• تیر ۲۶, ۱۴۰۳ ۲۱:۱۷

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

رییس جمهور: باید قدم به قدم تورم را مهار کنیم

Byrotitr

مه 13, 2014

روتیتر:رییس جمهور با تصریح این‌که در کشور عده‌ای به نام این‌که باید در برابر قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها بایستیم، جیب مردم را زدند و اموال مردم را غارت کردند، گفت: نگذارید عده‌ای دو مرتبه با شعر و شعار ما را از راه بزرگی را که ملت ما در خرداد سال گذشته برگزید و انتخاب کرد، منحرف کنند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی ظهر امروز در جشن بزرگداشت روز مددکاری که در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد، با بیان این مطلب، افزود: من به عنوان خادم شما الحمدلله تا به امروز خداوند به من حوصله زیادی را داده و اینقدر این حرف‌ها را می‌شنوم در سایت‌ها می‌خوانم و از گوشه و کنار به گوشم می‌رسد، ولی تا به امروز کاملا در برابر این صحبت‌ها بی‌اعتنا بودم و فقط یک نکته به ذهنم رسید و می‌گویم خدایا گویی می‌خواهی با این نیش‌ها و آزارها ان‌شاءالله اجر ما را مضاعف کنی. امیدوارم که ملت ما و رهروان امام عزیز صبر را پیشه خود کنند و نسبت به این مسائل بی‌اعتنا باشند.

وی گفت: اگر بنا به پاسخگویی باشد و این‌که در برابر تهمت‌هایی که هر روز از گوشه‌ای زده می‌شود ما بخواهیم وقت خود را معطوف به پاسخگویی کنیم، معنی آن این است که ما به هدف خود نرسیده‌ایم؛ چرا که ما اهداف بلندی داریم. ما باید تورم را کاهش دهیم و قدم به قدم آن را مهار کنیم. باید این اسب سرکش را در مسیر درست قرار دهیم.

رییس جمهور در ادامه سخنان خود با بیان این که ما باید برای جوانان عزیز خود که خوشبختانه اکثر آنها تحصیل کرده و فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های مختلف هستند، شغل ایجاد کنیم. گفت: آیا کسی می‌تواند تحمل کند که در یک خانواده که دو فرزند جوان دختر و پسر که دارای تحصیلات عالیه هستند و پدر و مادرشان با هزار امید و آرزو آنها را به مدرسه و دانشگاه فرستادند، اکنون بیکار باشند و پدر و مادرشان به جای خوشحالی و لبخند دنیای از غم و غصه بر دل آنها سرازیر باشد.

روحانی ادامه داد: بحث بر سر پول نیست، اشتغال بالاتر از پول است، بیکاری تنها بی‌پولی نیست، بلکه آغاز ده‌ها مشکل و گرفتاری است. بسیاری از آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد، بدهکاری، جدایی، طلاق و … از بیکاری نشات می‌گیرد و آغاز می‌شود . امروز همه باید دست به دست هم بدهیم و مددکار بشویم، باید این غول بزرگی که به نام رکود بر اقتصاد ما سایه افکنده، همه با همکاری یکدیگر از این کشور دور کنیم و باید شرایط را جهت رونق اقتصادی در کشورمان فراهم کنیم.

رییس جمهور گفت: ما امروز نیاز به مددکاری‌های بزرگ داریم و در حقیقت باید کشور کل ملت و نظام را همه با هم مدد کنیم. خداوند در قرآن نیز برای دین خود از انسان‌ها مدد خواسته است.

رییس جمهور با بیان این که همه ما از جمله علماء، فضلا، دانشمندان و کارآفرینان همه باید مددکار باشند گفت: همه باید احساس کنند که امروز وظیفه مددکاری را بر دوش دارند و ما باید مددکاری را از مولایمان علی (ع) بیاموزیم.

رییس جمهور ادامه داد: مددکار باید به مددجو بگوید خود توان داری و من می‌خواهیم به تو کمک کنم که استعدادهایت شکوفا شود.

روحانی به اجرای برنامه از سوی معلولان ذهنی و جسمی در این مراسم اشاره کرد و گفت: دیدیم که در این مراسم معلولان ذهنی و جسمی برنامه اجرا کردند و قطعاتی را نواختند و دارای چه استعدادهایی هستند.

وی تصریح کرد: اگر کسی بخشی از ذهن و یا جسمش معلولیت یافته و نتواند از توان خود در این حوزه استفاده کند، به این معنا نیست که نباید به دیگر استعدادهای او توجه کرد. انسان‌ها دنیایی از خلاقیت هستند و مددکار باید با دانش و تخصص خود بفهمد که استعداد این معلول چیست و چگونه باید به آن کمک کند ما باید استعدادهای مددجویان را شکوفا کنیم و اگر راه مدد و به تعبیر قرآن تعاون را در پیش بگیریم خداوند به ما کمک می‌کند و پیروزمان می‌کند.

رییس جمهور در بخشی دیگر از صحبت‌های خود با بیان این که در همه امور باید تکیه ما به مردم باشد، گفت: این مردم هستند که قدرت بزرگ این کشور محسوب می‌شوند، اگر می‌خواهیم اشتغال ایجاد کنیم، رونق در کشور ایجاد کنیم و فرهنگ را بسازیم باید به مردم تکیه کنیم.

روحانی با اشاره به نامگذاری سال ۹۳ از سوی مقام معظم رهبری به عنوان اقتصاد و فرهنگ گفت: امسال سال فرهنگ است، البته برخی‌ها متاسفانه خوب شروع نکردند. می‌توانیم اصلاح کنیم وقت زیاد داریم کمتر از دو ماه گذشته است سال فرهنگ یعنی سال ادب و احترام به یکدیگر.

رییس جمهور ادامه داد: نمی‌گویم کسی نقد و انتقاد نکند؛ نقد و انتقاد سازنده حق همه است نمی گویم کسی ننویسد و نگوید آزادی حق همه است، اما باید همه به فکر مدد و کمک باشیم، نه مچ‌گیری. همه به فکر مدد باشیم نه تخریب. همه به فکر اصلاح امور نه انحراف باشیم.

رییس جمهور با تاکید بر این که امسال سال فرهنگ و اخلاق است و در واقع سال مدد است، گفت: چه انتخاب به جایی است که ۱۳ رجب به عنوان روز مدد و مددکاری انتخاب شده است.

روحانی با تشکر از تلاش‌های مددکاران و کسانی که در این عرصه مشغول به کار هستند، در بخش دیگری از سخنان خود گفت: نهادهای دولتی و شبه دولتی و نهادهای عمومی باید بدانند که یک گروه داوطلب مردمی وقتی وارد کار شود کار را بهتر انجام می‌دهد و ما باید زمینه را برای فعالیت آنها فراهم کنیم و در واقع کار را به مردم بسپاریم تا مردم با عشق و علاقه و توانمندی خود مشغول به فعالیت شوند.

رییس جمهور با تاکید بر این که باید زمینه را برای فعالیت سازمان مردم نهاد فراهم کنیم، اظهارکرد: ما مردم خیر فراوان داریم. اینجا ایران و پایگاه اسلام و خاندان رسالت است. و سرزمینی است که مردم آن به امیرالمومنین(ع) عشق و علاقه دارند. مردم ما برای کارهای خیر و بر عهده گرفتن امور آمادگی دارند و ما باید شرایط و زمینه را آماده کنیم تا مردم هر چه بیشتر به خلق و خوی دیرینه خود یعنی مددکاری و کمک به دیگران برگردند.

حسن روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این که با شعر و شعار استقلال و عزت درست نمی‌شود با فریاد و هوچی بازی عظمت مملکت درست نمی‌شود، گفت: ملت ما، ملت بزرگی است و فراز و نشیب‌های مختلفی را پشت سر گذاشته سختی‌های فراوانی را دیده است و در واقع ملتی است که راه استقامت و ایستادگی را برگزیده است و پیرو خاندان رسالت است و به این موضوع افتخار می‌کند. به یاد روزهای شادمانی خاندان رسالت، خندان است و در روز شهادت آنها گریان است.

روحانی با بیان این که ما نیاز به کار، تلاش و فعالیت بیشتری داریم، تصریح کرد: من کاملا به آینده این کشور امیدوارم. ملت ما از مشکلات نمی‌هراسند، ولی در نظر گرفتن یک نکته ضروری است و آن این است که راهی را انتخاب کنیم که به اهداف بلند خود دست پیدا کنیم و در واقع باید حواسمان را جمع اهداف بلند خود کنیم و این که می‌خواهیم چه کار کنیم. حاشیه‌سازان نباید حواس ما را پرت کنند و مسیر ما را منحرف کنند.

وی ادامه داد: در مسیر راه ممکن است آدمی به سه راه و چهار راه برسد، اما باید چراغ راهنما درست علامت بدهد تا راه درست را انتخاب کنیم. باید نقشه راه پیش پای ما باشد و بدانیم که از کدام جاده باید برویم اگر راه طولانی را طی کنیم و بعد بفهمیم که خطا بوده است این رفت و برگشت برای مردم هزینه دارد.

به گزارش ایسنا، رییس جمهور در ابتدا سخنان خود در جشن بزرگداشت روز مددکار با تبریک میلاد حضرت علی (ع) گفت: ایشان بهترین شاگرد مکتب نبوی بودند و ما کلمه مدد و مددکار را همیشه در کنار نام مولایمان یاد گرفته‌ایم. هر وقت مشکل داشته‌ایم گفته‌ایم یا علی مدد و در واقع آموخته‌ایم که بزرگترین مددکار تاریخ مولایمان حضرت علی (ع) بوده و هست.

رییس جمهور ادامه داد: او بود که هیچ شبی سر به بالین استراحت نگذاشت مگر این که مطمئن شود فقرای شهرش در کوچه‌های مدینه و یا کوفه غذا به دست آنها رسیده است. هیچ شبی آرام نگرفت، مگر آن که قبل از آن بچه‌های یتیم خانواده‌های کوفه و مدینه را آرام کرد.

رییس جمهور با بیان این که علی (ع) یعنی مدد تاریخی، یعنی آرامش بشریت و آ‌رامش همه انسانها ادامه داد: مددکاری از داوطلبی آغاز می‌شود و شغلی نیست که کسی به خاطر دستمزدش یا مزایایش آن را برگزیده یا انتخاب کرده باشد. مددکاری شغلی است که از عشق آغاز می‌شود، عشق به بشریت و انسان‌ها. عشق به آنهایی که در زندگی عادی و روزمره خود نیاز به کمک و مدد دارند.

رییس جمهور ادامه داد: آنها ناچار هستند که مددجو باشند و ما باید مددکار آنها باشیم. هر کاری که انسان خود داوطلب می‌شود و در انجام آن پیش قدم می شود هیچ کس جز خداوند نمی‌تواند ارج و مزدش را بدهد؛ آنهایی که داوطلب هستند و خود به صحنه می‌آیند دارای جایگاه رفیعی هستند.

رییس جمهور با بیان این که خداوند انسان‌ها را متفاوت آفرید، گفت: تفاوت غیر از تبعیض و بی‌عدالتی است در تفاوت بروز و ظهور استعدادها آغاز می‌شود و زیبایی‌ها و تنوع‌ها به چشم می‌خورد و با این تنوع‌ها همه ما را مورد امتحان قرار داده است. مثلا یکی نیاز دارد و یکی باید نیاز را برآورده کند کیست که نیاز نداشته باشد؟

رییس جمهور تصریح کرد: مددجو نیاز به مددکار دارد و مددکار نیز نیاز به مدد کردن دارد و کسانی که در این کار هستند و در این راه فعالیت می‌کنند، می‌بینند که مدد کردن و مددکاری چه لذت بزرگی دارد و در آنجاست که آدم احساس می‌کند که مسوولیت انسانی و وظیفه اخلاقی خود را انجام داده است. انسان جایی که مدد می‌کند این حس برای او ایجاد می‌شود که به یک وظیفه بزرگ اسلامی و انسانی انجام داده است.

رییس جمهور با تاکید مجدد بر این که مددجو نیاز به مدد و مددکاری دارد و مددکار نیاز به مدد کردن تا حس مسوولیتش اشباع شود، گفت: خداوند انسان‌ها را به گونه‌ای خلق کرده که به یکدیگر نیاز داشته باشند . جهان و جامعه، جامعه مددجویی و مددکاری است و همه باید به هم مدد کنیم.

حسن روحانی افزود: نکند در یک فضایی قرار بگیریم که به جای مددکاری به دیگران، آزاردهی به دیگران جزء افتخارات فردی یا گروهی قرار بگیرد. البته، کم پیدا می‌شود آدم‌هایی که با زبان خود نیش می‌زنند و بعضا از این کار لذت می‌برند در واقع اینها بیمار هستند و نیاز به مددکاری دارند باید دست آنها را بگیریم.

پیش از صحبت‌های رییس جمهور در این مراسم علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی در این مراسم به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در حوزه مددکاری و تلاش‌ برای ارتقاء وضعیت آنها، خطاب به رییس جمهور گفت: نگاه رفاهی و اجتماعی شما، نگاه اعتقادی و برخواسته از آموزه‌های دینی است.

همچنین در این مراسم گروهی از معلولان کم توان ذهنی از گرگان به اجراء برنامه پرداختند یکی از این مددجویان خطاب به رییس جمهور گفت: آقای رییس جمهور معلولان را دریاب واز معلولان جامعه ایرانی حمایت کن.

وی با تبریک روز پدر و تولد حضرت علی (ع) به رییس جمهور گفت ما امیدواریم که شما موفق شوید و از شما خواهش می‌کنیم که معلولان را دریابید.

یکی دیگر از معلولان در این مراسم با تبریک روز پدر به رییس جمهور گفت: دعا می‌کنم که امام زمان (عج) حافظ شما باشد.

در این مراسم ۵ نفر از مددکاران و خیرین فعال در این زمینه با حضور رییس جمهور، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان بهزیستی مورد تقدیر قرار گرفتند.

در این مراسم که با حضور تعدادی از مددکاران برگزار شده، حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهور، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، هاشمی، رییس سازمان بهزیستی و سماوی، رییس مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری حضور داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *