• خرداد ۲۳, ۱۴۰۳ ۲۳:۱۴

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

نقایص اعلامیه حقوق بشر/ عربستان سند حقوق بشر اسلامی را نقض می‌کند

رئیس مجلس با بیان اینکه اعلامیه جهانی حقوق بشر دارای نقایصی از جمله مبانی نظری و ندیدن همه فرهنگ ها است، موارد نقض این سند را در کشورهای غربی برشمرد.

علی لاریجانی امروز در مراسم بزرگداشت روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی و اعطای دومین جایزه حقوق بشر اسلامی که در مرکز مطالعات وزارت امور خارجه برگزار شد، با بیان اینکه حقوق بشر اسلامی یکی از ارکان تمدنی امروز است، اظهار داشت: امیدوارم انگیزه های بیشتری برای تحقق مفاد اعلامیه حقوق بشر اسلامی که مواد خوبی در آن تنظیم شده، فراهم شود.

وی ادامه داد: حدود ۷۰ سال از اعلامیه جهانی حقوق بشر می گذرد و پس از جنگ جهانی دوم این ضرورت احساس شد که بر روی حقوق مشترکی تفاهم شود؛ مخصوصاً اینکه در غرب تا چند دهه پیش مسئله بردگی نیز وجود داشت و بسیاری از اقشار مانند زنان، از حق رای محروم بودند و در شرق نیز مشکلات دیگری وجود داشت.

رئیس مجلس با بیان اینکه اعلامیه جهانی حقوق بشر دارای نقایصی از جمله مبانی نظری و ندیدن همه فرهنگ ها است، خاطرنشان کرد: در عین حال باید دید که در کل، چقدر این سند محقق شده است.

لاریجانی با اشاره به تصویب سند حقوق بشر اسلامی در قاهره، عنوان کرد: نکات عمیقی در این سند هست و البته نقایصی مانند نوع مشارکت مردم در سرنوشت آنها در این سند وجود دارد که تکلیف آن روشن نیست.

رئیس مجلس با بیان اینکه امروز نمی توان گفت خشونت کمتر از گذشته شده است، به حوادث لیبی، مصر، عراق و یمن اشاره کرد و اظهارداشت: لشگر کشی های بسیاری انجام شده و همین اصولی که در نظام حقوق بشر مطرح است، در خیلی از این جنگها رعایت نشده است.

وی با اشاره به ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر و تاکید آن بر حفظ جان زنان و کودکان در جنگ‌ها، گفت: آیا این ماده در حمله عربستان به یمن رعایت می شود!؟ چند روز پیش شنیدم که ۴۰۰ بار هواپیماهای سعودی، بازارها، مساجد و خانه ها را در یمن بمباران کرده اند.

لاریجانی با بیان اینکه سند حقوق بشر اسلامی در کنار خانه خدا و در طائف بحث شده و در قاهره تصویب شده است، خاطرنشان کرد: همان کسانی که در نگارش آن نقش داشته اند، امروز جنگی را راه انداخته اند که هیچ حقی در آن رعایت نمی شود.

امریکا مفتخر به حمایت از رژیم آدم کش صهیونیستی است

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به فجایع رخ داده در فلسطین از جمله جنایت اخیر صهیونیست ها در آتش زدن یک کودک شیرخواره، اظهار داشت: امریکائیها به حمایت از این رژیم شرور و آدم کش افتخار می کنند و امنیت آن را، امنیت خود می دانند.

لاریجانی افزود: چقدر ترور انجام می دهند و چقدر ظلم می کنند؛ بنای این رژیم بر ضدیت با بشر است؛ حالا چطور امریکائیها که مدعی تمدن جدید هستند، خود را مفتخر به حمایت از این رژیم می دانند؟

وی ادامه داد: بدتر از اینها، شنودهایی است که در سطح اروپا انجام می دهند؛ وقتی از صدراعظم شنود می کنند، آیا به مردم عادی رحم می کنند!؟

رئیس مجلس با بیان اینکه امروز خشونت از شکل محدود گذشته به شیوه گسترده تبدیل شده است، به جنایت داعش در عراق اشاره کرد و افزود: برخی ها نیز با عنوان پوشش امنیت، همه گونه رفتاری را برای خود تجویز کرده اند.

لاریجانی با اشاره به ریشه این قبیل مشکلات تصریح کرد: شاید مسئله به اینجا برمی گردد که ساختار حقوق بشر به سایر بخش ها تسری نیافت و ساحت اجتماع و سیاست برداشتی از حقوق بشر نداشته اند.

وی در این رابطه گفت: در همین سند اعلامیه جهانی حقوق بشر که بر اساس حقوق طبیعی انسانها بنا شده، همه ساختارهای حقوق طبیعی نیامده است و تنها برخی از آنها را محترم شمرده اند.

لاریجانی ادامه داد: حق معنویت و تکامل اخلاقی را در این سند نمی بینیم و این یکی از نقایص آن است؛ در حوزه اقتصادی نیز تفکر سرمایه داری سود بیشتر را مبنای فعالیت می داند؛ این چطور می تواند حقوق انسان ها را تامین کند و همین است که تعارفات و مشکلات پیش می آید.

لاریجانی با بیان اینکه تئوری عدالت را از اقتصاد جدا کرده اند، خاطرنشان کرد: این تئوری می توانست حقوق طبیعی انسان ها را در حوزه حقوق بشر تامین کند؛ در حوزه اجتماعی نیز لذت بیشتر را مطرح کرده اند که این نمی تواند حقوق طبیعی بشر را تامین کند.

مشاجره هسته ای ۱۲ ساله غرب با ایران ناشی از زورگویی بود

رئیس مجلس همچنین با بیان اینکه ساحت سیاست در حقوق بشر جهانی واویلا است که قدرت را مبنای حق در نظر گرفته است، اظهار داشت: در همین بحث هسته ای ایران که در ۱۲ سال اخیر منشاء مشاجره میان ایران و کشورهای زورگو شد، پایه بحث چه بود؟ آیا ایران حق نداشت از حقوق هسته ای خود استفاده کند؟

لاریجانی اضافه کرد: وقتی ما عضو آژانس بوده و NPT را پذیرفته ایم، بنابراین از اول نیز همه این حقوقی که امروز در توافق هسته ای به رسمیت شناخته اند، برای ما وجود داشت و ایران می توانست غنی سازی و تحقیق و توسعه داشته باشد.

وی تصریح کرد: اما از زمانی که به سعدآباد آمدند تا امروز که ۱۲ سال از فشار بر ایران می گذرد و ما را تحریم کرده اند، اساس برهان آنها این بود که قدرت همه چیز را تعیین می کند و چون ما نگرانیم، شما نباید حق غنی سازی را داشته باشید.

رئیس مجلس گفت: چون ایران تبعیت نمی کرد، به این نتیجه رسیدند که باید با زور آن را تحریم کرد؛ کجای این رفتار با سند حقوق بشر سازگاری دارد؟

طویله‌ ای در کردستان عراق بهانه‌های حمله آمریکا به این کشور بود

لاریجانی همچنین به موضوع حمله امریکا به عراق اشاره کرد و گفت: کالین پاول (وزیر امور خارجه اسبق امریکا) در گزارشی که به شورای امنیت سازمان ملل داد، از مناطقی نام برد که سلاح هسته ای در آن تولید میشد و این یک فضاحت بود.

وی در این رابطه اظهار داشت: حتی شورای امنیت نیز حمله را تصویب نکرد، اما چون قدرت داشتند حمله کردند و تنها جمهوری اسلامی بود که از ملت عراق حمایت کرد و نه شرقی ها و نه غربی ها هیچ کمکی نکردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ادعای دروغ امریکائها مبنی بر وجود اماکنی برای تولید سلاح هسته ای در عراق تصریح کرد: یک بار از آقای طالبانی (رئیس جمهور سابق عراق) پرسیدم که آیا آدرس هایی که پاول داده بود را بررسی کردید؟ وی پاسخ داد که برخی مناطق را بررسی کردیم و یک مورد از آنها در کردستان عراق یک طویله بود که به نام مرکز ساخت سلاح هسته ای به شورای امنیت ارائه کرده و به عراق حمله کردند!

جای خالی مشارکت سیاسی مردم در سند حقوق بشر اسلامی

وی در ادامه با ابراز نگرانی از اینکه ممکن است سند حقوق بشر اسلامی نیز به وضعیت اعلامیه جهانی حقوق بشر دچار شود گفت: این نگرانی به دلیل آن است که امروز هیچ تحرکی را در بحرین و یمن به وجود نیاورده است.

لاریجانی تاکید کرد: نمی خواهم ناامیدانه صحبت کنم، اما جا داشت که دولت ها به این سند ارزشمند که بر مبنای حقوق طبیعی تنظیم شده، تمسک بیشتری داشته باشند.

وی با تاکید بر ضرورت شکل گیری وفاق در بین ملل اسلامی برای مطرح کردن این سند به عنوان یک مطالبه عمومی اظهار داشت: امروز سطح فکری جوامع اسلامی بالاتر رفته و انقلاب های عربی نیز ناشی از همین بوده است، اما این باید به یک خواسته عمومی برای تغییر رفتار دولت ها تبدیل شود.

وی با بیان اینکه امروز شرایط دنیا در زمینه حقوق بشر امیدوارکننده نیست، گفت: اگر بتوانیم بر روی مسئله حقوق بشر اسلامی در بین ملل اسلامی کار کنیم، تحول بزرگی ایجاد می شود.

لاریجانی با بیان اینکه در این سند در رابطه با مشارکت مردم چیزی دیده نمی شود، افزود: اگر این مسئله ترویج شد یا مردم احساس کردند که در سرنوشت اجتماعی و سیاسی خود مشارکت دارند، آن وقت انگیزه ها برای تغییر ایجاد می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در چنین شرایطی وقتی کسی رئیس جمهور کشوری می شود و می خواهد یک یا دو دهه یا سه دهه باقی بماند، معلوم است که این دیگر طبیعی نیست؛ ما که دو دوره ریاست جمهوری داریم مدام خدا خدا می کنیم که تنوعی ایجاد شود، حالا چطور یک نفر سی سال رئیس جمهور یک کشور است و باز هم می خواهد بماند؟ این نشان می دهد که ساختارهای امنیتی آنها زور می گوید و این باعث می شود که انگیزه های مردم برای مشارکت در سرنوشتشان کم شود، لذا این نقص باید در این سند جبران شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مسیر بیداری در بین جوانان و تحصیل کرده ها در عالم اسلام کاملا مکشوف است و این یک نقطه امیدواری برای جهان اسلام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *