• تیر ۳۱, ۱۴۰۳ ۰۶:۴۶

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

دقیق ترین کیت تعیین هویت در ایران ساخته شد

Byrotitr

مه 19, 2014

روتیتر:محققان ژنتیک کشور موفق به ساخت کیت تعیین هویت انسان با نقاط ژنتیکی کاملا منحصر به فرد و کیت تعیین هویت اجساد با گذشت سال‌ها سال از مرگ با بررسی نمونه‌های ژنتیکی تخریب شده شدند.

 به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر،به نقل از ایسنا  دکتر سیروس زینلی، دبیر علمی اولین کنگره بین‌المللی و سیزدهمین کنگره ژنتیک ایران که در آستانه برگزاری این کنگره سخن می‌گفت خاطرنشان کرد: تعیین هویت انسان در کشور ما در سازمان پزشکی قانونی، نیروی انتظامی، مرکز نور – برای تعیین طرحواره خانواده های معظم شهدا جهت شناسایی ژنتیک شهدای تفحص شده- و آزمایشگاه های ژنتیک استفاده می شود. در حال حاضر در کشور اغلب از کیت تهیه پروفایل موسوم به آیدنتیفلر ساخت شرکت ABI آمریکا استفاده می شود

وی خاطرنشان کرد: محققان شرکت دانش بنیان زیست فناوری کوثر به تازگی موفق به ساخت کیت تعیین هویتی شده اند که از نظر محل مورد بررسی شباهت زیادی به کیت آمریکایی دارد ولی از هیچ پرایمر یا رنگ مشابه در آن استفاده نشده و تعداد محل‌های بررسی در آن از کیت خارجی بیشتر است.

زینلی تصریح کرد: با استفاده از این کیت، امکان تعیین هویت افراد از روی خون، تار مو، بزاق و سایر نمونه های زیستی فراهم می شود که در شناسایی مجرمان، تعیین هویت قربانیان سوانح، تایید نسبت‌های خانوادگی و … قابل استفاده است. آزمایش‌های انجام شده بر روی کیت حاکی از کارایی بالای آن در زمینه تعیین هویت و انگشت نگاری ژنتیکی تشخیصی است. نام این کیت را IRFiler گذاشته اند که IR مخفف جمهوری اسلامی می باشد.

وی خاطرنشان کرد: محققان این واحد زیست فناوری همچنین موفق به ساخت کیت تعیین هویت انسانی خاص برای استفاده از نمونه های تخریب شده مثل استخوان شدند که در تشخیص هویت شهدای جنگ تحمیلی و فوت شدگانی که با گذشت سالها از مرگشان نمونه های محدودی مثل تکه ای استخوان از آنها پیدا می شود کاربرد دارد. کیت‌های معمول مثل Identifiler در تعیین طرحواره استخوان شهدا و نمونه های تخریب شده دیگر کارایی ندارد و برای این منظور از کیت Minifiler ساخت شرکت ABI استفاده می شود.

زینلی تصریح کرد: کیت ساخته شده توسط محققان شرکت زیست فناوری کوثر که RizFiler نامگذاری شده قادر است قطعات کوچک و نمونه های نسبتا تخریب شده را به خوبی تکثیر کند. البته این کیت چه از نظر تعداد و نوع محلهای بررسی با کیت Minifiler آمریکایی فرق دارد.انتخاب محل‌های مورد بررسی به صورتی است که نتایج حاصل از این کیت که از استخوان‌های شهدای گرانقدر به دست آمده است با نتایج طرحواره خانواده های شهدا (مانند پدر، مادر و یا فرزند) قابل مقایسه و بررسی باشد.

نخستین کنگره بین المللی و سیزدهمین کنگره ژنتیک ایران، سوم تا پنجم خردادماه در مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *