• تیر ۳۱, ۱۴۰۳ ۰۶:۱۹

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

خانواده زندانی ها، زندانیان اصلی

Byrotitr

ژوئن 4, 2014

روتیتر:هدف جامعه از اعمال کیفر زندان، اصلاح، درمان و پیشگیری است. خانواده زندانیان قربانیانی هستند که پس از به زندان افتادن سرپرست آنها از کمترین حمایت برخورداربوده و با آسیب های مختلفی روبرو می شوند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر ،زمانی که شخصی اقدام به نقض قانون و ارتکاب جرم می کند به سه گروه ظلم می کند و همواره این سه گروه از عمل مجرمانه اوآسیب می بینند. مجرم در ابتدا  و بیشتر از همه با ارتکاب جرم به خودش ظلم می کند زیرا اززمان ارتکاب جرم، دیگر زندگی آرامی ندارد و دائم در دلهره و اضطراب بوده و منتظر زمانی است که شناسایی و دستگیر شود .

دومین گروهی که از عمل او آسیب جدی و دائمی و البته غیر قابل جبران می بینند خانواده، همسر و فرزندان وی هستند . سومین گروه نیز جامعه  است که به ناحق مورد ظلم و ستم مجرم واقع شده است . گفتنی است آسیبی که جامعه ازعمل مجرمانه مجرم می بینند در مواردی خیلی کمتر از آسیبی است که خود مجرم و خانواده او می بینند.

سرنوشت مجرم آنچنان با سرنوشت زن و فرزندانش به هم پیوسته و گره خورده است که محکومیت مجرم محکومیت همسر و فرزندان را هم به دنبال دارد هر چند که محکومیت آنها در حکم دادگاه ذکر نشده باشد .

مجرمان تصور باطل و غیر واقع بینانه ای از نتیجه عمل خود دارند و به اشتباه فکر می کنند که در حال خدمت به خانواده هستند. غافل از اینکه عمل آنها بدتر از خیانت به خانواده است.

تفکیک سرنوشت خانواده مجرم از سرنوشت مجرم امکانپذیر نیست. طبیعت خانواده سرنوشت آنها را به هم گره زده است. هنوز علوم انسانی و اجتماعی به آن حد از رشد و تکامل نرسیده است که بتواند در این گونه موارد سرنوشت زن و فرزند را از سرنوشت مرد خانواده جدا کند. این افراد حلقه های پیوسته به هم هستند که با به قعر چاه رفتن یکی ، آن هم کسی که سکان مالی خانواده را در اختیار دارد، بقیه نیز با او به قعر چاه سقوط کرده و نابود می شوند.

جامعه می تواند بطور موقت از طریق مددکاری های اجتماعی تدابیر مناسبی برای این خانواده ها بیاندیشد. هر چند که به واسطه کثرت اینگونه خانواده ها تدابیر فوق نمی تواند کارساز باشد و خانواده ها را بطور کامل مصون دارد.

چاره اصلی کار اصلاح سرمنشاء این مشکلات یعنی مراقبت در تربیت کودکان است تا وقتی که آنها بزرگ می شوند به سمت قانون شکنی نروند.

در چنین شرایطی ضروری است خانواده ها، پیش از اقدام به بارداری و افزودن باری به دوش جامعه، نسبت به احراز شرایط تربیت فرزند مبادرت ورزیده و پیش از ولادت هر فرزند، نسبت به افزایش آگاهی های خود برای نحوه تربیت و رشد کودکان شان اقدام نمایند.

بهره گیری از کتب و مشاوره های لازم در این زمینه می تواند کمک شایان توجهی به این افراد نموده و آنان را برای تولد و تربیت فرزندانی شایسته و ورود گران بارشان به جامعه مهیا نماید.

………..

محمدصادق باغستانی

رئیس کمیسیون ورزش، سلامت و جوانان شورای اسلامی شهر کرج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *