• خرداد ۲۳, ۱۴۰۳ ۲۲:۴۱

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

شهرداری کرج آماده همکاری به منظور مرمت کاخ مروارید است

روتیتر: مدیر منطقه ۱۲ شهرداری کرج از اهتمام ویژه مدیریت شهری به منظور همکاری در راستای مرمت و بازسازی کاخ مروارید خبر داد و آن را عامل توسعه اقتصاد سبز و گسترش صنعت گردشگری دانست.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر ،مجید کمالی نژاد عنوان کرد: یکی از فرصت های این منطقه کاخ تاریخی مروارید است که در این خصوص شهرداری کرج با نهادهای ذیربط برای توسعه و نگهداری آن به توافق رسیده اند. آمادگی داریم با همکاری سازمان میراث فرهنگی بتوانیم ضمن مرمت و بازسازی این مجموعه، آن را برای توسعه گردشگری در استان البرز فعال کنیم.

وی با اشاره به اینکه کاخ موزه مراورید شرایط خوبی نداشته و در حال تخریب است، گفت: تاکنون برای بازسازی کاخ مروارید هیچ گونه اقدامی صورت نگرفته که علاوه بر فرسایش کاخ موزه، در صورتی که شهرداری اهتمام نداشته باشد، فضاهای سبز این مکان نیز از بین می رود. در صورتی که شهرداری اعتقاد دارد که از این مکان باید به عنوان یک سرمایه ملی به طور مطلوب محافظت شود.

مدیر منطقه ۱۲ شهرداری کرج با تاکید بر اینکه تا حدود زیادی ساخت و سازهای غیرمجاز را در حوزه کاری خود متوقف کرده ایم، گفت: برای پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز تیم های نظارتی در منطقه فعالیت دارند.

این مسئول شهری با اشاره به وضعیت درآمدی منطقه ۱۲ این کلانشهر در سال جاری، خاطر نشان کرد: درآمدهای شهرداری از محل ساخت و ساز های مجاز و صدور پروانه است اما رکود در ساخت و ساز سبب کاهش درآمد شهرداری شده است. به طور متوسط از ابتدای سال جاری تاکنون ماهانه حدود شش پروانه ساخت و ساز در این منطقه صادر شده است.

این مسئول با اشاره به بازار مسکن در این منطقه، اظهار کرد: گر چه اکنون برای کسب پروانه از سوی شهروندان استقبال کمی صورت می گیرد، اما نسبت به ساخت و سازهای غیر مجاز در این منطقه بیشتر از پیش سخت گیری می شود.

کمالی نژاد با بیان اینکه این منطقه دارای اراضی حریمی زیادی است، اضافه کرد: ۱۴هزار متر از زمین های حریم منطقه ۱۲ شهرداری کرج که از قبل در آن اقدام به کشاورزی می شد، توسط شهرداری خریداری می شود.

وی با بیان اینکه دو قطعه زمین که هر کدام ۱۴ هزار مترمربع مساحت دارند، در این منطقه وجود دارد که خریداری آن به صورت تهاتر در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفته و در سه سال آینده این اقدام صورت می گیرد، یادآور شد: در سال جاری ۷۰ میلیارد ریال در منطقه هزینه تملک بوده و این در حالی است که شهرداری هیچ گونه درآمد دولتی ندارد.

وی با اشاره به فعالیت منطقه اقتصادی ویژه پیام در حوزه جغرافیایی منطقه ۱۲ شهرداری کرج، اظهار داشت: فعالیت منطقه پیام به لحاظ درآمدی نفعی برای شهرداری این منطقه نخواهد داشت و از پرداخت عوارض معاف است. زیرساخت های این منطقه اکنون در حال شکل گیری است که البته بر اساس اصول شهرسازی پیش می رود.

این مسئول ادامه داد: در اراضی ستاد ساماندهی یک پارک هفت هکتاری در حال ساخت است، همچنین سال گذشته یک پارک ۲٫۵ هکتاری در این منطقه به بهره برداری رسید. سرانه فضای سبز با توجه به جمعیت این منطقه حدود هفت مترمربع است که به سرانه های کشوری نزدیک است.

مدیر منطقه ۱۲ شهرداری کرج اعتبارات سال جاری این منطقه را ۶۸۰ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: ۵۳۰ میلیارد ریال نقدی و مابقی بودجه این منطقه تهاتری است. طرح تفصیلی برای این منطقه در سال ۸۸ تهیه شده که مغایرت هایی داشته و اکنون مورد بازنگری قرار گرفته است. در طرح تفصیلی جدید توسعه و بهسازی شهرها بر عهده مسکن و شهرسازی است و در تصمیم گیری ها ایفای نقش با آنان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *