• تیر ۳۱, ۱۴۰۳ ۰۵:۱۷

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

فرجی دانا:باید شرایط بازگشت نخبگان به کشور را فراهم کنیم

Byrotitr

ژانویه 8, 2014

روتیتر:وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه مهاجرت نخبگان علمی به خارج از کشور خروج سرمایه ای عظیم ازکشوراست بر ضرورت فراهم کردن شرایط و تسهیلات برای بازگشت نخبگان به کشور تاکید کرد.

به گزارش  روتیتر ، دکتر رضا فرجی دانا که در مراسم تجلیل از بر گزیدگان هجدهمین المپیاد دانشجویی کشور در دانشگاه تربیت مدرس سخن می گفت با تاکید بر لزوم ایجاد زمینه های لازم جهت بازگشت نخبگان به کشور خاطرنشان کرد : مهاجرت به قصد تحصیل و کسب دانش نوین امر مذمومی نیست و ما نیز با آن موافقیم ولی اگر افراد پس از فراغت از تحصیل به کشور بازنگردند ما سرمایه عظیمی را ازدست می دهیم.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری درباره اینکه گفتمان علمی باید گفتمان غالب جامعه شود، افزود: اگر همین جمله را سرلوحه کارهایمان قرار دهیم کاروان علمی آموزش عالی به پیش می رود.

فرجی دانا اظهار داشت: بزرگترین خسارت کشورهای در حال توسعه فرار مغزها است. یک استادیار جوان تازه استخدام شده که نمی تواند مشکل مسکن خود را در تهران و شهرهای بزرگ حل کند مجبور است یا به حق التدریس در جاهای مختلف بپردازد که توان علمی اش را کاهش می دهد، یا از مدار پژوهش و آموزش خارج می شود و به کارهای خارج از دانشگاه می پردازد و یا به خارج از کشور می رود.

وزیر علوم گفت: لازم است برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان و فرار مغزها به کشورهای غربی برنامه ریزی دقیق کرده و روند آن را معکوس کنیم .

فرجی دانا در این راستا به دولت چین که با اعطای تسهیلات بالاتر به نخبگان خود، آنها را از آمریکا به چین باز می گرداند اشاره کرد و افزود : ما نیز باید با برنامه ریزی و آماده کردن شرایط ، زمینه بازگشت نخبگان خود را فراهم کنیم و این روند را که به اندازه دوبرابر بودجه سالانه خود سرمایه به کشورهای غربی ببخشیم را متوقف کنیم.

وی با اشاره به اینکه وضع معیشتی مناسب لازمه بهره وری و نشاط علمی برای نخبگان کشور است تاکید کرد : گاهی مواقع دوران گذاری است که وضع اضطراری و دشوار است که در این دوران ما برای گذر از گردنه های سخت به همدلی نیاز داریم و نخبگان ما قطعا در این دوران شرایط را درک و به ما کمک می کنند.

وزیر علوم با اشاره به تصور برخی افراد جامعه مبنی بر وجود تبعیض میان نخبگان علمی و ورزشی در کشور گفت: این تبعیض میان یک ورزشکار مدال گرفته و یک جوان که در عرصه علمی افتخار آفریده است، از چشم تیزبین نخبگان دور نمی ماند و ما باید تلاش کنیم شرایط یکسانی رابرای همه نخبگان فراهم کنیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *