• تیر ۳, ۱۴۰۳ ۱۲:۵۷

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

روتیتر: یکی از اسطوره‌های ارتش شوروی در جنگ جهانی دوم، زنی تک‌تیرانداز است؛ «لیودمیلا فرادید پاولچنکو» که در تاریخ جنگ جهانی دوم از او با القابی چون بانوی مرگ یاد می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر ، روزنامه ایران در ادامه آورده است: لیودمیلا یکی از پنج تک‌تیرانداز تاریخ معاصر و برترین زن تک‌تیرانداز بود. او که در شهر «بیلا تسرکفا» در اوکراین متولد شده بود به خاطر علاقه به تیراندازی از نوجوانی در یک باشگاه تیراندازی ثبت‌نام کرد و در آنجا مشغول به تمرین شد.

در سال ۱۹۴۱ پس از حمله آلمان به شوروی او که ۲۴ سال سن داشت و دانشجوی رشته تاریخ در دانشگاه «کیف» بود به طور داوطلبانه به ارتش پیوست و به یکی از دو هزار تک‌تیرانداز زنی تبدیل شد که در ارتش سرخ خدمت می‌کردند.

لیودمیلا از معدود زنانی هم بود که توانست زنده بماند و پایان جنگ را ببیند. در تاریخ نقل شده است که «بانوی مرگ» در نخستین درگیری خود در جریان نبرد «اودسا» طی دو ماه و نیم، ۱۸۷ سرباز آلمانی را کشت و خیلی زود نامش در جبهه متفقین پیچید.

او تا پایان جنگ این رقم را به ۳۰۹ نفر رساند. بانوی مرگ در آن زمان مانند بیشتر تک‌تیراندازان از یک تفنگ نیمه‌اتوماتیک «اس وی تی ۴۰» استفاده می‌کرد و آنقدر در تیراندازی ماهر بود که ۳۰ تک‌تیرانداز را نیز با گلوله هدف قرار داد.

پاولچنکو پس از آنکه در سال ۱۹۴۲ به خاطر برخورد ترکش خمپاره زخمی شد، از جنگ بازگشت و دیگر هرگز به جبهه نرفت.

او بعدها دستیار فرماندهی کل نیروی دریایی اتحاد شوروی شد و نشان ستاره طلایی را نیز به دست آورد.

وی پس از پایان جنگ به ادامه تحصیل در رشته تاریخ پرداخت و مورخ شد. از پاولچنکو شماری عکس در جبهه جنگ و نیز پس از آن وجود دارد که شهرت او در طول جنگ جهانی را نشان می‌دهد؛ تعدادی از همین عکس‌ها اخیراً با فناوری‌های نوین رنگی و منتشر شده است.

به گزارش ایسنا، فرادید نیز عکس‌هایی از این زن منتشر کرده است که در زیر می‌بینید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *