• خرداد ۲۳, ۱۴۰۳ ۲۳:۵۵

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

برخی هنوز در دوران حجر می‌اندیشند/در خرداد امید آفریدیم/با خشونت و افراط مبارزه می‌کنیم

Byrotitr

ژوئن 12, 2014

روتیتر:رئیس‌جمهور با بیان اینکه “سخن ما حُسن و حَسَن و راه ما نیز راه حُسن و حَسَن است”، گفت: مگر ما چه گفته‌ایم که برخی آشفته شده‌اند؟ ما گفتیم فرهنگ ازآنِ مردم است و مردم باید برای تعالی و تلاش خود قدم بردارند. گویا عده‌ای هنوز در دوران حجر می‌اندیشند و فکر می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی روتیتر ، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مراسم «جشن انتظار و امید» که صبح امروز با حضور نمایندگان اقشار مختلف مردم به مناسبت میلاد امام زمان(عج) و همزمانی با سالگرد انتخابات ۲۴ خرداد برگزار شد، افزود: ما منتظریم؛ منتظر روزی که امام زمان(عج) بیاید و افراط‌ها را برای همیشه پایان دهد و پرچم اعتدال، عدالت و پیشرفت و رفاه و بهبود زندگی مردم را برافراشته کند.

وی ادامه داد: ما همه منتظر روز موعودیم و امیدواریم؛ البته منتظری که گوشه‌ای بنشیند و زانوی غم بغل بگیرد و تحرکی نداشته باشد، انتظارش جانسوز و جانکاه خواهد بود اما منتظری که تلاش می‌کند و زمینه را برای حضور همه آن وعده‌های آسمانی و شرایط را برای عدل و عدالت و انصاف آماده می‌کند، انتظارش امیدبخش است و به جامعه نشاط می‌دهد.

مگر ما چه گفته‌ایم که برخی آشفته شده‌اند؟ ما گفتیم فرهنگ ازآنِ مردم است و مردم باید برای تعالی و تلاش خود قدم بردارند. گویا عده‌ای هنوز در دوران حجر می‌اندیشند و فکر می‌کنند.

روحانی در ادامه گفت: او (حضرت مهدی)، امام عدل، عدالت و فرمانروای اعتدال است و خواهد آمد که مردم در کنار هم بهترین هم‌زیستی و زندگی شکوهمند انسانی را تجربه کنند و چه زیباست که انسان ایام ولادت و جشن بزرگ انتظار او با روزهای امید، حضور و شکوه این مردم و زمانی که پرچم عزت و اعتدال در این سرزمین برافراشته شده یکسان است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه “ما همه منتظر روز موعودیم و به آن روز امیدواریم”، افزود: البته منتظری که گوشه‌ای بنشیند و زانوی غم در بغل بگیرد و تحرکی نداشته باشد، انتظارش جانسوز و جانکاه خواهد بود اما منتظری که تلاش می‌کند و زمینه را برای حضور همه آن وعده‌های آسمانی آمده و شرایط را برای عدل، عدالت و انصاف فراهم می‌کند، انتظاری امیدبخش، فرح‌بخش و روح‌بخش دارد و به جامعه نجات و تحرک می‌بخشد.

روحانی یادآور شد: ما از سال ۴۳ در انتظار فرج و بازگشت امام به سرزمینمان بوده‌ایم اما این انتظار نتوانست آن امیدهامان را محقق کند تا روزی که مردم با شور و ایثار به صحنه آمدند و خیابان‌ها را پر کردند و با شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ایران، زمینه را برای آن حضور آماده کردند.

از خرداد سال گذشته ملت ما با دست و زبان توانمندش خرافه‌ها را زدود و در برابر خرافه‌گرایان، از امام عصر(عج) عذرخواهی کرد.

وی با بیان اینکه “این انتظار و انتظار در برهه‌های زمانی دیگر در آن سال‌ها، انتظاری فعالانه، کنش‌گرانه و توأم با حرکت بود”، اظهار کرد: چنین انتظاری توانست گشایش فراهم کند و راه را برای طلوع خورشید مغرب زمین آماده سازد و در ۱۲ بهمن ۵۷ موجب آمدن بوی عطر در این سرزمین شود.

به گزارش روتیتر، رئیس‌جمهور ادامه داد: ما اگر منتظر واقعی باشیم و اگر عقل، خرد، اندیشه، درک و فهم شناخت در جامعه و سراسر اذهان مردم را فرا بگیرد، آن روز همانند دوران ظهور خواهد شد و ما او را خواهیم دید، اما باید خود از پشت دیوار غیبت خارج شویم؛ چراکه امام زمانمان هم‌اکنون حاضر است و این ماییم که به پشت دیوار خزیده‌ایم و لازم است با فهم و عقل و معرفتمان آنگونه که امام سجاد(ع) فرمودند، نگاهمان نگاهی همانند به المنزلهالمشاهده باشد.

 

 مردم نشاطی آفریدند که خرداد، گویی خرداد دیگری است

روحانی با اشاره به ایستادگی‌های ملت، خاطرنشان کرد: به غیر از ۱۲ بهمن و پیروزی ۲۲ بهمن و شکوه‌هایی که در هشت سال دفاع مقدس آفریدیم و همچنین صدها افتخار دیگر در سال گذشته در همین ایام، باید پرسید سال گذشته ایران چه کرد؟ همان ملتی که ماه‌ها قبل ناامیدی سراسر جامعه‌اش را فرا گرفته بود و بسیاری از مردم می‌گفتند مگر انتخابات هم تأثیر و فایده دارد؟ حتی به خود من می‌گفتند تو چرا به صحنه آمدی و ثبت‌نام کردی و از این شهر به آن شهر سفر می‌کنی؟ مگر کشور را نمی‌شناسی و مگر نمی‌دانی مکانیزم صندوق رأی چگونه است؟ اما شور و نشاط حضور مردم و آن سخن تاریخی رهبر که گفت صندوق رأی، حق‌الناس است و حتی آنهایی که به نظام علاقه ندارند به خاطر کشور و ایرانشان پای صندوق رأی بشتابند، آنچنان فضایی در کشور ایجاد کرد که روزهای خرداد گویی خرداد دیگری و چنین روزهای نشاط و امیدی در کنار صندوق آرا آمده است.

دولت در برابر همه موافقان، حامیان، منتقدان و حتی مخالفان سر تکریم و تعظیم فرود می‌آورد. گرچه گروهی با زبان تکریم با دولت سخن نگویند، اما پاسخ ما به آنها با ‌ادب و احترام و کرامت خواهد بود و ما برای صلح، آشتی و برادری کنار هم جمع شده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه “سال گذشته ما به همه جهانیان اعلام کردیم که رقابت در کشور ما رقابت جوانمردانه خواهد بود”، اظهار کرد: همچنین ما اعلام کردیم که ما رودرروی هم صف نمی‌کشیم بلکه در کنار صندوق رأی به صف می‌ایستیم. ما در خرداد سال گذشته امید آفریدیم؛ البته نه فقط امید برای ایران که امید برای جهان آفریدیم و این را من از جهت مبالغه و اغراق نمی‌گویم؛ چراکه هرکجا رفته‌ام و هر مسئولی را در سراسر دنیا دیده‌ام، او به من گفت که انتخابات خرداد سال گذشته ایران برای همه ما امیدآفرین بود.

رئیس‌جمهور با اشاره فرارسیدن نیمه شعبان، گفت: ما در کنار جشن بزرگ نیمه شعبان، جشن بزرگ انتظار، به او یعنی امام زمان(عج) می‌گوییم که همچنان دلبسته اوییم و همچنان در انتظار او چشم دوخته‌ایم و به او می‌گوییم که مهدی جان از خرداد سال گذشته ملت ما با دست و زبان توانمندش خرافه‌ها را زدود و در برابر خرافه‌گرایان، از امام عصر(عج) عذرخواهی کرد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه “راه ملت ما در خرداد سال گذشته انتخاب شد”، گفت: انتخابات به معنای رقم خوردن سرنوشت کشور است و رئیس‌جمهور، به عنوان منتخب کل ملت خواهد بود و دولت در برابر همه موافقان، حامیان، منتقدان و حتی مخالفان سر تکریم و تعظیم فرود می‌آورد. گرچه گروهی با زبان تکریم با دولت سخن نگویند، اما پاسخ ما به آنها با ‌ادب و احترام و کرامت خواهد بود و ما برای صلح، آشتی و برادری کنار هم جمع شده‌ایم.

 

روحانی با تاکید بر اینکه “امروز روز وحدت و اتفاق است نه روز نفاق، شکاف و فاصله”، تصریح کرد: امروز روز برچسب زدن به یکدیگر نیست بلکه روز چسبندگی بیشتر در جامعه است. اولین راهی که این ملت در انتخابات سال گذشته برگزید و انتخاب کرد، راه اعتدال و میانه‌روی بود که چنین راهی بازگشت‌ناپذیر است.

اعتدال یعنی راهی که با همه انسان‌ها با ادب و احترام سخن بگوییم

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: اعتدال و میانه‌روی به معنای انتخاب بین حق و باطل نیست. همچنین اعتدال به معنای انتخاب راهی بین راست و دروغ و بین منفعت ملی و از بین بردن منافع ملی هم نیست. اعتدال یک روش و یک بینش است. سیره پیامبر عظیم‌الشأن اسلام و سراسر زندگی او اخلاق و کمال و اعتدال بود. اعتدال همان راه و روش و شیوه‌ای است که منتظر او هستیم و البته که امام دوازدهم همان راه و سیره پیامبر(ص) را عملی و اجرایی خواهد کرد و اگر ببیند انحرافی هم پیش آمده، دین واقعی پیامبر(ص) و قرآن واقعی را برای مردم تفسیر و تبیین خواهد کرد.

وی معنای دیگر اعتدال را چنین توضیح داد که “از افراط در جمع کردن دشمن و دشمن‌تراشی و از تفریط در زمینه دوستان و علاقه‌مندان به ایران دوری کنید. در واقع اعتدال، حدِ میانِ افراط در طرد دیگران و تفریط در جذب مردم است؛ ضمن اینکه اعتدال یعنی راهی که با همه انسان‌ها و مردم با ادب و احترام سخن بگوییم و پاسخی هم که به آنها می‌دهیم، توأم با ادب و احترام باشد.”

توسعه کشور بدون واگذاری امور به مردم امکان‌پذیر نخواهد بود

روحانی ضمن اینکه اعتدال را به معنای مسیری بهره گرفته شده از عقل و خرد جمعی عنوان کرد، گفت: بر این مبنا عقل و خرد به ما می‌گوید باید منافع ملی را حفظ کنیم و ضمن حفظ فناوری، تحریم‌ها و سایه شوم آن را از سر مردم برداریم. همچنین این عقل و خرد به ما می‌گوید که به دنبال صلح در منطقه و جهان باشیم؛ خردی که به ما این نکته را یادآور می‌شود که توسعه کشور بدون مردم و حضور آنان و بدون واگذاری امور به مردم امکان‌پذیر نخواهد بود.

رئیس‌جمهور افزود: چنین عقل و خردی این را هم به ما می‌گوید که کشور ازآنِ مردم است و این کشور هیچ صاحبی جز ملت ایران ندارد. عقل و خردی که به ما می‌گوید فقرها را بزداییم و تبعیض‌های ناروا را کنار بگذاریم. او می‌گوید این همه رنج مردم برای آلودگی، محیط زیست را از میان برد و می‌توان در توسعه و پیشرفت همانند کشورهای همسایه و منطقه بود و حتی از آنان پیشی گرفت.

وی در همین راستا گفت: این عقل و خرد همچنین به ما می‌گوید بر اساس مصوبه ده سال پیش که خاک می‌خورد و بر طبق چشم‌انداز بیست ساله، ایران کشوری توسعه‌یافته است و ما برای اینکه در مسیر خردورزی حرکت کنیم، باید از عقل، فکر و نظرات همگان بهره بگیریم؛ چراکه «همه‌چیز» در نزد «همگان» است. ما باید از افکار و اندیشه جامعه‌مان بهره‌مند شویم و به راهی که انتخاب کرده‌ایم ادامه دهیم.

عده‌ای می‌خواهند امید را در دل مردم کمرنگ کنند

رئیس‌جمهور خطاب به حاضران در این جشن، گفت: این جشن، جشن ملتی و مردمی است که همه به آینده خود و کشورشان با امید به صحنه آمده‌اند اما عده‌ای، ولو اندک، با ادوات و ابزار تبلیغی فراوانی می‌خواهند این امید را در دل مردم کمرنگ کنند. بنابراین ما به همه آنهایی که راهی را برگزیده‌اند که با انتخاب مردم در تضاد است، اعلام می‌کنیم و مردم نیز برای همیشه اعلام کرده‌اند که خشونت و افراطی‌گری را قبول نداریم.

روحانی افزود: مردم در خرداد سال گذشته اعلام کردند «یک ملت، یک دولت و یک حکومت». مردم در همه صحنه‌ها گفتند که هیچ گروه و جناحی حق ندارد انقلاب را به نام خود مصادره کند، هیچ جناح و گروهی حق این را هم ندارد که دفاع مقدس را به نفع جناح خود مصادره کند. همچنانکه هیچ جناح و گروهی حق این را ندارد که رهبری نظام را برای خود مصادره کند.

اگر ما امروز قدرتمندانه در جهان حرکت می‌کنیم برای این است که همه می‌دانند این دولت برآمده از رأی ملت ایران است و همه از این ملت و از تاریخ این مردم با عظمت یاد خواهند کرد اما یادمان باشد که اگر می‌خواهیم همه با ادب حرف بزنند، ما هم باید با ادب با دنیا حرف بزنیم.

وی با بیان اینکه “در کشور ما قانون اساسی، رهبری و منافع ملی و آینده کشور متعلق به همه ملت به همه اقوام، مذاهب است”، گفت: ایران ازآنِ همه ایرانیان قلمداد می‌شود و ما به همه اقوام، مذاهب و ادیان همچنین به همه فرهنگ‌ها و خرده‌فرهنگ‌ها زیر پرچم والای فرهنگ بزرگ ایرانیت و اسلامیت احترام می‌گذاریم.

وعده‌هایمان به مردم را از یاد نبرده‌ایم و نخواهیم برد

رئیس‌جمهور خطاب به ملت ایران نیز گفت: یک سال از روز بزرگ شما یعنی روزی که پای صندوق‌های رأی رفتید و انتخاب کردید، گذشته است. ۱۰ ماه هم از روز ما یعنی روزی که دولت را تشکیل داده‌ایم، می‌گذرد و ما در این مدت هیچ‌گاه وعده‌هایی را که به شما داده‌ایم از یاد نبرده‌ایم و نخواهیم برد.

روحانی با بیان اینکه “اقلیت، محترم است همانطور که اکثریت محترم است”، افزود: اما اقلیت حق ندارد به آنچه که اکثریت تصمیم گرفته بی‌احترامی کند. دولت به عنوان وظیفه، آنچه را به شما وعده داده است، دنبال خواهد کرد؛ البته از دیرباز به ما یاد داده‌اند که “الامور مرهونه باوقاتها”. همچنین دولت بر مبنای وعده‌هایی که به مردم در زمینه سیاست خارجی، سیاست داخلی، مسائل فرهنگی و مسائل اقتصادی داده گام‌های بلندی برداشت است اگرچه تا رسیدن به هدف هنوز راهی طولانی پیش رو دارد اما من به عنوان خادم شما مردم و به عنوان کسی که افتخار خدمت‌گذاری را در ۲۴ خرداد به دوش من گذاشتید، اعلام می‌کنم که کاملاً به آینده این کشور امیدوار هستم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه “دل‌های ما کاملاً محکم است و ما کاملاً متکی به لطف خدا، حمایت مردم و توجه اولیای خداوند و حضرت ولی عصر(عج) هستیم و راه را به پیش خواهیم برد”، افزود: شما امروز عزت ایران و ایران زمین را در سراسر جهان می‌بینید. چهره واقعی ایران برای جهانیان بیش از پیش نمایان شده است. هیچ‌کس در هیچ کشوری نام ایران را با اهانت بر زبان نمی‌آورد. همه به ملت ایران و حتی به دولت به دیده خوبی می‌نگرند و این به دلیل رأی شما مردم است.

وی خاطرنشان کرد: اگر ما امروز قدرتمندانه در جهان حرکت می‌کنیم برای این است که همه می‌دانند این دولت برآمده از رأی ملت ایران است و همه از این ملت و از تاریخ این مردم با عظمت یاد خواهند کرد اما یادمان باشد که اگر می‌خواهیم همه با ادب حرف بزنند، ما هم باید با ادب با دنیا حرف بزنیم.

گویا عده‌ای هنوز در دوران حجر می‌اندیشند و فکر می‌کنند

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه “قاطعیت، انقلابی بودن، ایستادگی و عزت به معنای استفاده از لحن ناسالم نیست و سخن ما سخن حُسن و حَسَن و راه ما نیز راه حُسن و حَسَن است”، افزود: مگر ما چه گفته‌ایم که برخی آشفته شده‌اند؟ ما گفتیم فرهنگ ازآنِ مردم است و مردم باید برای تعالی فرهنگ خود قدم بردارند. فرهنگ یعنی آنچه ما با او زندگی می‌کنیم و زندگی خواهیم کرد. مگر بناست کسی فرهنگ را در کپسول بریزد و نسخه‌ای بنویسد تا ما آن را از داروخانه‌ای خریداری کنیم؟ گویا عده‌ای هنوز در دوران حجر می‌اندیشند و فکر می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه “این دولت بر چنین راهی مصمم است، حال ممکن است کسی خوشش بیاید یا بدش بیاید”، اظهار کرد: با این وجود دولت معتقد است که این کشور ازآنِ مردم است و همه کار را مردم باید انجام دهند. در سیاست، اقتصاد، امنیت و سایر زمینه‌ها مردم باید به صحنه بیایند و در این مسیر دولت همواره حامی و مجری اراده شماست و باید دانست که دولت بر خواست ملی سیطره ندارد بلکه خواست ملی بر دولت سیطره دارد و خواهد داشت.

پیام ۲۴ خرداد، اتحاد، برادری و آشتی بود

تشکیل جلسه شورای عالی امنیت ملی درباره مسائل منطقه‌ای

روحانی در بخش دیگر سخنان خود، پیام اتحاد، وفاق، برادری و آشتی را از دیگر پیام‌های انتخابات ۲۴ خرداد عنوان کرد و گفت: بیاییم در کنار هم قرار بگیریم و بدانیم کشور، منطقه و جهان با مشکلات فراوانی مواجه است و من هم بعد از این جلسه به دلیل تشکیل جلسه شورای عالی امنیت ملی به خاطر مسائل منطقه در این جلسه حضور خواهم داشت.

رئیس‌جمهور همچنین اظهار کرد:‌ چرا این همه کشتار در منطقه است و چرا در سوریه آرامش نیست؟ خانه‌ها ویران و خون بیگناهان به رود خون تبدیل شده است. چرا در عراق این همه جنگ و کشتار است و یک گروه افراطی به هر نام و نشان و یک گروه تروریستی با مردم چنین می‌کنند؟ امیدوارم که شما آن فیلم را ندیده باشید که آنها دیروز در موصل و حلب چه کردند و چه وحشیانه عمل کردند؛ در حالی که متأسفانه نام خود را مسلمان و راه خود را جهاد می‌نامند. حال باید پرسید پیامبر ما مگر پیامبر عدل، رأفت و رحمت نبود؟

وی یادآور شد: در مدینه در کنار پیامبر(ص)، یهود و نصارا افکار و عقاید خود را داشتند و در کنار حکومت پیامبر همزیستی مسالمت‌آمیزی را پی می‌گرفتند و به راحتی زندگی می‌کردند. مگر در حکومت امیرالمؤمنین اینگونه نبود که وقتی یک مسیحی پیرمرد گرفتار شد، نهیب زدند که او شهروند دنیای اسلام است و چرا کسی یاور او نیست؟ این دین و اسلام ماست و من دچار حیرتم که برخی چطور با تئوری‌های غلط‌شان بذر خشونت را در افکار می‌پاشند و چرا کاری می‌کنند که وحدت و اتحاد و برادری جای خود را به شکاف، نفاق و دورویی دهد. اینها از اختلاف و نفاق چه سودی برده‌اند و چرا می‌خواهند به گذشته برگردند؟

با خشونت، تروریسم و افراط‌گری مبارزه می‌کنیم

روحانی با تاکید بر اینکه “راه گذشته، بازگشتنی نیست”، تاکید کرد: امروز در منطقه متأسفانه خشونت، آدم‌کشی، ترور و آوارگی را در میان مردم مشاهده می‌کنیم و ما به عنوان دولت جمهوری اسلامی ایران این خشونت و ترورها را تحمل نخواهیم کرد و همانطور که در سازمان ملل هم اعلام کرده‌ایم، با خشونت و تروریسم و افراط‌گری در منطقه مبارزه می‌کنیم و البته دشمنان دنیای اسلام و منطقه بیکار ننشسته‌اند و زمینه‌های فراوانی برای نزاع‌های طایفه‌ای و قومی آماده کرده‌اند و این هوشیاری ماست که باید مانع از آن شود.

رئیس‌جمهور در پایان، بار دیگر پیام ۲۴ خرداد را پیام وفاق، اتحاد، محبت، در کنار هم قرار گرفتن و دنبال کردن اهداف بلند دانست و با اشاره به نشست خبری خود در روز ۲۴ خرداد، گفت: من شرح آنچه در ۱۰ ماه پیش گذشته و همچنین برنامه‌های سال ۹۳ را ان‌شاءالله روز شنبه در مصاحبه مطبوعاتی اعلام خواهم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *