• خرداد ۲۷, ۱۴۰۳ ۲۲:۵۶

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

ظریف:انتخابات طرف مقابل را پای میز مذاکره آورد

روتیتر:وزیر امور خارجه کشورمان اظهار کرد: برخی می‌گویند تحریم‌ها ایران را پای میز مذاکره آورد در حالی که این انتخابات بود که طرف مقابل را پای میز مذاکره آورد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر ، محمدجواد ظریف در مراسم روز خبرنگار که با عنوان “روزی برای خبرنگار” با همکاری وزارت ارشاد در تالار وحدت برگزار شده بود با تبریک روز خبرنگار،گفت : در اینجا یاد و خاطره شهید صارمی و ۸ شهید وزارت امور خارجه را که در مزار شریف توسط طالبان به شهادت رسیدند گرامی می‌دارم.

وی با بیان این‌که خبرنگاران نشان دادند که از دیپلمات‌ها زرنگ‌تر هستند وگرنه امروز باید روز دیپلمات می‌بود، ادامه داد: البته این روز گوارای وجود شما همه خبرنگاران و اصحاب رسانه باشد.

ظریف با بیان این‌که اصحاب رسانه و خبرنگاران یکی از ارکان مهم مردم‌سالاری هستند و دارای شأن و مقام والایی هستند، تصریح کرد: برای ما باعث افتخار است که در تعامل و تماس با این عزیزان باشیم و با آنها ارتباط خوبی داشته باشیم.

وی با اشاره به شعر طنزی که مجری این برنامه در ارتباط با نتایج مذاکرات خواند، گفت: بعد از مذاکرات هسته‌ای دندان‌هایمان ، ما را گرفتار کرده و ببخشید که با قیافه کمی عجیب و غریب در میان شما هستم و کمتر می‌خندم.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به نکات طنزی که این روزها در فضای مجازی در ارتباط با مذاکرات هسته‌ای مطرح می‌شود و با استقبال از آنها، افزود: ما از مطالبی که به طنز در مورد ما گفته می‌شود استقبال می‌کنیم و دقیقاً یادم نمی‌آید که کدام مطلب بیش از همه باعث ایجاد وجد برای ما شد، البته آنچه که بیشتر از هر چیز ما را به وجد می‌آورد مردم و شادی آنهاست.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این‌ که ما خود را مدیون این مردم می‌دانیم و امیدواریم که بتوانیم به عنوان کارگزاران این ملت خدمت شایسته‌ای به آنها داشته باشیم در مورد علی جنتی وزیر ارشاد نیز گفت: من اگر این کار را نداشته باشم هیچ شغل دیگری نمی‌توانم داشته باشم. مگر این‌که در دانشگاه در همین حوزه تدریس کنم ولی آقای جنتی سابقه طولانی در امر سفارت داشتند و می‌توانند غیر از این‌که وزیر ارشاد باشند وزیر امور خارجه و وزیر کشور باشند و یا حتی می‌توانند به حوزه بروند و در آنجا تدریس کنند و البته چند جای دیگر.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور با بیان این‌که مذاکرات دشواری را با هم پشت سر گذاشتیم و در داخل سالن‌های مذاکره روزهای سختی را داشتیم، ادامه داد: گاهی اوقات فکر می‌کنم که اهالی رسانه روزهای سخت‌تری را پشت سر گذاشتند چرا که ما حداقل می‌دانستیم چه خبر است ولی آنها نمی‌دانستند و دائم منتظر بودند که وزیری و یا مقامی از سالن مذاکرات خارج شود و اطلاعاتی را در اختیار آنها قرار دهد.

ظریف با تشکر مجدد از خبرنگاران ادامه داد: هرچه به پایان مذاکرات نزدیک‌تر شدیم به همت خود دوستان توانستیم یک تلاش و حرکت بهتری را در ارتباط با دیپلماسی عمومی و ارائه اطلاعات به جامعه و مردم انجام دهیم و تصویر خوبی از دیدگاه‌ها و گرایش‌های جمهوری اسلامی ایران به جامعه بین‌المللی و افکار عمومی دنیا ارائه کنیم که این یک تحول و پیشرفت خوبی بود.

وزیر امور خارجه در همین چارچوب ادامه داد: در این فرآیند شاهد این بودیم که همزمان با پیشرفت مذاکرات تلاش برای ارائه تصویری بهتر و شفاف‌تر بیشتر می‌شد. البته در زمینه اطلاع‌رسانی در دوران مذاکرات نه به دلیل کم‌کاری رسانه‌ها بلکه به دلیل محدودیتی که وجود داشت شاید نمی‌توانستیم خیلی شفاف برخورد کنیم و شرایط مذاکرات ما را ناگزیر می‌کرد که به صورت محرمانه در مورد برخی از نکات مذاکره کنیم. البته این محدودیت‌ها و مشکلات هرچه ما بیشتر به سمت پایان مذاکرات نزدیک شدیم وضعیت بهتری پیدا کرد.

ظریف با بیان این‌که در جریان مذاکرات آن چیزی که بسیار تعیین کننده است علاوه بر متن مذاکرات تصویری است که به بیرون ارائه می‌شود در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به تغییرات نظام قدرت در عرصه بین‌المللی، خاطرنشان کرد: برای ورود به بازی قدرت دیگر فقط اهرم قدرت سیاسی،‌ نظامی و اقتصادی کارآیی ندارد بلکه در کنار آن باید به مولفه مهمی با عنوان قدرت معنایی یا قدرت نرم نیز توجه کنیم. این موضوع یعنی قدرت نرم یک عنصر مهم است که می‌تواند به کشورهایی مثل ما که از نظر قدرت نظامی و سیاسی در سطح میانی هستیم کمک کند که در عرصه رقابت جهانی حضوری فعال‌تر و جدی‌تر داشته باشیم و این یک پدیده خرسند است.

وزیر امور خارجه کشورمان به تشریح اهمیت دیپلماسی عمومی پرداخت و افزود: هدف از مذاکرات و استقامت مردم فقط حفظ و نگهداری از دستاوردهای علمی، فناوری و هسته‌ای نبود بلکه آن چیزی که خط قرمز در این مذاکرات بود ، حفظ عزت و در واقع سربلندی مردم ایران بود. هدف از بیش ۱۲ سال مقاومت و سال‌ها ایستادگی در برابر فشارها و از جمله ایستادگی در برابر صدام و اقدامات سبوعانه که انجام داد و ملت ایران هیچ‌گاه اقدام به مقابله به مثل نکرد این بود که اثبات کنیم که یک ایرانی را نمی‌توان تهدید کرد. در واقع هدف این بود که به دنیا نشان دهیم که این مردم در برابر فشار، تحمیل، زور و در برابر جنگ هشت ساله و استفاده دشمن از سلاح شیمیایی ایستادند بدون عبور از خط قرمزها و رعایت مبانی اخلاقی تا به جهانیان نشان دهد که باید با احترام و تکریم با ملت ایران رفتار کنند و این ملت با جدیت، عقلانیت و منطق در پای میز مذاکره حاضر می‌شود و از مسیر گفت‌وگو به اهداف خود می‌رسد.

وی تأکید کرد: هدف مردم و رهبری معظم انقلاب از این ایستادگی‌ها این بود که به جهانیان نشان دهند که مردم ایران در برابر فشارها خم نمی‌شوند، می‌ایستند و مقاومت می‌کنند تا کسانی که به آنها فشار می‌آورند با زبان تکریم و احترام با آنها صحبت کنند.

ظریف در ادامه سخنان خود در جمع خبرنگاران و اهالی رسانه، افزود: برخی می‌گویند تحریم‌ها ایران را پای میز مذاکره آورد در حالی که این انتخابات بود که طرف مقابل را به پای میز مذاکره آورد.

وی با اشاره به تحریم‌های ظالمانه دشمنان علیه ملت ایران، اظهار کرد: آنها حتی دارو را نیز تحریم کردند به خاطر تحریم‌هایی که بر جریان مبادلات بانکی بسته بودند. حتی به خاطر این موضوع از نظر دادن بر روی نتایج آزمایش یک بچه سرطانی خودداری می‌کردند. ولی اینها مردم ما را پای میز مذاکره نبرد. مردم ما پای میز مذاکره بودند. آنچه که طرف مقابل را پای میز مذاکره آورد انتخابات بود. انتخابات نشان داد که تحریم‌ها باعث ایجاد فاصله بین مردم و حاکمیت نمی‌شوند. ۷۳ درصد از مردم پای صندوق‌های رأی آمدند و نشان دادند که می‌خواهند آینده خود را بر اساس اعتماد به حاکمیت بنا کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: رهبری در آن موقع گفتند که رأی مردم حق‌الناس است و این سخن معلم روابط بین‌الملل و حقوق بشر یک حرف به یاد ماندنی است و مردم را پای صندوق‌های رأی آورد.

ظریف با بیان این‌که آنچه که نشان خواهد داد ما در این مذاکرات به اهداف خود رسیدیم بحث گفتمانی است که ارائه می‌شود ، تصریح کرد : ما در این دعوای گفتمانی نشان دادیم که بر اصول خود پافشاری کردیم و از مواضع خود عقب‌نشینی نکردیم.

وی با اشاره به این‌که آمریکایی‌ها می‌گویند که بیشترین دستاورد تحریم ‌برای آنها این بوده که ۴ مسیر ایران به بمب هسته‌ای را بسته‌اند ادامه داد: غافل از این‌که مسیر ایران جهت حرکت به این موضوع را مبنای اعتقادی ما بسته است و این‌که مسیر ایران را بزرگ منشی ایرانی بسته است و کسی در ایران به دنبال بمب اتم نبوده است.

وزیر خارجه کشورمان در ادامه با بیان این‌که اگر مذاکرات هسته‌ای درباره بازماندن یا نماندن فردو، آب سنگین ماندن یا نماندن راکتور اراک، تعداد سانتریفیوژ‌ها یا نوع سانتریفیوژهایی که در تحقیق و توسعه باید روی آن کار کنیم که IR-1 که برای ۴۰ سال پیش است یا IR-8 به همه این خواسته‌ها رسیدیم، گفت: فردو باقی ماند، بیش از پنج هزار سانتریفیوژ را داریم و اراک آب سنگین ماند و نیز روی نسل پیشرفته IR-8 کار خواهیم کرد. اما با این همه مذاکرات پیرامون این مباحث نبود بلکه بر سر آن بود که به دنیا ثابت کنیم که یک ایرانی را نمی‌توان تهدید و به آن فشار و تحریم را تحمیل کرد. در مذاکرات هسته‌ای این گفتمان دنبال شد.

ظریف افزود: مسئولان مذاکرات و نیز کسانی که در حوزه اطلاع رسانی فعالیت می کردند نیز بر همین مبنا کار را دنبال کردند و خدمت بزرگی به گفتمان انقلاب اسلامی که مبتنی بر اعتماد به نفس بود را پیاده ساختند.

وی با اشاره به تبلور خودباوری و اعتماد به نفس در فرمایشات رهبری در رابطه با مذاکرات هسته‌ای گفت: با این وجود نمی‌دانم چرا گروهی تلاش دارند مردم ما را ضعیف نشان دهند. اینکه از صحبت‌های رییس جمهور آمریکا که اعلام می‌کند “اگر در توان داشتم اجازه نمی‌دادم یک پیچ و مهره صنعت هسته‌ای ایران باقی بماند اما نمی توانم” کدام بخش را بخش اول یا بخش پایانی را تیتر کنیم، نشان دهنده توان ملی ما است. کدام یک از اینها گفتمان انقلاب اسلامی و استکبار ستیزی را نشان می‌دهد. این یک واقعیت است که همه قدرت‌ها در برابر اراده ملت ‌ها ناگزیر از تسلیم هستند ودرباره ایران این اتفاق در بحث هسته‌ای افتاد.

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به انتشار مقاله‌ای در روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز که به هفت مورد از پیروزی ‌ایران در بحث هسته‌ای در مقابل آمریکا اشاره کرده است اظهار کرد: من هیچ وقت ادعا نکردم که توافق وین یک توافق یک طرفه است بلکه همواره گفته‌ام این یک توافق دو طرفه است چرا که اگر یک طرفه بود توافق نبود. یکی از مواردی که در این مقاله برشمرده شده است اشاره به این دارد که مردم ایران برای رسیدن به اهدافشان مقاومت کردند و این پیام انقلاب اسلامی است و دوستان نباید به خاطر اهداف سیاسی و داخلی این پیام مردم ایران را از بین ببرند.

وی تصریح کرد: امروز در دنیای جهانی شده نمی‌توانیم مخاطبان خود را انتخاب کنیم. حرف‌های من در اینجا، یا یک مسجد یا در سازمان ملل در فاصله کوتاهی تبدیل به خبر می‌شود. امروز هر حرف و مقاله، نوشته و برنامه خبری همزمان برای همه منتشر و پخش می‌شود و به عنوان یک منبع تحلیل و تصمیم‌گیری گفتمانی است. بنابراین ضرورت دارد افرادی مثل ما (مسئولان) به حرف‌هایمان توجه کنیم و نیز اهالی قلم و تحلیل و رسانه هم که امروز انواع مختلف دارند باید به این مساله توجه کنند که هر یک از آن‌ها آنچه را که منتشر می‌کنند همزمان ابعادی بین‌المللی پیدا می‌کند و می تواند آنچه به عنوان یک پیروزی گفتمانی در انقلاب اسلامی ایجاد شده است را مستحکم کرده یا خدشه دار کند.

به گزارش ایسنا، قبل از حضور ظریف بر روی سن برای ایراد سخنرانی کلیپی از گفت‌وگو با خبرنگاران مختلف در رسانه‌ها پخش شد که برخی از آن‌ها نکات جالبی را در ارتباط با ظریف بیان کردند.

یکی از خبرنگاران خطاب به ظریف گفت امکان دارد که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای تان را مدتی به وزارت ارشاد یا وزارت کار قرض دهید تا آن‌ها با قوه قضاییه در ارتباط با بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران گفت‌وگو کنند.

خبرنگار دیگری که تمایل داشت با ظریف مصاحبه کند گفت ظریف ترکیبی از محمد علی فروغی، احمد قوام و مصدق است،البته امیدوارم این حرف من برای آقای ظریف بد تمام نشود.

یکی دیگر از روزنامه‌نگاران با اشاره به توانمندی ظریف در عرصه دیپلماسی و اخلاق نیکوی او به شوخی گفت که حیف است وزیری با این همه کمالات اضافه وزن داشته باشد.

یکی از زنان خبرنگار که او نیز به مانند برخی دیگر از خبرنگاران مصاحبه شونده تمایل داشت با ظریف گفت‌وگو کند در پاسخ به این سوال که دوست داری چه هدیه‌ای به ظریف بدهی تاکید کرد که برای حفظ محیط زیست دوست دارم به او یک موتورسیکلت برقی دهم.

خبرنگار دیگری ابراز تمایل کرد که به ظریف پراید دهد با خنده از زبان ظریف گفت که “هیچ وقت یک ایرانی را تهدید نکنید”.

یکی از خبرنگاران اعلام کرد که دوست داشت با محمود احمدی‌نژاد مصاحبه کند و از او بپرسد که ” چه شد که این‌طور شد” البته خبرنگار دیگری در این ارتباط گفت از احمدی‌نژاد هر سوالی بپرسی، در پاسخ خواهد گفت که نظر شما چیست؟”

روزنامه ‌نگاری دیگر با ابراز تمایل برای مصاحبه با اوباما و توصیف کردن او به عنوان “دشمن محبوب من” اظهار کرد: دوست داشتم از او بپرسم که چگونه با تناقض اسم و فامیلش “حسین باراک اوباما” کنار می‌آید.

برخی از خبرنگاران در پاسخ به این سوال که اگر علی جنتی جای محمد جواد ظریف بود چه اتفاقی می‌افتاد گفتند: احتمالا روابط فرهنگی ما بر روابط خارجی ما می‌چربید.

به گزارش ایسنا‌، در جریان این برنامه یکی از حاضران در این مراسم که بنری در دست داشت و بر روی آن به چند زبان توافق هسته‌ای را تبریک گفته بود با وجود ممانعت محافظان به روی سن آمد و بنر را به محمد جواد ظریف نشان داد و پس از آن نیز با اصرار نزد ظریف رفت و دقایقی با او صحبت کرد که این موضوع با تشویق حاضران در مراسم همراه بود.

یکی از نکات جالب این برنامه حضور رضا رفیع به عنوان مجری این مراسم بود که اجرایی “طنازگونه یا همان طنزگونه” را داشت. او در جریان اجرای خود چندین بار اشعاری به طنز با محوریت مذاکرات هسته‌آی و پیامد‌های آن در جامعه و هم‌چنین شخصیت ظریف و اشتون خواند.

در این مراسم همچنین کلیپی که حضور خبرنگاران در مذاکرات اخیر هسته‌ای در وین را نشان می‌داد به نمایش در آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *