری مناطق دوازده گانه شهرداری کرج نظارت خواهند داشت و پس از انجام ارزیابی های کارشناسی، در صورتی که مدیران امتیاز لازم را کسب نکنند، جای خود را به افراد توانمند می دهند.

شهرداری کرج موافق «تراکم فروشی» نیست

شهردار کلانشهر کرج در پاسخ به پرسش خبرنگار نشریه راه فردا که سهم «تراکم فروشی» در درآمدهای شهرداری را جویا شده بود، گفت که شهرداری کرج اصلا موافق درآمدزایی از طریق «تراکم فروشی» نیست و خواستار تقویت درآمدهای مستمر هستیم.

وی،  با بیان اینکه « درآمدهای شهرداری کرج از دو طریق مستمر و غیر مستمر حاصل می شود. » خاطر نشان کرد: متاسفانه اکثر شهرداریهای کشور از نظر بودجه ای وابسته به درآمدهای حاصل از ساخت و سازها هستند و تنها از طریق تعامل با بخش خصوصی، می توان به سمتِ داشتن اقتصاد سالم شهری حرکت کرد. در حال حاضر بیش از هشتاد درصد درآمدهای شهرداریها از محل عوارض ساخت و سازها و همچنین کمیسیون ماده صد تامین می شود که می توان موضوع را در کارگروه کلانشهرها دنبال کرد تا به دنبال استانداردهایی برای خروج از وضعیت کنونی باشیم.

ترکاشوند ادامه داد: شهرداری کرج از محل درآمدهای مستمر مانند: عوارض شهری، صنفی، پسماند و… بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان مطالبه دارد که در صورت استفاده درست از ابزارهای قانونی برای وصول آنها، می توان نقدینگی خوبی برای تکمیل پروژه های عمرانی تزریق کرد.
وی، از برگزاری ۴ جلسه درآمدی برای بررسی راهکارهای مشارکت مدیریت شهری با بخش خصوصی خبر داد و افزود: برای مثال، با بهره گیری از توانِ بخش خصوصی تعدادی جایگاه اتوبوس در سطح شهر احداث شد و در ازای این خدمت، پیمانکار به مدت A زمان مجاز به استفاده از عرصه ایستگاه ها برای تبلیغات شد. همچنین می توان مشابه این توافق را در بسیاری از زمینه های دیگر پیاده کرد.

شهردار کرج بیان داشت: در واقع تراکم فروشی، به چالش کشیدن شهر در افق های زمانی آینده برای کنترل اوضاع در مقطع کنونی است و اصلا راهکار مناسبی برای تامین نیازهای مالی نیست.
وی، از معاونان مربوطه خواست طرح های مربوط به جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی و هدایت سرمایه های سرگردان جامعه به سمت ایجاد زیر ساخت های شهری را با جدیت بیشتری دنبال کنند؛ ترکاشوند همچنین با اشاره به دغدغه های اصحاب رسانه پیرامون برخورد نامناسب با سرمایه گذاران بخش خصوصی، از مدیران شهری خواست حدالامکان از ابزارهای تشویقی استفاده کنند و پاسخگویی به استعلامات را درگیر بروکراسی اداری و نامه نگاری های غیر ضروری نکنند.
ترکاشوند گفت: امید است تمامی عزیزان در مسیر ایجاد پویایی و نشاط در شهر کرج تلاش نمایند و مسئولان محترم با ایجاد بسترهای لازم برای وصول مطالبات قانونی شهرداری کرج، یاریگر مدیریت شهری در توسعه و عمران شهری باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *