• تیر ۲۶, ۱۴۰۳ ۱۹:۱۵

روتیتــر

پایگاه خبری، تحلیلی

پاسخ ده‌نمکی به اظهارات مادر پگاه آهنگرانی

Byrotitr

اکتبر 29, 2013

روتیتر:مسعود ده نمکی به اظهار نظر منیژه حکمت تهیه‌کننده سینما مبنی بر نقش وی در مسایل قضایی که برای دخترش پگاه آهنگرانی پیش آمده است، پاسخ داد.

به گزارش روتیتر به نقل از مهر ،مسعود ده‌نمکی در پاسخ به اظهارات منیژه حکمت در رابطه با اینکه وی در مشکل قضایی پیش آمده برای پگاه آهنگرانی تاثیرگذار بوده است، یادداشتی را در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده است که در ذیل می خوانید:

“سایت روزنامه دولت دیروز خبری را روی خروجی خود قرار داد که تداعی کننده عملیات روانی روزنامه های زنجیره ای دوران اصلاحات بود آن هم در دولتی که شعار اعتدال را سر داده است.

قضیه به خبر بازداشت پگاه آهنگرانی برمی‌گشت. خانم منیژه حکمت مادر پگاه آهنگرانی در مصاحبه خود این دستگیری را به شکایت بنده از پگاه آهنگرانی به خاطر ساخت مستند “ده نمکی‌ها” ربط داده بود. طنز قصه آنجاست که همین خانم حکمت چند سال پیش تماس گرفت و گفت دخترم می خواهد مستندی درباره علت استقبال شگرف مردم از “اخراجی ها” بسازد و از شما درخواست همکاری و مصاحبه دارد. من هم با وجودی که گرایش سیاسی این خانواده را می شناختم گفتم اگر کمکی از دستم بربیاید دریغ نمی کنم و خانم بازیگر که قصد کارگردان شدن آن هم با سوژه ای جنجالی به نام “اخراجی ها” که بعدها به “ده نمکی ها” تغییر نام یافت، داشت آزادانه در محافل سخنرانی بنده حاضر شد و حتی راش های متعددی در اختیارش قرار گرفت که مخاطب این مستند گمان کرد خانم آهنگرانی سالها زحمت کشیده تا این مستند را بسازد.

وقتی هم کارش تمام شد درخواست کرد فیلمش را ببینم که من قبول نکردم و  گفتم قصد من کمک به یک جوان مستندساز بوده حتی اگر فیلم علیه من باشد. ترجیح می دهم آن را نبینم تا در رودربایستی قرار نگیرید و فیلمتان لطمه نخورد.

فیلم همزمان با دوران اکران “اخراجی های ۳” و “جدایی نادر از سیمین” بارها از شبکه “بی بی سی” و ماهواره ها پخش شد و من اعتراضی نکردم.

چند ماه بعد خبر دستگیری پگاه آهنگرانی منتشر شد. سال ۸۸ هم یک بار شایعه احتمال دستگیری ایشان و دو بازیگر دختر منتشر شد و از آنها خواسته شده بود که در فلان محل حاضر شوند. خانم حکمت تماس گرفت و درخواست کرد که هرکاری می‌توانم انجام دهم با برخی دوستان صحبت کردم و آنها وساطت کردند تا این سه بازیگر به روش غیر رسمی دعوت و مراحل کارشان طی شود تا باعث سوءتفاهم بین اهالی سینما نشود این وساطت دوستانی که خانم حکمت آنها را به خوبی می‌شناسد و از همشهریان خودشان بود نتیجه داد و این سه نفر جلب نشدند.

دو سال از این ماجرا گذشت و ایشان مجددا به اتهامی که  خود خانم حکمت آن را اقدام علیه امنیت ملی خوانده بازداشت شد و باز همان دوست مشترک به درخواست بنده در شرایطی که همکاران و هم صنفی های خودش از بزرگ بودن اتهام ترسیده و مداخله نمی کردند به میان آمد تا دل مادری بیش از این نگران نباشد و با لطف مسئولان پرونده امکان تماس تلفنی و ملاقات و غیره برایشان فراهم شود. حال ایشان برای گرفتن ژست روشنفکری و اپوزیسیون و فرار از اتهام های اصلی که به جهت حفظ آبروی افراد از آنها نمی شود یاد کرد قصه را به ده نمکی و شکایت فرضی از ایشان ربط می دهد.

در مملکتی که به بازیگر به قول خودشان موج سبزی در جشنواره فجرش فارغ از سلایق و پرونده ها، سیمرغ می دهند و “رسوایی” را ندیده می گیرند اگر به خاطر ساختن مستند علیه ده‌نمکی جایزه ندهند حتما دستگیر هم نمی‌کنند و جالب سکوت دستگاه‌های مسئول است که به جای اعلام اتهام فرد برای حفظ آبروی او حاضر است، شرایطی ایجاد کند که خانم حکمت پشت اسم بنده پنهان شود.

اینجا آدم به یاد جمله امام حسین (ع) می افتد  که می فرمود اگر دین ندارید لااقل آزاد مرد باشید. من حاضر شدم به خاطر آزادی مخالفان فکری خودم از آبرویم خرج کنم اما این روشنفکران برای گرفتن ژست اپوزیسیونی ناجوانمردانه دروغ گفتند”.

حدود دو سال پیش فیلم مستندی با عنوان “ده‌نمکی‌ها” توسط پگاه آهنگرانی(در باره فعالیت‌های مسعود ده‌نمکی از دهه ۷۰ تا به حال) ساخته شد که در شبکه‌های ماهواره‌ای منتشر شد، در همان زمان شایعاتی پیرامون شکایت وی از پگاه آهنگرانی به دلیل ساخت این مستند منتشر شد که ده‌نمکی با شایعه خواندن آن اعلام کرد: خودم برای ساخت این مستند به پگاه آهنگرانی کمک کرده‌ام، گرچه خیلی از همفکران پگاه آهنگرانی فیلم وی را در جشنواره‌ای نپذیرفتند و به وی اهانت کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *