• خرداد ۲۸, ۱۴۰۳ ۰۰:۰۰

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

گزارش آسوشیتدپرس از اختلافات باقی‌مانده در مذاکرات هسته‌ای

روتیتر:در حالی که خبرگزاری آسوشیتدپرس دیروز با استناد به دو دیپلمات نزدیک به مذاکرات وین گزارش داده بود، مذاکره کنندگان برنامه ریزی کرده اند تا روز دوشنبه توافق هسته ای را اعلام کنند، امروز گزارش داد دیپلماتها گفتند به طرزی غیر قابل انتظار مناقشه هایی در خصوص تحقیق درباره فعالیتهای هسته ای تهران باقی مانده و این مناقشه ها برنامه‌ریزی برای نهایی ساختن توافق تا نیمه شب دوشنبه را تهدید می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری وتحلیلی روتیتر ،خبرگزاری آسوشیتدپرس امروز گزارش داد، دیپلماتها در وین گفتند دو مساله دیگر همچنان نیازمند توافق نهایی هستند که عبارتند از : خواسته ایران درخصوص برداشته شدن تحریمهای تسلیحاتی سازمان ملل و تاکید ایران بر این که هر گونه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل به منظور تصویب توافق هسته ای به شکلی نوشته شود که دیگر فعالیتهای هسته ای ایران را غیر قانونی توصیف نکند.

به گزارش آسوشیتدپرس دیپلماتها گفتند که امیدوارند، در حالی که توافق موقت لوزان نیمه شب دوشنبه به وقت وین منقضی می شود، توافق نهایی را تا پیش از پایان دوشنبه تکمیل و اعلام کنند.

با این حال این دیپلماتها هشدار دادند، تضمینی برای اعلام توافق وجود ندارد و برخی از آنها نیز گفتند، مذاکرات ممکن است به رغم عدم وجود هیچ گونه تمایلی برای تمدید چهارباره توافق موقت لوزان، به روز سه شنبه کشیده شود.

آسوشیتدپرس در ادامه می نویسد: وزرای امور خارجه کشورهای مذاکره کننده با ایران با چهره هایی عبوس از پاسخ به پرسشها درباره امکان تمدید مجدد مذاکرات خودداری کردند.

یکی از دیپلماتها گفت تاخیری که در اثر مناقشه ها به وجود آمد غیر منتظره بود و مذاکره کنندگان انتظار داشتند مناقشه ها تا اواخر یکشنبه برطرف شوند.

در این گزارش همچنین عنوان شد، موشه یعالون، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی، تهدید کرد، توافق هسته ای این رژیم را مجبور خواهد کرد “خودش از خودش دفاع کند”.

آسوشیتدپرس در حالی این گزارش را منتشر کرده که روز یکشنبه در خبری فوری اعلام کرد، دو دیپلمات حاضر در مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ در شهر وین به این خبرگزاری اعلام کردند که یکشنبه توافق مقدماتی برای معاهده تاریخی هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ حاصل شده و سپس توافق مقدماتی به منظور بررسی بیش‌تر به پایتخت‌های کشورهای مذاکره کننده فرستاده می‌شود و در صورتی که اعتراضاتی از سوی طرف‌ها در آخرین دقیقه مطرح نشود، روز دوشنبه اعلام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *