• تیر ۳, ۱۴۰۳ ۱۲:۳۱

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

روتیتر:دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان قم در گزارشی واکنش‌های مثبت مراجع تقلید در شرایط پس از جمع‌بندی برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) را منتشر کرد.

به گزارش پایگاه خبری وتحلیلی روتیتر ،در این گزارش که روز دوشنبه بر روی پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در قم قرار گرفته، آمده است: محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری طی روزهای ۲۴ و ۲۵ تیرماه گذشته با مراجع عظام تقلید در قم و مشهد دیدار کرد و در این دیدارها ضمن ابلاغ سلام دکتر حسن روحانی، گزارشی از عملکرد تیم مذاکره کننده ایران با کشورهای گروه۱+۵ و دستاوردهای آن در جمع بندی هسته‌ای ارایه کرد که بیانات و مواضع مراجع تقلید به نقل از دفاتر ایشان در خصوص تیم مذاکره کننده و جمع بندی هسته ای به شرح زیر گردآوری شده است:

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی: در قنوت نماز برای توفیق مذاکره کنندگان دعا می کردم

“این یک پیروزی بزرگ بود که در جریان آن شاهد بی اثر بودن مخالفتهای رژیم صهیونیستی و نا امیدی و سرخوردگی آنها بودیم. دنیا از این توافق استقبال کرده و این مساله ضمن اینکه بهای مخالفت با آن یا عهد شکنی را برای بدخواهان ملت سنگین کرده، به اجرای موفق این توافق نیز کمک می کند. این موضوع بسیار پیچیده و سخت بود و پیوسته در قنوت نماز برای توفیق مذاکره کنندگان و به نتیجه مناسب رسیدن مذاکرات، دعا می کردم همانطور که با تدبیر موضوع هسته ای را به سرانجام فعلی رسانده است، درباره جزییات دستاوردها و موارد توافق به مردم اطلاع رسانی شفاف کند. از سوی دیگر مدیریت توقعات مضاعفی که احیانا در نتیجه این توافق برای حل و فصل سریع مشکلات بر جای مانده ایجاد می شود، لازم است. تدبیر هوشمندانه مقام معظم رهبری و حمایت سریع و به‌هنگام ایشان مسیر را برای سربلندی نظام و مردم هموار کرد.”

آیت الله حسین وحید خراسانی: تلاش تیم مذاکره کننده هسته‌ای متعهدانه و هنرمندانه بود

“نیت دولت خدمت به مردم است و در فرصت جدیدی که بعد از توافق هسته ای ایجاد شده، مسیر خدمت باید با درایت ادامه یابد. تلاش تیم مذاکره کننده هسته ای متعهدانه و هنرمندانه بود. هیچ‌گاه دعا برای موفقیت رییس جمهور و دولت را فراموش نمی کنم.”

آیت‌الله لطف الله صافی گلپایگانی: ملت قدردان زحمات مذاکره‌کنندگان هستند

“اینجانب این توافق را به ملت رشید و شریف ایران تبریک می گویم و از زحمات تیم مذاکره کننده و هیات دولت تقدیر و تشکر می کنم. امیدوارم که این موفقیت ها در خدمت به نظام اسلامی و ملّت عزیزمان بیش از پیش ادامه یابد. الحمدلله از عنایات حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف و دعاهای متضرعانه مردم در ماه مبارک رمضان، نتایج خوبی برای کشور حاصل شد که امیدوارم آثار و فواید آن روز به روز آشکارتر شده و توفیقات خدمتگزاران به مردم بیشتر شود.

من از نتایجی که حاصل شد خوشحال هستم و مطمئنم ملت شریف ما هم خوشحالند و قدردان زحمات مذاکر‌ه کنندگان محترم می باشند. انشاء الله با توکل به خداوند و تدبیر عاقلانه، مشکلات اقتصادی و دیگر مشکلات و مسائل حل می شود.”

آیت الله سید موسی شبیری زنجانی: امیدواریم با این مذاکرات این خطر و تهدیدها برطرف شود

“تلاشهایی که دولت و تیم مذاکره هسته ای برای برطرف کردن مشکلات پیش روی کشور با نیت خالص متحمل شدند، قطعا نزد خداوند دارای اجر است. مشکلاتی که در گذشته برای ایران ایجاد شد زمینه ساز خطراتی بود که نه تنها ایران بلکه مناطق دیگر را هم تهدید می کرد. امیدواریم با این مذاکرات این خطرها و تهدیدها برطرف شود. زحمات دولت و تیم مذاکره کننده برای سربلندی کشوری انجام می شود که همه آن را کشور امیرالمومنین و اهل بیت(ع) می دانند. زحمتی که برای خداوند و اهل بیت (ع) باشد هرگز هدر نمی رود. انسان پاداش هر عمل را که برای خدا و خدایی ها انجام دهد، هم در این عالم و هم در عوالم دیگر به دست می آورد. ایران مورد عنایت اولیاء الهی است. اولیاء خدا پشتیبان کسانی هستند که برای سربلندی این کشور تلاش می کنند. ما دعا کردن برای موفقیت کسانی را که در راه خیر قدم بر می دارند وظیفه خود می دانیم.”

آیت الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی: ایستادگی تیم مذاکره کننده ستودنی است

در بحث مذاکرات که کار سخت و طاقت فرسایی بود و همه ما نگران این بحث بودیم، هم شخص رییس جمهور محترم و هم تیم مذاکره کننده، خصوصا وزیر محترم امور خارجه با تدبیر لازم کار را دنبال کردند و الحمدالله نتایج خوبی برای ملت و دولت به همراه خواهد داشت و من به سهم خود از فعالیت های صورت گرفته تشکر و قدردانی می کنم. ایستادگی تیم مذاکره کننده خصوصاً دکتر ظریف در این مدت طولانی، ستودنی است و این ایستادگی باعث شد که دنیا به منطق روشن و گفتگوی ایران تن دهد.

تندروی ها و بی تدبیری های دولت گذشته زحمات زیادی برای کشور و دولت جدید به جا گذاشت که نمونه ی آن، عملکرد دولت گذشته در زمینه سیاست خارجی و پیامدهای منفی آن بود که هم مردم و هم ما نگران بودیم و قضایا به شکلی شد که تاثیرات مخرب آن همگان را نگران کرده بود و در حال حاضر نیز آثار منفی آن در جامعه، خصوصا اقتصاد کشور و معیشت مردم پیداست. امیدواریم تلاش طاقت فرسای دولت و خصوصا وزارت امور خارجه و تیم مذاکره کننده، ثمرات خوبی برای ملت و کشور داشته باشد و مشکلات مرتفع گردد و در این رابطه همه باید شکرگزار باشیم و بدون ایرادگیری غیر منطقی از کسانی که در این راه زحمت کشیده اند تشکر و قدردانی کنیم.”

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به دنبال اظهار محبت‌های مراجع عظام تقلید نسبت به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در طول سال‌های اخیر، خصوصا در دیدار اخیر دکتر نهاوندیان با حضرات آیات وحید خراسانی، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، شبیری زنجانی و موسوی اردبیلی، دکتر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه طی نامه‌های جداگانه‌ای از رهنمودها، حمایت‌ها و دعاهای خیر آیات عظام نسبت به اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان خالصانه تشکر نمود.

دکتر ظریف در بخشی از این نامه اظهارات محبت آمیز مراجع عالیقدر تقلید را موجب دلگرمی مضاعف و امید بیشتر در مسیر احقاق حقوق ملت مسلمان و انقلابی کشورمان ارزیابی کرده است.

دکتر نهاوندیان ضمن سفر به قم و مشهد در روزهای ۲۴ و ۲۵ تیرماه با حضرات آیات وحید خراسانی، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، شبیری زنجانی و موسوی اردبیلی ملاقات نمود و گزارشی از عملکرد تیم مذاکره کننده هسته ای را ارائه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *