• تیر ۲۶, ۱۴۰۳ ۱۹:۳۱

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

پشت پرده فراخوان برد-برد در البرز؟جذب سرمایه گذار یا کشف سرمایه دار نا آگاه!/اکبریان : هیچ وزارتخانه ،نهاد و مسوولی از چگونگی و ماهیت فراخوان برد برد مطلع نیست

Byrotitr

آوریل 29, 2014

روتیترسید محمد میرحبیبی :بیش از ۴ ماه است که بنر های چند صد میلیونی فراخوان برد برد که طراح اصلی آن مهندس مجید سریزدی سرپرست معاونت عمرانی استانداری البرز(که همچنان حکمش را وزیر کشور به دلایلی مردمی و قانونی صادر نکرده است ) تمامی سطخ شهر را آلوده مجهول بودن ها ی خود کرده است و تا کنون هیچ نهاد و فردی جز دو رسانه و دو مسوول هیچ پرسشی را در این خصوص مطرح نکرده اند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر ،اما سوال اصلی این است که هدف اصلی این فراخوان مجهول الهویت و معلوم الهدف چیست؟؟! جذب سرمایه گذاران خارجی و داخلی با کشف سرمایه داران نا آگاه و کم اطلاع و صاحبان زمین های میلیاردی که قابلیت ایجاد رانت بر روی املاک آنها وجود دارد؟

از همان ابتدا این سوال ها مطرح شد اما همچون سایر انتقاد هایی که به برخی از عملکرد استاندار و برخی معاونانش وارد بود و است هیچ پاسخی در جهت اصل شفاف سازی ارایه نشد و جامعه منتظر و تشنه البرز همچنان در اتش این پاسخگویی در خسرت به سر می برند.

در تمامی همایش هایی از این دست بی تردید هدف اصلی برگزار کنندگان آن ارایه راهکارهای سرمایه گذاری و رفع موانع از یک سو و ترغیب سرمایه داران به سرمایه گذاری از طریق شفاف سازی روند سرمایه گذاری و رفع موانع می باشد اما در فراخوانی که مهندس سریزدی به جای معاونت برنامه ریزی استانداری آنرا طراحی و به مرحله اجرا در آورده است همه چیز گنگ است : روش , هدف  وسیله , ابزار ، راهکار , موانعی که باید اخصا و برداشته شوندو ده ها سوال دیگر بی جواب و گنگ به سر می برند و هنوز هیچ کسی یا قادر به پاسخگویی نیست و یا مایل.

اما این فراخوان برد و برد با توجه به اینکه بر اساس اظهارات صریح  و بی پرده نمایندگان کرج در مجلس و شواهد و قراین موجود و یافته های به دست  آمده ، هیچ مسوول ، وزارتخانه ، نهاد و ارگان ذیمدخل و یا ذیربطی از آن اطلاعی ندارند نمی تواند به هدف رفع موانع موجود  سرمایه گذاری در استان البرز منتج و منتهی شود البته فارغ از اینکه هدف مسوولان برگزار کننده آن این مهم بوده یا نه . اساسا با این ساز و کار و روش این همایش نمی تواند راهکارهای مناسب  جت تسهیل و رفع موانع سرمایه گذاری های کلان و اشتغال زا را در استان البرز تبیین و تدوین کند .چه در مختصات آن این مهم به عنوان یک هدف اندیشیده نشده است.

اکبریان: هیچ کس از این همایش اطلاعی ندارد

عزیز اکبریان در تازه ترین اظهارات بی پرده و شفاف خود تاکید کرده است : هیچ یک از وزارتخانه های ذیربط و مربوط از این فراخوان برد -برد مطلع نیستند و بدون اطلاع آنها بی تردید صاحبان صنایع و معادن و مشاغل نمی توانند به سرمایه گذاری بدون دردسر و عاری از موانع دست یابند چه بسیاری از موانع نیاز به همکاری و همراهی وزارت خانه ها و سازمان های مربوطه دارد.

اکبریان که به هراه دکتر کولیوند در مصاحبه مطبوعاتی به بیان پاسخ سوالات می پرداخت ، ادامه می دهد: چرا هیچکس سوال نمی کند که هدف این همایش چیست و این همایش با عنوان برد – برد به دنبال دست یافتن به چه اهدافی است .

وی خطاب به رسانه ها گفت در خصوص همایش برد برد که نه وزارتخانه صنعت معدن و تجارت از آن اطلاع دارد و نه اتاق های تعاون ، بازرگان و صنعت و نه وزارتخانه های اقتصاد و سازمان گردشگری و … کمی تحقیق کنید و فکر کنید.وی تاکید کرد : بی تردید هیچ بارکجی به منزل نمی رسد و این همایش با این روش نمی تواند انتظارات را برآورده سازد.

بی اطلاعی وزارتخانه هایی همچون صنعت ،معدن و تجارت ، بازرگانی ،سازمان گردشگری ،وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی،دانشگاه های صاحب ایده و نظر در کشور، وزارت جهاد کشاورزی ،وزارت اقتصاد و دارایی ، بانک مرکزی و چندین سازمان و نهاد کلان کشوری دیگر که بی تردید می توانند قفل گره های سرکمایه گذاری در البرز را رمز گشایی کنند نشان از این دارد که این همایش در هان ابتدای مسیر نمی تواند بدون حرکت در مسیر خاکی به انتها برشد و همین امر آنرا از هدف اصلی که می بایست جذب سرمایه گذار باشد دور ساخته است .

از سوی دیگر اگر هدف به جای جذب سرمایه گذار های ملی و خارجی در البرز و ترغیب آنها برای سرمایه گذاری در این استان بوده ما به عنوان متولی این فرخوان چه ابزار های مورد نیاز آنها را فراهم آورده ایم و چه تضامینی برای سرمایه گذاری های کلان آنها و نه خرد تهیه و تدرک دیده ایم . اما نحوه تبلیغات و متن بنر های تهیه شده نشان از آن دارد که مخاطب این همایش هر کسی می تواند باشد جز سرمایه گذاران کلان اشتغال زا و گره گشا چون  از مفهوم این همایش می توان این برداشت را کرد که خطاب آن بیشتر صاحبان املاک و زمین های دور افتاده و نا آگاه از روش های تغییر کاربری و بهینه سازی کاربری امکلاک  است تا سرمایه گذاران کلان داخلی و خارجی . چه قد تبلیغات و انتشار آگهی ها و مضامین آن نمی توانست به اندازه انتظارات سرمایه گذاران کلان باشد.

گرچه ممکن است هدف برگزار کنندگان این نمایش جذب سرمایه گذاران خارجی و داخلی کلان باشد اما با توجه به اینکه هیچ چارچوب مشخص و راهکار کارشناسی برای ابعاد مختلف و گسترده آن تدوین و بیان نشده است بی تردید نمی تواند موجبات جذب سرمایه گذاران کلان خارجی و کشوری را فراهم آورد و تنها محدود به جذب تعدای سرمایه دار  چند کشور خارجی نظیر دبی و چند سرمایه دار استانی و محلی می شود و بر این اساس این راه و روش برگزاری نیم تواند به هدف اصلی این گونه همایش ها منتهی شود .

در حقیقت  نحوه تبلیغات ، گستره تبلیغات ، متن تبلیغات ، زمان ، راهکارهای ارایه نشده ، عدم اطلاع وزارتخانه های مذکور که می توانستند موثر و راهگشا باشند و عدم تلاش برای رفع موانع سرمایه گذاری  در این فراخوان برد- برد است که مخاطب آرا انتخاب می کند چراکه مخاطب بر اساس آنچه می توان رفع نیاز هایش نامید به همایش یا فراخوانی جلب و حذب می شود .

اما در این فراخوان آقای سریزدی( معاونی که هرگز حکم وزیر کشور را تا کنون ندید و خضورش به عنوان معاون عمرانی با چندین سوال و اما و اگر روبروست  و بر اساس اسناد و مدارک انتصاب وی خارج از ضوابط و قوانین استخدامی کشوری است )  هیچ یک از اولویت ها و مشکلات اساسی سرمایه گذاری در البرز حداقل در آگهی ها پیش بینی نشده است و سالی که نکوست بی تردید از بهارش پیداست و مشت هم نمونه ای از خروار در این گذاره چندان بی معنی جلوه نخواهد آمد.

از این جهت و بر اساس متن آگهی ها و روش های تدوین شده برای این همایش برد-برد – فارغ از نیت طراخان و برگزار کنندگان آن- به سادگی می توان فهمید که هرگز سرمایه گذاران کلان چه داخلی و چه خارجی از این طریق نمی توننند و یا نمی خواهند حذب شوند چه این همایش را بیشتر به نمایشی بی نتیجه در این زمینه و از این منظر می پندارند نه راهکاری ارایه داده و نه توان حل موانعی را نوید داده است .

اما از سوی دیگر و با توجه به نحوه خطاب قراردادن مخاطب توسط فراخوان برد-برد خروجی اصلی این همایش بیشتر می توان کشف سرمیه داران نا آگاه و ملاکان و صاحبان زمین بی اطلاع از نحوه و روش تغییر کاربری و یا اخذ مجوز های ساخت و ساز  را خطاب قرار دهد و جذب کند . زمین ها و املاکی که تنها به واسطه بی اطلاعی صاحبان و یا بی ارتباطی آنها تا کنون به زمین های دارای کاربری های تجاری تبدیل نشده اند و زمینه میلیارد ها تومان رانت را فراهم نیاورده اند و این همایش می تواند نمایش ترغیبی و انگیزشی باشد برای اینکه صاحبان زمین و املاکی که پتانسیل تغییر کاربری و بهینه شدن کاربری را دارند  .

البته هرچند هدف برگزار کنندگان این برد-برد ایجاد زمینه های لازم  برای تغییر کاربری زمین هایی با پتانسیل میلیاردها تومان رانت حاصل از تغییر کاربری  و صدور مجوز های غیر عادلانه  نیست  ،اما این همایش با این روش و راهبرد بی تردید  می تواند منجر به ایجاد میلیاردها تومان رانت برای سرمایه داران و ملاکان بی اطلع و یا بی رابطه شود و در شلوغی و شعارهای کلیشه ای جذب سرمایه گذار دور از انتظار نیست که عده ای از این فضای ایجاد شده زمینه های رانت های میلیاردی خود را فراهم آورند.

در این شرایط همایش برد -برد به بازی باخت -باخت برای ایجاد عدالت در  بهره گیری از فرصت های برابر برای همگان و همه اقشار و آحاد جامعه تبدیل می شود و رفع تبعیض را به آرزویی  دیریافتنی تر در این زمینه بدل می سازد  .

بر این اساس می بایست چشمان همیشه بیدار امانتداران مردم بیش از پیش به این همایش باشد و برخی مسوولان از دخالت داده شدن خود در این همایش به جهت امکان نتیجه ندادن پرهیز کنند.انشاءالله

One thought on “پشت پرده فراخوان برد-برد در البرز؟جذب سرمایه گذار یا کشف سرمایه دار نا آگاه!/اکبریان : هیچ وزارتخانه ،نهاد و مسوولی از چگونگی و ماهیت فراخوان برد برد مطلع نیست”
  1. با سلام متاسفانه خبر این سایت به شدت درسته أقایان رستم زاده وسریزدی و دوستان گستر شی کلا علاقه پروژه های کلان دارند تغییر کاربری زمین پروژه های میلیاردی و خیلی کار هایی که در این سطح از لحاظ مالی و …. تاکنون رخ نداده بود  اقای استاندار عزیز باید به فکر رفتن باشد نه به فکر همایش برد برد اقای روحانی با انتصاب این استاندار  واقعا دوستدارانش را نا امید کرد 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *