• خرداد ۲۴, ۱۴۰۳ ۰۰:۰۲

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

توصیه‌های آیت‌الله جوادی‌آملی به کاروان قرآنی اعزامی به حج

روتیتر: آیت‌الله جوادی‌آملی در دیدار با اعضای کاروان قرآنی جمهوری اسلامی ایران، اعزامی به حج تمتع توصیه‌هایی به این کاروان بیان کرد.
به گزارش پایگاه خبری وتحلیلی روتیتر ، پس از مراسم افتتاحیه دوره آموزشی توجیهی کاروان قرآنی ایران اعزامی به حج در ساختمان مرکزی سازمان اوقاف و امور خیریه، اعضای کاروان به سمت شهر دماوند حرکت کردند تا نماز ظهر و عصر را به امامت آیت‌الله جوادی‌آملی اقامه کنند.

پس از اقامه نماز، گزارشی از فعالیت‌های کاروان نور توسط محمدتقی میرزاجانی، مسئول دبیرخانه کمیته اعزام و سرپرست پیشین کاروان قرآنی ارائه شد.

پایان بخش این دیدار، سخنرانی آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی به عنوان ره‌توشه‌ای برای نمایندگان قرآنی کشورمان در سرزمین وحی بود.

در این دیدار آیت‌الله جوادی‌آملی طی سخنانی با اشاره به برخی از پیام‌های قرآن کریم گفت: حج، ما را به میهمانی خدا دعوت می‌کند. انسان در ماه رمضان و در ایام حج میهمان خداوند است، البته همه موجودات در هر زمان و مکان میهمان خدا هستند و حتی مار و عقرب هم میهمان خدا هستند. اما نوع این میهمانی‌ها تفاوت دارد.

وی با اشاره به تفاوت میهمانی خداوند گفت: در این میهمانی به برخی آب و نان داده می‌شود و به برخی علم و دانش. تفاوت این دو اینجاست که وقتی صحبت از علم و دانش است نام علما در کنار ملائکه برده می‌شود. این میهمانی نباید یک جانبه باشد، باید در این میهمانی شما هم چیزی به خدا بدهید تا او چند برابر شما را اجابت کند.

این مفسر قرآن کریم، شکسته شدن دل را دعوت‌نامه انسان برای خدا دانست و گفت: همان‌ طور که بیان شد میهمانی خدا یک طرفه نیست و شما هم باید خداوند را دعوت کنید، البته نیاز نیست برای خدا دعوت‌نامه بفرستید همین که دل بشکند دعوت‌نامه است و همین که شما وارد سرزمین وحی می‌شوید، سند میزبانی شماست.

آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به این‌که «خدا با همه است اما میهمان همه نیست» گفت: خدا هم با موسی بود و هم با فرعون. این که خدا با ماست شأن آور نیست بلکه آن معیت که عند‌الله باشد شأن دارد و اگر قلبی بشکند این دعوت‌نامه است. البته اصل دعوت خدا از فقرا است با این که حج افراد مستطیع قبول است اما اصل دعوت برای فقرا است و دل‌های شکسته میهمان خدا هستند.

این مرجع تقلید با توصیه به اعضای کاروان نور به تبیین دین گفت: شما قاریان باید پیام قرآن را به همه جهانیان برسانید، این که در ایام حج ثواب ببرید حداقل است و باید حج را زنده کنید و نگاهتان فراتر از ثواب بردن از مناسک حج باشد. مثلا طلبه‌ای که برای امام جماعت شدن وارد حوزه علمیه می‌شود متفاوت است با کسی که از اول برای مجتهد شدن به حوزه برود. خدا هم انسان‌های بزرگ و اهداف بلند را دوست دارد.

وی قرآن کریم را بهترین ابزار قاریان برای هدایت جامعه دانست و گفت: بدانید که ابزار خوبی در دست شماست و باید با این وسیله جامعه را به کنار سفره الله دعوت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *